Cebion grudniowe aktywności
fot. Adobe Stock

Grudniowe aktywności, które pomogą obudzić ducha świąt [7 POMYSŁÓW]

Chociaż grudzień to dla większości z nas miesiąc upływający pod hasłem przygotowań do świąt, nadchodzące Boże Narodzenie to nie tylko strojenie choinki i pieczenie pierników. Podpowiadamy, jak obudzić ducha świąt wcześniej. Tak, by wieszanie bombek było już tylko wisienką na torcie bożonarodzeniowych przygotowań.
Cebion grudniowe aktywności
fot. Adobe Stock
Gdy zbliżają się święta, większość z nas chce zadbać o pełną ciepła atmosferę, budować wspomnienia, a jednocześnie zadbać o dom. Bardzo często jednak towarzyszy temu pośpiech i niepotrzebny stres.
Jak go wyeliminować i sprawić, by już same przygotowania do świąt były choć trochę magiczne? Podpowiadamy!

1: Wspólne świąteczne porządki

Brzmi jak koszmar? Tylko pozornie! Początek grudnia to dobry czas, żeby zając się porządkami.  Systematyczna, rozłożona w czasie praca ma szansę być nie tylko bardziej efektywna, ale i mniej męcząca. Zastanów się, co w twojej ocenie jest konieczne, abyście w święta czuli się w domu komfortowo. Przygotuj listę zadań i rozpisz je w czasie. Samo planowanie często pozwala złapać oddech i spojrzeć na czekające obowiązki z dystansem.
Może okazać się, że mycie okien będzie dla kilkulatka świetną zabawą. Z tym większą radością będzie chciał przyklejać na nich własnoręcznie wykonane śnieżynki i bałwanki. A znalezione w szafach pudła pełnie zdjęć, starych zabawek czy pamiątek sprzed lat mogą kryć w sobie niezwykłe, rodzinne wspomnienia…
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

2: Kalendarz adwentowy

Choć sama idea jest większości nas dobrze znana i całkiem bliska, ciekawym pomysłem może być przygotowanie go w tym roku własnoręcznie i nietypowo. Jak? Okienka z cukierkami czy maleńkie paczuszki wymień na personalizowane upominki dla członków twojej rodziny. Najlepiej wiesz, co lubią i o czym marzą twoi bliscy, więc zadanie wydaje się tylko z pozoru skomplikowane.
Chcesz, żeby było jeszcze oryginalniej? Pomyśl o pochowaniu paczuszek na dany dzień w różnych miejscach mieszkania – może przy lustrze w łazience, w szafce na klucze lub na parapecie? Dodatkową atrakcją może być także umieszczenie w nich… zagadek! W zależności od wieku twojej pociechy możesz przygotować rebusy, rymowanki lub zgadywanki, wciąż pozostając w tematyce świąt.
Jeżeli jest już za późno na przygotowanie 24 upominków lub nie macie na nie pomysłu, możecie skupić się na np. 4 symbolach – jeden na każdy tydzień adwentu.

3: Świąteczny notatnik

Istnieją rodziny, w których notatnik taki przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Ma często formę zwykłego brulionu, zeszytu lub albumu na zdjęcia. Znajdują się w nim wycinki z gazet z przepisem na ulubiony sernik, zapisane ręcznie zabawne anegdoty opowiedziane w przeszłości przez dzieci czy wklejone zdjęcia, na których uchwycono ważne momenty z życia rodziny.
Brzmi śmiesznie i wzruszająco, prawda? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w tym roku stworzyć nową, świąteczną tradycję i założyć podobny notatnik. Twoje dzieci i wnuki mogą chcieć kontynuować tę tradycję!

4: Prace plastyczne

Może ci się tylko wydawać, że masz dwie lewe ręce, jeśli chodzi o zdolności manualne. Ale bardzo często, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Spróbuj i przekonaj się. Zacznij od białej kartki papieru i nożyczek – zrobienie śnieżynek jest prostsze niż myślisz. Możesz nimi udekorować poręcze schodów na klatce schodowej, szyby okienne, czy zawiesić je na nitce pod żyrandolem. Pamiętaj, że możecie stworzyć magiczne śnieżynki – wystarczą kredki, flamastry i odrobina brokatu.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia… krepiny, wycinanki, sznurki, guziki – to wszystko możecie wykorzystać. Kolorowe łańcuchy na choinkę, ozdoby do ułożenie na wigilijnym stole czy opakowania prezentów DYI z pewnością cieszyć będą tak na etapie ich przygotowywania, jak i dzielenia się z bliskimi. Możecie też wspólnie przygotować paczuszkę dla Mikołaja i elfów!

5: Muzyka

Słuch jest tym zmysłem, którego nie da się wyłączyć – odbieramy dźwięki przez 24 godziny na dobę1. Jednocześnie muzyka wywołuje emocje2. Za jej pomocą możemy regulować nastrój, poprawiać sobie humor czy wprawiać się w zadumę2. Dlatego – zwłaszcza w tym wyjątkowym, przedświątecznym czasie – warto zadbać, by towarzyszyły nam nuty pomagające zwolnić, wyciszyć się i skupić na wartościach dla nas ważnych: rodzinie, wspólnym aktywnościom, spokoju…
Oczywistym jest, że wielu z nas w tym czasie sięga po kolędy, pastorałki czy popularne świąteczne przeboje. Warto jednak pomyśleć o tle muzycznym w innym aspekcie i przy okazji przemycić trochę wiedzy. Idealnie sprawdzi się opowieść o bożonarodzeniowym przyjęciu i przygodach Klary zamknięta w przepięknej oprawie. Mowa tu oczywiście o „Dziadku do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Gdy dzieci już zasną, rodzicom może spodobać się „Oratorium na Boże Narodzenie” Jana Sebastiana Bacha czy II Symfonia „Wigilijna" Krzysztofa Pendereckiego. Spróbujcie…

6. Gotowanie

W okresie świątecznym wielu z nas śmieje się, że organizm składa się głównie z mandarynek. Rzeczywiście, to charakterystyczny w tym czasie smak i zapach. Jednak nie możemy zapominać także o innych składnikach.
Przygotowania do wigilijnej wieczerzy – wspólne lepienie pierogów, dekorowanie pierników i pieczenie ciasteczek, to jedno. Ale na co dzień nie wolno zapominać o zdrowych, zbilansowanych posiłkach, bogatych w witaminę C. Organizm potrzebuje jej również, gdy jest zdrowy3 – profilaktyka to podstawa! Dlatego (nie tylko przed świętami) sięgajcie po składniki bogate w witaminę C. Oczywiście mandarynki i inne cytrusy są na liście, jednak bogate w kwas askorbowy są także inne owoce, np. truskawki, kiwi czy czarna porzeczka oraz warzywa (pomidor, natka pietruszki, kapusta, szpinak, rzeżucha i papryka)4,5, które można ciekawie łączyć!

7: Zdjęcia

Smartfony i cyfrowe aparaty odebrały nam nieco magii związanej ze zdjęciami – rzadziej wywołujemy fotografie, układamy je w albumach i podpisujemy. A gdyby tak znaleźć chwilę pomiędzy pieczeniem ciast a dekorowaniem domu i wyjąć stare albumy? Wrócić wspomnieniami do świąt z dzieciństwa, opowiedzieć dzieciom o waszych tradycjach i domowych momentach i być może posortować i wywołać aktualne zdjęcia? W kolejne świąteczne wieczory wracanie do wspomnień sprzed lat zapewne ucieszy niejedno oko!

Gotowi na święta? 
1 Z. Domosławski, Wprowadzenie do medycyny, Jelenia Góra 2007, ISBN 978-83-924736-7-1, s.58
2 M. Chęć, M. Ligocka, I. Janik, J. Samochowiec, A. Samochowiec, Pośrednicząca rola nastroju we wpływie muzyki na emocjonalny odbiór materiału obrazowego przez adolescentów , Psychiatr. Pol. 2019; 53(2): 341–357PL ISSN 0033-2674
3 A. Kościej, U.Skotnicka-Graca, I. Ozga, Rola wybranych czynników żywieniowych w kształtowaniu odporności dzieci. Importance of selected nutritional factors for children’s immunity, Probl Hig Epidemiol 2017, 98(2): 110-117
4 M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji Polski – Instytut Żywności i Żywienia, 2017, str. 147, ISBN: 978-83-86060-89-4
5 K. Maćkowiak, L. Torliński, Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka, Nowiny Lekarskie 2007, 76, 4, 349-356


Artykuł powstał z udziałem marki Cebion®
MAT-PL-OTHER-20-000054
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy