GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy to często występująca dolegliwość u kobiet i jedna z najczęściej występujących dolegliwości ciążowych. Zwykle przyczyną jest Candida albicans – jednokomórkowy grzyb, często żyjący w kobiecej pochwie.

Najczęstszymi oznakami grzybicy są białe upławy, świąd w okolicy pochwy, pieczenie i ból, które mogą nasilać się wieczorem lub nocą. Na bieliźnie pojawia się gęsta, przypominająca twaróg, wydzielina, często o charakterystycznym, ostrym zapachu. Można też zaobserwować rozpulchnienie i wyraźne zaczerwienienie błony śluzowej sromu, a na niej białawy nalot. Podatność na zachorowanie zależy od odporności zarówno całego organizmu, jak i miejsca występowania objawów grzybicy. Najłatwiej zarazić się w czasie współżycia z zarażonym partnerem lub podczas pływania w publicznym basenie.

Grzybica a ciąża
Nie każda kobieta ciężarna przechodzi przez infekcję grzybiczą, ale bywa również tak, że nawroty choroby mogą dokuczać przez całe dziewięć miesięcy. Podatny na grzybicę może być cały organizm albo jedynie wybrane miejsca.
Kobieta ciężarna jest bardziej podatna na grzybicę przede wszystkim dlatego, że początek ciąży wiąże się ze zmianami hormonalnymi i zmianą naturalnie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. Infekcja może nastąpić również pod wpływem stresu, złej diety, przyjmowania antybiotyków, złej (niedbałej) lub wprost przeciwnie – nadmiernej higieny. Osłabiony organizm, otarcie nabłonka w pochwie, brak śluzu wytwarzanego przez kobiecy organizm to kolejne prawdopodobne przyczyny infekcji grzybiczej. Jeśli zostaną zaobserwowane niepokojące objawy, jak najszybciej należy zgłosić się do swojego ginekologa. Nie wolno przyjmować na własną rękę żadnych preparatów przeciwgrzybiczych: wiele kremów zawiera sterydy, które są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Nie wolno również stosować w czasie ciąży irygacji. Jeśli kobieta jedynie przypuszcza, że jest w ciąży, powinna uprzedzić o tym lekarza.
Zaleconą kurację trzeba doprowadzić do końca, nawet jeśli po kilku dniach objawy ustąpią: brak pieczenia wcale jeszcze nie oznacza zakończenia infekcji. Nie należy lekceważyć nawet lekkiego świądu. Wprawdzie rzadko zdarza się, żeby grzybica miała ostry przebieg – częściej przebiega w łagodny sposób. Jednak długotrwała, nawet łagodna infekcja jest niebezpieczna dla nienarodzonego maluszka. Kobieta chora na grzybicę jest potencjalnym źródłem zakażenia dla swojego dziecka – po porodzie może ono chorować na pleśniawki jamy ustnej.

Jak leczyć?
Przede wszystkim należy zrezygnować z seksownej, koronkowej bielizny i zamienić ją na bawełnianą. Ta pierwsza uniemożliwia przepływ powietrza i powoduje nadmierną wilgotność w okolicach narządów płciowych, a właśnie wilgoć i wysoka temperatura sprzyjają rozmnażaniu się grzybów. Należy pić kefir lub jogurt naturalny. Kąpiel lepiej zastąpić prysznicem, a pływanie na basenie – spokojnymi spacerami. Trzeba również odstawić mocno pachnące, drażniące kosmetyki, kupić mydło glicerynowe lub w aptece łagodny płyn do higieny intymnej. Należy pamiętać również o prawidłowym kierunku podmywania się: z przodu do tyłu, nigdy odwrotnie. Do higieny intymnej nie wolno używać myjki, a po kąpieli osuszać intymne okolice ręcznikiem przeznaczonym wyłącznie do tego celu.
Aby kuracja była skuteczna, musi obejmować oboje partnerów. Lekarz najprawdopodobniej zaleci ciężarnej doustne tabletki i maść łagodzącą podrażnienie do stosowania miejscowego, np. Nystatynę i Clotrimazol. Partnerowi wystarczy jedynie maść, choć pewnie inna niż ta, której używa kobieta. W żadnym wypadku nie można stosować w czasie ciąży irygacji pochwy.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie