grzebień może łagodzić ból porodowy

Będziesz rodzić albo robić sobie tatuaż? Przygotuj grzebień!

Czy słyszałaś o tym, że zwykły grzebień jest w stanie łagodzić bó? Wiele kobiet zarzeka się, że im pomógł podczas porodu. Czy to może być prawda? Okazuje się, że tak!
Ewa Janczak-Cwil
grzebień może łagodzić ból porodowy
W internecie można znaleźć informacje o tym, że zwykły grzebień pomógł wielu kobietom przetrwać poród albo... robienie tatuażu. Na pierwszy rzut oka (a właściwie ucha), stwierdzenie to brzmi jak bujda, jak leczenie ostrogi piętowej gęsim smalcem... Jednak po chwili zastanowienia trzeba przyznać: to naprawdę może działać!

Dlaczego grzebień pomaga

Uśmierzenie bólu porodowego (ale i innych rodzajów bólu, np. podczas robienia tatuażu) poprzez uciskanie grzebienia w dłoni lub naciskanie jego ząbkami na drugą dłoń może faktycznie skutkować. Są na to dwie teorie.

Akupresura

Według medycyny chińskiej, na dłoniach i stopach znajdują się punkty odpowiadające za różne części ciała i narządy. Uciskanie tych punktów ma poprawić ich funkcjonowanie, np. łagodzić ból głowy, czy poprawiać działanie wątroby. Sprawdziliśmy: zarówno na wewnętrznej części dłoni, jak i na ich grzbietach znajdują się m.in. punkty związane z kręgosłupem, płucami i przeponą. Na nadgarstkach, tuż pod dłońmi są obszary związane z macicą. Kto wie, może ich uciskanie faktycznie poprawia ich funkcjonowanie i łagodzi ból?

Teoria bramki bólowej

Jeśli nie wierzysz w medycynę chińską, istnieje naukowa teoria dotycząca odczuwania i blokowania bólu. Otóż w rdzeniu kręgowym znajduje się rodzaj bramki, która przepuszcza sygnał bólowy do mózgu albo go blokuje. Teoria ta mówi też, że można skutecznie zamknąć tę bramkę tak, aby ból nie docierał do mózgu, czyli nie był odczuwany!

Jak to działa? Sygnały związane z odczuwaniem dotyku wędrują szybciej do mózgu niż te, które przekazują informację o bólu. Jeśli dostarczymy ciału intensywnych wrażeń dotykowych, to "zapchamy" nimi bramkę w rdzeniu i nie będzie ona przekazywać impulsów bólowych, albo chociaż ograniczy ich ilość. Wykorzystując tę teorię można skutecznie łagodzić bóle masażem lub prądem elektrycznym. No i, jak się okazuje, grzebieniem też!

Zobacz także: TENS – prąd, który łagodzi bóle porodowe
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Jak używać grzebienia do likwidowania bólu

Poród albo robienie sobie tatuażu przed tobą? Przygotuj grzebień i nie zawahaj się go użyć, gdy będzie bolało! Połóż go poprzecznie na dłoni tak, aby ząbki trafiały w zgięcie między dolną częścią palców a wnętrzem dłoni. Grzbiet grzebienia powinien leżeć na palcach. Zamknij dłoń tak, by wciskać ząbki w zgięcie pod palcami. Zaciskaj dłoń dość mocno – masz odczuwać wyraźny ucisk aż do granicy bólu. Sprawdź, co u ciebie działa lepiej: stały nacisk, czy rytmiczne ściskanie.

Możesz także naciskać ząbkami na nadgarstek po wewnętrznej stronie obu dłoni albo na wierzch przedramienia. Wypróbuj, np. podczas bólu głowy, co działa na ciebie najlepiej!

I daj nam koniecznie znać, czy u ciebie zadziałało! [content:0_1247,0_24680,0_6917:CMNews]
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy