grzybica pochwy w ciąży
fot. Fotolia

Grzybica pochwy w ciąży – objawy, leczenie, wpływ na płód

Grzybica pochwy w ciąży może objawiać się pieczeniem i nieprzyjemnym zapachem wydzieliny z pochwy. Po zaobserwowaniu tych objawów trzeba udać się do lekarza, zamiast próbować radzić sobie z dolegliwościami domowymi sposobami.
Milena Oszczepalińska
grzybica pochwy w ciąży
fot. Fotolia
Grzybicy pochwy w ciąży sprzyja mniejsza odporność ciężarnej oraz przekrwienie śluzówki pochwy. W tym czasie w pochwie jest też często podwyższona temperatura, zmienia się śluz w ciąży, a to doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Odpowiednia higiena nie zawsze chroni przed powstawaniem infekcji grzybiczych, ale nie można o niej zapominać, szczególnie jeśli grzybica pochwy już raz zaatakowała. Ta infekcja niestety bardzo lubi nawracać.

Spis treści:

Czy grzybica pochwy w ciąży jest groźna dla dziecka?

Sama grzybica pochwy w ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu. Jednak jeśli nie będzie szybko leczona, może ułatwić chorobotwórczym bakteriom wniknięcie do dróg rodnych, a bakteryjne infekcje pochwy mogą już ciąży zagrażać.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Grzybica pochwy w ciąży - objawy

Najczęstsze objawy grzybicy pochwy to:
  • swędzenie sromu,
  • pieczenie pochwy,
  • charakterystyczne upławy – gęste, o barwie białej i żółtej oraz serowatej konsystencji,
  • zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych.
     
Ponadto możliwe jest pojawienie się dolegliwości związanych z układem moczowym, np.:
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • uczucia niecałkowicie opróżnionego pęcherza,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • oddawanie moczu „na raty’’.

Grzybica pochwy w ciąży – przyczyny

Grzybica pochwy w ciąży może pojawić się wskutek:
Rozwojowi grzybicy pochwy w ciąży sprzyja także noszenie dopasowanych strojów i zbyt obcisłej bielizny (zwłaszcza wyprodukowanej z materiałów nieprzepuszczających powietrza). Sztuczne tkaniny zwiększają wilgoć i temperaturę, a więc przyczyniają się do rozwoju infekcji. Grzybica pochwy ma to do siebie, że powraca. Zwłaszcza jeśli ignoruje się zalecenia lekarza lub przerywa leczenie zaraz po ustąpieniu objawów.

Jak wyleczyć grzybicę pochwy w ciąży

Aby wyleczyć grzybicę pochwy, niezbędna jest wizyta u ginekologa, który zleci badania, w tym wymaz i posiew z pochwy. Po postawieniu diagnozy specjalista zleci odpowiednie leczenie. To ważne, by wszelkie infekcje pochwy leczyć jak najszybciej, ponieważ im trwają dłużej, tym stanowią większe zagrożenie dla rozwoju ciąży. W leczeniu grzybicy bardzo ważne jest konsekwentne stosowanie odpowiedniego preparatu przeciwgrzybiczego. Jeżeli infekcja jest w ostrym stadium, lekarze przepisują antybiotyk przeciwgrzybiczy – Nystatynę.

Grzybicze zapalenie pochwy – leki bez recepty

Najpopularniejszym lekiem na grzybicę pochwy jest Klotrimazol (Clotrimazolum) Występuje w postaci maści lub globulek dopochwowych. Jest dostępny bez recepty, ale bardzo często przepisywany jest także przez lekarzy.

Warto wiedzieć, że grzybica pochwy w I trymestrze ciąży wiąże się z bezwzględnym zakazem stosowania leków przeciwgrzybiczych, dlatego że jest to czas kształtowania się narządów wewnętrznych dziecka. Wymienione wyżej leki mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia płodu. 

Domowe sposoby na swędzenie pochwy

Jeszcze raz podkreślmy: pierwsze objawy infekcji intymnej powinny skłonić ciężarną do wizyty u ginekologa. Domowe sposoby łagodzenia dolegliwości przy grzybicy pochwy jej nie leczą, a jedynie przynoszą ulgę. Dlatego można je stosować, ale jako uzupełnienie leczenia zaleconego przez ginekologa.

Podczas kuracji przeciwgrzybiczej warto zmienić dietę, unikając jadania zbyt dużej ilości cukrów – zarówno tych prostych, jak i złożonych. Są to bowiem substancje, które stanowią pożywkę dla grzybów i ułatwiają im namnażanie się. Dieta o ograniczonej zawartości cukrów, ale wzbogacona o pro- i prebiotyki jest też dobrym sposobem na uniknięcie nawracania grzybiczej infekcji pochwy w ciąży.

Świąd pochwy złagodzić można, przemywając okolice intymne 3-procentowym roztworem kwasu borowego.

Ciąża to czas, w którym wiele zmienia się w organizmie kobiety. Zmiany hormonalne w ciąży wpływają między innymi na to, że pH w pochwie staje się zasadowe. Normalne, kwaśne pH, czyli takie poniżej 4,5, utrudnia namnażanie się bakterii i grzybów w pochwie. Ponieważ w ciąży odczyn pH jest często bliski 6, 7, a nawet wyższy, drobnoustroje mają dużo dogodniejsze warunki do rozwoju. Warto więc stosować specjalne płyny do higieny intymnej o kwaśnym odczynie. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy