fot. Fotolia

Dajesz dziecku gryzaki? Nowe doniesienia są wstrząsające!

Przebadano 59 gryzaków różnych marek. Wyniki tego eksperymentu zaskoczyły wszystkich!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia

Bezpieczne, czy nie?

W amerykańskim czasopiśmie „American Chemical Society Environmental Science and Technology” opublikowano najnowsze wyniki badań dotyczące gryzaków. Przebadano w tym celu prawie 60 produktów różnych marek. Niestety efekt tego eksperymentu jest wstrząsający! Nawet te gryzaki, które na opakowaniu miały informację, że są nietoksyczne, oraz wolne od BPA (bisfenol, organiczny związek chemiczny wycofany z obrotu), okazało się, że nie są całkowicie wolne od potencjalnie szkodliwych chemikaliów.

W Stanach Zjednoczonych, bisfenol A (BPA) jest zakazany w wielu produktach dla dzieci. Związek oddziałuje na poziom hormonów w organizmie i przyczynia się do rozwoju niektórych chorób, na przykład nowotworów. Chociaż BPA został wyrzucony z kubków i butelek, gryzaki nie są chronione niniejszym rozporządzeniem. Dlatego też naukowcy postanowili przebadać, czy są bezpieczne dla dzieci.

Jaką wybrać butelkę - czytaj!
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Wyniki testowania

Do testowania wzięto 59 różnego rodzaju gryzaków (żelowe, napełniane wodą, lepsze marki, mniej znane). Wyniki? Kannan, odpowiedzialny za badanie powiedział CBS News. „Prawie 90 procent gryzaków kupionych z oznaczeniem „wolne od BPA”, okazało się, że zawiera BPA w prawie każdym produkcie. Znaleźliśmy od 15 do 20 toksycznych substancji chemicznych w nich wszystkich. Uważa się, że wczesna ekspozycja na substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, mogą potencjalnie prowadzić do problemów w rozwoju, reprodukcji, neurologii i immunologii w późniejszym życiu. Niektóre z tych problemów to: astma, cukrzyca, zaburzenia rozwoju i układu nerwowego, otyłość i zaburzeń reprodukcyjne. Narażenie na działanie toksycznych substancji chemicznych w okresie niemowlęcym może mieć szkodliwy wpływ i zmieniać etapy w życiu” - dodaje Kannan.

Co w zamian?

Jakie rozwiązanie proponują naukowcy? Stosowanie drewnianych gryzaków, mrożonych ściereczek, a nawet mrożonej marchwi, które to produkty mają łagodzić swędzenie i ból towarzyszące wyrzynaniu zębów.

Zobacz koniecznie: Bezpieczne drewniane gryzaki dla dzieci z atestami - wybierz dla dziecka! Ponad 20 rodzajów!

A jakie Wy stosujecie metody, by pomóc dziecku?

Czytaj także:  Plan ząbkowania malucha - do wydruku

źródło: popsugar.com
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy