potówki
fot. RF

Jak rozpoznać potówki?

Potówki to małe czerwone grudki z białym czubkiem, które pojawiają się na skórze w wyniku przegrzania lub wtedy, gdy dziecko gorączkuje.
Alicja Rotfeld
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
potówki
fot. RF
Mój synek Adaś ma na pleckach i brzuchu małe czerwone grudki z białym czubkiem. Przypuszczam, że to potówki. Proszę o potwierdzenie i podanie sposobu, jak je leczyć.
Izabela Gazińska z Ustrzyk Dolnych

Z opisu wynika, że mogą to być potówki u niemowląt, które powstają wtedy, gdy np. dziecko jest przegrzewane albo gorączkuje. Są to zwykle drobne krostki wielkości główki od szpilki, które pojawiają się na szyjce, karczku lub plecach.

Co na potówki? 

Kiedyś zalecano, by przecierać potówki 30–40-proc. alkoholem albo gazikami Leko, które są nasączone rozcieńczonym spirytusem, ale teraz odchodzi się od stosowania takich środków na skórę dziecka. Aby poprawić kondycję jego skóry, do codziennej kąpieli warto dodawać emolienty i unikać smarowania ciała tłustymi kremami, które powodują, że skóra słabiej oddycha.

W zapobieganiu potówkom pomaga też odpowiednie ubieranie w przewiewne ubranka uszyte z materiałów bez sztucznych dodatków – najlepsze są z czystej bawełny.
Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy