Dziadkowie i wnuczka
fot. Fotolia

W co dziadkowie mogą zagrać ze swoimi wnuczętami? W gry wideo!

Choć to dwa zupełnie inne pokolenia nie oznacza, że nie odnajdą nici porozumienia w temacie nowinek technologicznych. Gry wideo mogą się okazać świetnym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu. Jakie tytuły okażą się najlepsze, dla dziadków i wnucząt? Podpowiadamy!
Dziadkowie i wnuczka
fot. Fotolia
Jeśli jest ktoś, komu zawsze bez większych obaw powierzymy opiekę nad swoją pociechą, to są to nasi rodzice. Tym na pewno nie zabraknie pomysłów na to, jak spędzić czas ze swoimi wnuczętami, gdyby jednak poszukiwali inspiracji warto im wspomnieć im o grach wideo, te mogą się bowiem okazać świetnym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu.

Jak wybrać grę najlepszą zarówno dla dziadków, jak i wnucząt?

Zacznijmy od tego, że o typie gier, w które dziadkowie swobodnie zagrają ze swoimi wnukami, zadecyduje przede wszystkim ich wiek. Nie trudno się domyślić, że cztero i pięciolatki będą potrzebowały pomocy i nadzoru podczas zabawy, podczas gdy w przypadku sześciolatków i starszych dzieci możemy już myśleć o faktycznej kooperacji, czy nawet wprowadzać elementy rywalizacji. Ciężko dokładnie wskazać gry, które okażą się najlepszym wyborem, wszystko zależy bowiem od osobistych preferencji wnuków i dziadków, bez problemu możemy jednak wyróżnić kilka gatunków gier, które najlepiej nadają się do wspólnej zabawy:
  • Gry Logiczne 

Nie ma nic lepszego niż wspólne ćwiczenie szarych komórek! Pomogą w tym z pewnością rozmaite gry logiczne. Tych możemy znaleźć w sieci mnóstwo warto więc dokładnie poszperać, sprawdzić, czy nie będą zbyt trudne dla naszego malucha i czy ich oprawa graficzna okaże się dla niego przyjazna. Później można już spokojnie zasiąść przed komputerem i wspólnie pogłówkować. Na Game Planet możemy swobodnie wybierać między klasycznymi grami kolorowymi produkcjami, które z pewnością okażą się atrakcyjne dla najmłodszych, by wymienić, chociażby Tiny Island, Tasty Tale, czy dostępne na urządzeniach mobilnych Cut the Rope
  • Gry Farmerskie 

Budowa i doglądanie własnej farmy to świetna zabawa dla graczy w każdym wieku. Dlaczego nie spróbować popracować nad swoim wirtualnym gospodarstwem razem z wnukiem? Wspólny wybór upraw i dekorowanie waszych włości może się okazać świetnym sposobem na nudę. Kto wie może poza wycieczkami na prawdziwą działkę, będzie to też okazja ku temu, by opowiedzieć nieco swoim wnukom o roślinach i zwierzętach. Jakie tytuły farmerskie sprawdzą się najlepiej? Szczególnie polecamy Wiejskie Życie, które realistycznie przedstawia czynności wykonywane na prawdziwej farmie. Chętni, by przy okazji opowiedzieć swoim wnukom o historii mogą natomiast sięgnąć po My Little Farmies osadzoną w epoce średniowiecza. 
  • Gry Strategiczne 

Nasz wnuk ma już 5-6 lat, a dziadek chciałby nauczyć go nieco o historii i zmusić go do strategicznego myślenia? Nie ma na to lepszej rady niż gry wideo. Na Game Planet znajdziecie naprawdę bogaty zestaw mniej lub bardziej wymagających gier strategicznych, zarówno tych skupiających się na działaniach wojennych, jak i tych skupiających się na aspekcie ekonomicznym. Jakie tytuły wybrać? Możemy na przykład wraz z naszą pociechą zająć się odbudową podupadającego Zoo w My Free Zoo, będzie to nie tylko świetna zabawa, ale i okazja, by przyjrzeć się wspólnie różnorodnym gatunkom zwierząt. Możemy też zająć się budową wioski w Goodgame Empire lub zamienić się w magnata kolejowego w Rail Nation. Nieco starsze wnuczęta, zainteresowane tematyką historyczną mogą się doskonale bawić przy produkcjach takich jak Forge of Empires - zaawansowanej strategii pozwalającej poprowadzić cywilizację od epoki kamienia łupanego aż do czasów współczesnych.

Było to tylko kilka propozycji, nie ma bowiem jednej recepty na to, w co można grać ze swoimi wnukami. Jedni będą woleli rozbudowywać farmę lub miasteczko, a inni wyciągnąć je na spacer, by wspólnie łapać pokemony. Zaręczamy jednak, że każdorazowo powinna być to świetna zabawa, a najlepszy wybór starannie wyselekcjonowanych tytułów znajdziecie na Game Planet!

Redakcja poleca: Klocki dla dzieci - film
Dlaczego warto kupić dziecku klocki? Jakie klocki wybierać dla młodszych i starszych dzieci? Zobacz, co radzi psycholog.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy