Encyklopedia zdrowia dziecka

Grypa u dziecka

Grypa to ostra choroba wirusowa, spowodowana wirusem grypy. Od zwykłego przeziębienia grypa różni się tym, że może powodować powikłania.
Wirus grypy powoduje uszkodzenie nabłonka i tym samym toruje drogę bakteriom chorobotwórczym, powodując powikłania: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zdarzają się też powikłania neurologiczne, zapalenie oskrzelików oraz ucha środkowego, które może prowadzić u małego dziecka nawet do utraty słuchu.
Na powikłania grypy narażone są m.in. dzieci poniżej 2 lat, a także te dzieci, które mają choroby przewlekłe, np. astmę, cukrzycę.

Spis treści:
1. Przyczyny grypy
2. Objawy grypy
3. Domowe leczenie grypy
4. Kiedy iść do lekarza?
5. Jakie leki na grypę?
6. Powikłania grypy
7. Jak można zapobiec grypie u dziecka

Przyczyny grypy

Zachorowania wywołują typy A i B wirusa grypy. Typ A dzieli się na podtypy, w zależności od rodzaju białek na powierzchni cząsteczki wirusa: hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N). Grypę sezonową najczęściej wywołują wirusy podtypów H1N1 i H3N2 (w niektórych sezonach H1N2), w mniejszym stopniu wirus grypy B.

Jakie są najczęstsze objawy grypy?

Najczęstsze objawy grypy to:
 • wysoka gorączka (nawet do 40 st. C),
 • suchy kaszel,
 • bóle głowy,
 • bóle mięśni,
 • dreszcze,
 • uczucie ogólnego rozbicia,
 • złe samopoczucie,
 • brak apetytu.

Możliwe objawy grypy:

 • katar,
 • ból gardła.

Jakie są domowe sposoby leczenia grypy u dziecka?

Dziecko chore na grypę musi pozostać w domu, najlepiej gdy położy się do łóżka. Powinno odpoczywać. W domu można leczyć tylko objawy grypy:
 • Gorączka. Jeśli gorączka przekracza 38 stopni C, obniżaj ją, podając środki z paracetamolem (np. Apap, Paracetamol, Panadol Baby) lub ibuprofenem (Ibufen, Nuforen, Ibum) – w syropie lub w czopkach. Leki z paracetamolem podaje się co 4-6 godzin (nie więcej niż 4 razy w ciągu doby). Leki z ibuprofenem można podawać co 8 godzin. Uwaga: dzieciom do 15. roku życia nie wolno podawać aspiryny ani innych środków zawierających kwas acetylosalicylowy (ich podawanie może spowodować zespół Reye’a). Zdarza się on rzadko, ale może spowodować uszkodzenie komórek mózgu i wątroby.
Czytaj też: Gorączkowe błędy: jak nie obniżać gorączki u dziecka
 • Podawaj dziecku duże ilości picia. To ważne, by dziecko się nie odwodniło. Najlepsza jest woda nisko– i średniozmineralizowana, herbaty owocowe.
 • Katar.  Do nosa zakraplaj środki nawilżające błonę śluzową nosa i ułatwiające pozbycie się wydzieliny (sól fizjologiczna, preparaty zawierające wodą morską), a jeśli to konieczne także krople na katar zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.
 • Kaszel. Najczęściej na początku infekcji występuje suchy kaszel. Przy wystąpieniu suchego i męczącego kaszlu można stosować środki przeciwkaszlowe.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:
 • podejrzewasz grypę u niemowlęcia. Uwaga: jeśli u niemowlęcia temperatura przekracza 39 stopni C, dziecko nie chce jeść ani pić lub dołączają się inne objawy (wymioty, biegunka), trzeba z nim jechać do szpitala lub wezwać pogotowie;
 • grypa przebiega ciężko, dziecko źle się czuje, nie chce jeść i pić, ma biegunkę, wymiotuje.

Jakie leki na grypę?

Jeśli grypa ma ciężki przebieg, lekarz może zalecić wykonanie badania sprawdzającego, czy dziecko rzeczywiście ma grypę (pobiega się wymaz z gardła lub nosa i sprawdza, czy znajduje się w nim wirus grypy). Jeśli tak, lekarz może zapisać środki przeciwwirusowe. Najlepiej jeśli zostaną zastosowane najpóźniej w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Są sprzedawane na receptę, wyłącznie na zlecenie lekarza.

Jakie mogą być powikłania grypy?

U większości osób grypa przebiega bez powikłań. Spośród dzieci najbardziej narażone na powikłania są dzieci do 2 lat oraz chorujące na choroby przewlekłe (astma, cukrzyca typu 1). Nie można jednak przewidzieć, u którego dziecka choroba będzie miała przebieg łagodny, a u którego groźny.
Niektóre powikłania mogą się pojawić już w kilka dni od początku grypy (np. zapalenie płuc). Bardzo groźne powikłania neurologiczne (np. zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych) mogą wystąpić już od 10 dnia infekcji. Powikłania mogą dotyczyć mięśnia sercowego.

Jak można zapobiec grypie u dziecka?

Najlepszym sposobem zapobiegania grypie jest szczepienie. W Polsce jest ono zalecane wszystkim dzieciom zdrowym powyżej 6. miesiąca życia, a także tym, dla których zachorowanie na grypę mogłoby być najbardziej niebezpieczne: z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, astmą, neurologicznymi, układu krążenia, onkologicznymi.
Jeżeli dziecko nigdy nie było szczepione, podaje się 2 dawki szczepionki w odstępie co najmniej 4 tygodni. Jeżeli dziecko było szczepione przeciw grypie w poprzednim sezonie podaje się 1 dawkę szczepionki.
Czytaj też: Grypa: czy warto zaszczepić dziecko?

Autor: Katarzyna Pinkosz
Konsultacja med.: dr n. med. Joanna Brett-Chruściel, pediatra Grupy LUX MED.
dr n. med. Joanna Brett-Chruściel
Konsultacja: dr n. med. Joanna Brett-Chruściel

dr n. med. Joanna Brett-Chruściel, pediatra, Grupa LUX MED