GRY
 
 

Grypa jelitowa u dziecka - objawy i leczenie

Twoje dziecko ma biegunkę i wymiotuje? To może być grypa jelitowa, nazywana też grypą żołądkową lub jelitówką. Sprawdź najczęstsze objawy i poznaj najlepsze metody leczenia grypy żołądkowej.

niemowlę, zdrowie dziecka, słuchawki
fot. Panthermedia
Grypą jelitową zwaną też grypą żołądkową bardzo łatwo się zarazić. Mogą na nią zachorować wszyscy – i dorośli, i dzieci. I najczęściej właśnie tak jest: na jelitówkę chorują całe rodziny. Najgroźniejsza jest jednak dla niemowląt, które odwadniają się w błyskawicznym tempie. Jakie są pierwsze objawy grypy jelitowej? Co trzeba o niej wiedzieć? Jak pomóc maluszkowi?

Przyczyny grypy żołądkowej

Grypę jelitową powodują rotawirusy, które przenoszą się drogą pokarmową, poprzez kontakt z kałem, zanieczyszczonymi przedmiotami i przez brudne ręce. Mogą rozprzestrzeniać się także drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Chory na grypę jelitową może zarażać innych nawet przez 2 tygodnie (także wówczas, gdy sam nie ma już objawów choroby).
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Grypa jelitowa - objawy

Grypa żołądkowa na ogół zaczyna się bardzo gwałtownie. Objawy grypy jelitowej to:
  • Wymioty. Mogą bardzo intensywne, dziecko wymiotuje kilka razy w ciągu doby.
  • Biegunka. Wodnista i trudna do zahamowania, towarzyszy jej ból brzucha.
  • Gorączka. Może być niewielka, ale może także dochodzić do 40°C. Często towarzyszy jej katar i ból gardła.

Leczenie jelitówki

Przede wszystkim wezwij pediatrę. Grypy jelitowej nie powinno się leczyć na własną rękę, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Niezależnie od wieku dziecka wezwij lekarza, jeśli biegunka i wymioty nasilają się, w kupie widać śluz albo krew, dziecko ma objawy odwodnienia. Może się zdarzyć, że chory będzie musiał trafić do szpitala. Nie protestuj: kroplówki uzupełnią płyny i zapobiegną komplikacjom związanym z odwodnieniem.

Jeśli dziecko zostanie w domu, prawdopodobnie lekarz zaleci:
  • Preparaty nawadniające. Np. Gastrolit, ORS 200, Saltoral, Floridral. Uzupełnienie płynów i elektrolitów jest teraz najważniejsze. Podawaj je po łyżeczce – lekarze nazywają to doustną kroplówką. Malec może protestować, bo są niesmaczne, jednak naprawdę dużo dają i często pomagają uniknąć szpitala.
  • Probiotyki. Np. Trilac, Lakcid, Lacidofil, Dicoflor.
  • Leki obniżające gorączkę. W czasie biegunki lepiej podawać je doustnie (a nie w czopku) – łyżeczką z niewielką ilością płynu.

Grypa jelitowa - co jeszcze możesz zrobić?

  1. Dbaj o higienę. Jeżeli dziecko korzysta z pieluch, zmieniaj je, jak tylko zostaną zabrudzone. Dokładnie myj pupę dziecka, zabezpieczaj skórę przed odparzeniem. Wyjątkowo starannie myj ręce!
  2. Pilnuj, by dziecko piło. Napoje (niegazowana woda mineralna, herbatka koperkowa albo miętowa) powinny być chłodne. Podawaj tak jak płyny nawadniające: po łyżeczce (dziecko od razu zwymiotuje większą ilość). Jeśli karmisz piersią, rób to nadal, jednak podawaj również dodatkowe płyny, które pozwolą uchronić maluszka przed groźnym odwodnieniem.
  3. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Jeśli malec jest w stanie coś zjeść, to pamiętaj, że jego dieta  powinna być lekkostrawna: podaj mu rozgotowany ryż (a jeszcze lepiej kleik ryżowy) i gotowaną, przetartą marchewkę, czyli marchiwankę. Pomocny może być także kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200. Nie podawaj dziecku chleba (gluten może dodatkowo podrażnić jelita) ani mleka (poza mlekiem z piersi).
  4. Ułóż do snu w bezpiecznej pozycji. Maluch powinien spać na boku, by nie zadławić się wymiocinami, jeśli zwymiotuje w nocy.

Pediatra doradza, po pomoże na ból brzucha u dziecka:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!