potówki
fot. RF

Jak rozpoznać potówki?

Potówki to małe czerwone grudki z białym czubkiem, które pojawiają się na skórze w wyniku przegrzania lub wtedy, gdy dziecko gorączkuje.
Alicja Rotfeld
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
potówki
fot. RF
Mój synek Adaś ma na pleckach i brzuchu małe czerwone grudki z białym czubkiem. Przypuszczam, że to potówki. Proszę o potwierdzenie i podanie sposobu, jak je leczyć.
Izabela Gazińska z Ustrzyk Dolnych

Z opisu wynika, że mogą to być potówki u niemowląt, które powstają wtedy, gdy np. dziecko jest przegrzewane albo gorączkuje. Są to zwykle drobne krostki wielkości główki od szpilki, które pojawiają się na szyjce, karczku lub plecach.

Co na potówki? 

Kiedyś zalecano, by przecierać potówki 30–40-proc. alkoholem albo gazikami Leko, które są nasączone rozcieńczonym spirytusem, ale teraz odchodzi się od stosowania takich środków na skórę dziecka. Aby poprawić kondycję jego skóry, do codziennej kąpieli warto dodawać emolienty i unikać smarowania ciała tłustymi kremami, które powodują, że skóra słabiej oddycha.

W zapobieganiu potówkom pomaga też odpowiednie ubieranie w przewiewne ubranka uszyte z materiałów bez sztucznych dodatków – najlepsze są z czystej bawełny.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy