Encyklopedia problemów wychowawczych

Gryzienie

Gryzienie może być u dziecka jednocześnie wyrazem agresji i sposobem na zaspokojenie potrzeb. Jest także metodą wywierania nacisku na otoczenie – z powodu głodu, zmęczenia, ząbkowania...

Gryzienie jest na pewno jednym z przejawów agresji i pojawia się, kiedy dziecko zaczyna podejmować próby samodzielnego działania i narzucania własnej woli, czyli między pierwszym a trzecim rokiem życia.

Przyczyny
Maluchy gryzą nie tylko rówieśników, pokąsani mogą zostać także rodzice, dziadkowie i obcy, którzy z jakiegoś powodu uznani zostaną za zagrożenie. Dziecko ucieka się do gryzienia najczęściej w sytuacjach, kiedy inne dostępne mu środki nacisku na dorosłych i otoczenie nie skutkują, a sytuacja staje się na tyle trudna, że dziecko nie potrafi z niej inaczej wybrnąć.
Inną przyczyną gryzienia może być chęć zwrócenia na siebie uwagi, nadmiar wrażeń i związany z nimi chaos, zmęczenie oraz inne, trudne dla dziecka sytuacje. Gryzienie bywa też sposobem wyrażania miłości...

Jak zaradzić małym gryzoniom?
– Jeżeli chęć gryzienia spowodowana jest ząbkowaniem, najprostszym sposobem jest danie dziecku czegoś do pogryzienia. Często jednak gryzaczki nie zdają egzaminu, więc najlepiej poczęstować dziecko kukurydzianymi chrupkami, chlebkiem, ciasteczkami przeznaczonymi dla niemowlaków i małych dzieci. Gryzienie twardych rzeczy ułatwia przebijanie się ząbków i jednocześnie jest wspaniałym masażem dla swędzących dziąseł. Oczywiście dziecko w czasie podjadania takich przysmaków musi być pod kontrolą dorosłych – łatwo wtedy o zakrztuszenie.

– Jeśli natomiast przyczyny kąsania są inne, należy je jak najszybciej wykryć i znaleźć na nie sposób. Jeżeli na przykład dziecko zaczyna gryźć podczas zabawy, możliwe, że jest ona dla niego zbyt trudna, lub dziecko nie potrafi się w niej odnaleźć. Najlepiej w takim wypadku zwrócić uwagę malca na inną rozrywkę – mniej męczącą i łatwiejszą. Dotyczy to wszystkich czynności przerastających możliwości dziecka – jeżeli zredukuje się stresujące i trudne dla niego sytuacje, najprawdopodobniej gryzienie samo przeminie.

– Oczywiście do póki dziecko ponawia próby gryzienia, musi być stale pod kontrolą i opieką dorosłych, którzy powinni spokojnie, ale jednocześnie zdecydowanie reagować na wszelkie tego typu ataki. Za każdym razem trzeba tłumaczyć, że gryzienie jest złe, ponieważ sprawia ból. Spróbuj też pomóc maluchowi w znalezieniu innego sposobu rozładowywania złości.

– Rodzicom nie wolno odpowiadać tym samym, czyli gryzieniem lub biciem, na podobne zachowania dziecka. Utwierdziłoby to tylko malucha w przekonaniu, że takie postępowanie jest dopuszczalne, skoro mama i tata robią tak samo. Zmian na lepsze należy jednak oczekiwać po dłuższym czasie.

– Jeżeli ataki gryzienia powtarzają się przez długi czas lub zaczynają być coraz bardziej agresywne, a podejmowane przez rodziców próby powstrzymania przed nimi dziecka nie dają rezultatów, możliwe, że trzeba poszukać pomocy u specjalisty.