Rośnie liczba zachorowań na grypę
fot. Fotolia

Szpitale pękają w szwach. Nadciąga epidemia grypy!

Sezon przeziębień i zachorowań na grypę w pełni. Przed weekendem w jednym z bydgoskich szpitali zostało tylko kilka wolnych łóżek. Sprawdź, jak leczyć grypę u dziecka!
Hanna Szczesiak
Rośnie liczba zachorowań na grypę
fot. Fotolia
Kilka dni temu pisaliśmy, że liczba zachorowań na grypę rośnie z każdym tygodniem. Nawet rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bodnar, przyznał, że "liczba zachorowań jest większa, niż można było się spodziewać".

Wzrasta liczba zachorowań na grypę

Grypa to groźna choroba, zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci. W wielu przypadkach konieczna jest hospitalizacja.  Właśnie w lutym liczba zachorowań jest największa.

Przed weekendem w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy były wolne jedynie 4 łóżka (na 220). Większość przyjmowanych dzieci to niemowlęta. Głównymi przyczynami hospitalizacji dzieci są zakażenia górnych dróg oddechowych, biegunka i wymioty. "Przyjmujemy także sporo osób z objawami zapalenia oskrzeli i płuc. Dużo jest też powikłań bakteryjnych. Codziennie jest to około 60 nowych pacjentów. Niestety, mimo że nasza liczba łóżek wzrosła, w ubiegłym roku mieliśmy ich 140, to przyjmujemy coraz więcej chorych. Zdarza się, że gdy dziecko przyjmowane jest na oddział wieczorem, noc spędza w łóżeczku na korytarzu" – mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala.
Redakcja poleca: Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]
Przyjazna atmosfera w szpitalu zmniejsza stres u dziecka i wspomaga leczenie. O domowej atmosferze w szpitalach, kolorowych salach i o tym, dlaczego choroby reumatyczne dotykają nawet małe dzieci, opowiada dr Piotr Gietka z Instytutu Reumatologii.

Co pomoże w walce z grypą u dziecka?

  • sen i zdrowa dieta, bogata w owoce i warzywa
  • podawanie dużej ilości płynów
  • wietrzenie pokoju, w którym przebywa maluch
  • zbijanie gorączki lekami przeznaczonymi dla dzieci
Pamiętaj, że w czasie grypy podawanie antybiotyków może dodatkowo osłabić organizm dziecka!

Czytaj także: Grypa atakuje w lutym! Co musisz o niej wiedzieć?

Źródło: gazetawyborcza.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy