koronawirus a grupa krwi
fot. Adobe Stock

Koronawirus a grupa krwi – masz się czego obawiać?

Zastanawiasz się, czy grupa krwi ma wpływ na koronawirusa? Okazuje się, że tak – COVID-19 inaczej przebiega u ludzi z innymi grupami krwi – udowodnili to naukowcy z różnych stron świata.
Ewa Janczak-Cwil
koronawirus a grupa krwi
fot. Adobe Stock
Choć badania sugerują, że osoby z grupą krwi A (niezależnie od tego czy mają czynnik Rh, czy nie), mogą być bardziej narażone na zakażenie nowym koronawirusem niż osoby z grupą krwi 0, to naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby to ostatecznie potwierdzić.

Grupa krwi a koronawirus:

COVID a grupa krwi

Wyniki badań chińskich, amerykańskich i duńskich naukowców sugerują, że koronawirus może łatwiej zakażać ludzi z grupą krwi A, a z kolei ludzie z grupą krwi 0 mogą być na ten patogen nieco bardziej odporni. Nie byłby to pierwszy wirus, który skuteczniej atakuje osoby z grupą krwi A. Wykazano, że wirus powodujący grypę żołądkową, jest bardziej niebezpieczny dla ludzi z tą grupą krwi. Inne grupy krwi z kolei mogą predestynować do udaru lub chorób powodujących zaburzenia poznawcze.

Grupa krwi może mieć też wpływ na przebieg COVID-19. Badania opublikowane w magazynie naukowym „Blood Advanced’’ pokazały, że bardzo ciężki przebieg tej choroby częściej występuje u osób z grupą krwi A oraz AB. Z kolei ludzie z grupą krwi 0 na ogół łagodniej przechodzą COVID, o ile nie mają chorób towarzyszących.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Czy grupa krwi ma wpływ na koronawirusa i inne choroby

Na razie jest za wcześnie, aby wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo natomiast, że grupa krwi może mieć znaczenie przy podatności na pewne choroby, na koronawirusa także. I tak:
  • osoby z grupą krwi AB są bardziej podatne na udary i choroby upośledzające funkcje poznawcze (np. choroba Alzheimera),
  • ludzie z krwią grupy 0, w porównaniu do ludzi z pozostałymi grupami, są mniej narażeni na zawały serca i zakrzepicę żylną i jak się okazuje na COVID-19,
  • ludzie z grupą krwi B są bardziej odporni na norowirusy powodujące dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • ludzie z grupą krwi A mogą być bardziej narażeni na choroby metaboliczne, nowotworowe i stany zapalne.

Warto podkreślić: ludzie z grupą krwi 0 nie są odporni na koronawirusa, a jedynie nieco mniej narażeni na zakażenie tym patogenem i na ciężki przebieg COVID-19. Dlatego tak jak inni, powinny stosować się do wszelkich obostrzeń i zaleceń higienicznych.

Grupa krwi 0 charakterystyka

Grupa 0 to najstarsza grupa ludzkiej krwi. Wykształciła się wtedy, gdy ludzkość prowadziła łowiecki tryb życia. Ludzie z grupą krwi 0 często mają silny system immunologiczny, lepiej znoszą stres, mają sprawny metabolizm i często są sprawni fizycznie. Uważa się, że ta grupa krwi pozwala skuteczniej bronić organizm przed atakiem wirusów i pasożytów. 

Osoby z grupą krwi 0 charakteryzują się silnym układem odpornościowym, często nawet zbyt agresywnym, co może powodować ataki na własne komórki. To wiąże się z dużo częściej występującymi chorobami autoimmunologicznymi. 
Osoby o grupie krwi 0 zdecydowanie lepiej reagują na stres, mogą pochwalić się efektywnym metabolizmem oraz dużą sprawnością fizyczną. Uważa się także, że osoby z grupą krwi 0 są najbardziej ze wszystkich odporne na wszelkiego rodzaju zakażenia wirusowe, a także rozwój pasożytów w organizmie. 

Grupa krwi 0 oznacza, że na czerwonych krwinkach nie ma antygenów. Na krwinkach grupy A są antygenty A, na krwinkach grupy B są antygeny B, na krwinkach grupy AB są oba rodzaje antygnenów.

Grupy krwi różnią się także obecnością przeciwciał:
  • grupa krwi 0 – zawiera przeciwciała anty-A i anty-B,
  • grupa krwi A – zawiera przeciwciała anty-B,
  • grupa krwi B – zawiera przeciwciała anty-A,
  • grupa krwi AB – nie zawiera przeciwciał.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że być może niższa podatność na koronawirusa u osób z grupą krwi 0 wynika właśnie z obecności obu rodzajów przeciwciał – anty-A i anty-B.
Grupa krwi jest niezmienna przez całe życie. Wyjątkiem mogą być jedynie osoby, u których dokonano przeszczepu szpiku kostnego.

Grupa krwi a koronawirus w Polsce

Istnieją cztery podstawowe grupy krwi: A, B, AB i 0. Populacje ludzkie w różnych regionach Ziemi mogą mieć różne proporcje tych grup. Dlatego w różnych regionach świata rozwój epidemii koronawirusa może przebiegać nieco inaczej. W Polsce najwięcej ludzi ma grupę krwi A (38 proc.), która może sprzyjać zakażeniu koronawirusem. To nie jest najlepsza wiadomość, ale to, że aż 37 proc. Polaków ma grupę krwi 0, może już stanowić pewne pocieszenie (17 proc. Polaków ma grupę krwi B i 8 proc grupę – AB).

Źródło: healthline.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy