GRY
 
 

Encyklopedia płodności

A B C E F G H J K L Ł M N O P S Ś T U W Z Wszystkie

Gruczoł

narząd wytwarzający różne substancje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. ślinę, pot, enzymy, hormony.

Gruczoły a płodność kobiety

W organizmie znajduje się szereg gruczołów wydzielania wewnętrznego, które wytwarzają substancje zwane hormonami. Są one wydzielane do krwi, która następnie przenosi je do określonych miejsc ich działania. Funkcje związane z rozrodczością kontrolowane są przez zespół gruczołów.
Najważniejszym gruczołem wydzielania wewnętrznego jest przysadka mózgowa, której czynność jest powiązana z podwzgórzem, stanowiącym część mózgowia. Podwzgórze jest miejscem wytwarzania hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH). Z kolei produkcja GnRH zapoczątkowuje owulację.

W staraniach o dziecko kluczową rolę odgrywają też inne gruczoły — jajniki. Są one luźno zawieszone w miednicy i przytrzymywane przez więzadła. W jajniku od 4 miesiąca życia płodowego znajdują się pierwotne pęcherzyki zawierające niedojrzałe komórki jajowe, tzn. kobiety rodzą się z określoną liczbą komórek jajowych, w okresie płodności dojrzewa ok. 400 tzw. pęcherzyków Graafa, a zdolność rozrodczą osiąga tylko około 10 – 15. Jajniki kontrolują zmiany w cyklu miesiączkowym i aktywność hormonów płciowych. Produkują zmienne, w zależności od okresu cyklu, liczby hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu.

Przeczytaj: Badanie AMH pomaga określić liczbę komórek w jajniku

Gruczoły a płodność mężczyzny

Najistotniejsze dla płodności mężczyzny są jądra. W jądrach (pomiędzy ich kanalikami nasieniotwórczymi) są zgrupowane komórki tworzące gruczoł śródmiąższowy, który produkuje męskie hormony płciowe i plemniki.
Drugi ważny gruczoł to prostata, inaczej gruczoł krokowy, to nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią składową męskiego układu płciowego. Ma kształt spłaszczonego kasztana. Głównym zadaniem prostaty jest wytwarzanie płynu, stanowiącego jeden ze składników nasienia. Ponadto, w gruczole tym powstaje substancja białkowa PSA, która, jak się podejrzewa, bierze udział w procesie zapłodnienia. 

Poznaj: Rodzaje badań nasienia