gruczoł Bartholina
fot. Adobe Stock

Gruczoł Bartholina – co to jest, najczęstsze dolegliwości

Gruczoł Bartholina znajduje się na wargach sromowych większych. Produkuje wydzielinę, która nawilża przedsionek pochwy, ułatwiając stosunek.
Ewa Janczak-Cwil
gruczoł Bartholina
fot. Adobe Stock
Gruczoły Bartholina (gruczoły przedsionkowe większe) położone są wewnątrz warg sromowych większych, w ich środkowo-tylnej części. Podczas podniecenia seksualnego produkują śluz, który kanalikami wydostaje się na ścianki boczne przedsionka pochwy, nawilżając go i ułatwiając odbycie zbliżenia.

Budowa gruczołów Bartholina

Gruczoły te są niewielkie – mają wymiary podobne do ziarenek grochu. Można je wyczuć, delikatnie badając tylną połowę warg sromowych większych. Od gruczołów biegną kanaliki o długości ok. 2 cm, których ujście znajduje się na bokach przedsionka pochwy.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.


Gruczoły Bartholina – najczęstsze dolegliwości

Ich położenie, blisko cewki moczowej i odbytu, sprawia, że przy niewystarczającej higienie, mogą być narażone na infekcje.

Zapalenie gruczołu Bartholina

Dokucza głównie kobietom między 20 a 40 rokiem życia. Najczęściej dochodzi do jednostronnego stanu zapalnego. Może być ono wywołane paciorkowcami, gronkowcem lub bakterią kałową – Escherichia coli. Nieuchwycone zapalenie gruczołu Bartholina może doprowadzić do ropnia.
 
 

Ropień gruczołu Bartholina

Ropień gruczołu przedsionkowego większego polega na tym, że kanaliki odprowadzające śluz stają się niedrożne, a wewnątrz nich zaczyna gromadzić się ropa. Powstaje wtedy wyraźne zgrubienie, które jest bolesne, a od zewnątrz zaczerwienione. W skrajnych przypadkach zgrubienie może mieć wielkość kurzego jaja.

Sprawdź: Jak zapobiegać infekcjom intymnym

Torbiel gruczołu Bartholina

Tworzy się zgrubienie, które jest wyraźnie wyczuwalne, ale nie jest tak bolesne jak ropień. Torbiel potrafi dawać uczucie dyskomfortu podczas współżycia. Torbiel zastoinowa powstaje, gdy ujście kanaliku zostaje zamknięte, a wewnątrz niego gromadzi się wydzielina gruczołu.

Niewielka torbiel potrafi się sama opróżnić i zniknąć. Jeśli torbiel powiększy się (torbiel może mieć wielkość orzecha włoskiego), trzeba ją opróżnić chirurgicznie. Jeśli zabieg nie zostanie zrobiony, może dojść do zakażenia i powstania ropnia. Operację usunięcia torbieli przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjentka zostaje w szpitalu do tygodnia.

Przy nawracającej torbieli, można podczas jej usunięcia poszerzyć ujście kanalika, aby zapobiegać jego zatykaniu się i nawrotom dolegliwości. Taką operację nazywa się marsupializacją. Najnowszą metodą leczenia torbieli jest założenie specjalnego cewnika do drenażu torbieli.

Sprawdź: Czy śluz intymny może utrudniać zapłodnienie

Rak gruczołu Bartholina

Na szczęście zdarza się bardzo rzadko. Początkowo objawy mogą przypominać ropień lub torbiel. Najpierw pojawia się ból i zgrubienie, a z czasem guz powiększa się. Dolegliwość leczy się operacyjnie, usuwając zmienione tkanki – może to być sam gruczoł, albo gruczoł wraz z wargą sromową większą i okolicznymi węzłami chłonnymi. Leczenie uzupełnia się radioterapią. Jego powodzenie uzależnia się od stadium, w jakim rak został uchwycony.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy