Problemy z pochwą w ciąży
fot. Fotolia

Grzybica pochwy w ciąży - objawy, przyczyny leczenie 

Grzybica pochwy w ciąży wynika z tego, że wagina w ciąży narażona jest znacznie bardziej niż zwykle na wszelkie infekcje bakteryjne i grzybicze. PH w pochwie na skutek zmian hormonalnych zmienia odczyn z kwaśnego na zasadowy, a to sprzyja rozmnażaniu bakterii i grzybów. Pieczenie i nieprzyjemny zapach w miejscach intymnych, to tylko niektóre objawy wskazujące na grzybicę pochwy.
Milena Oszczepalińska
Problemy z pochwą w ciąży
fot. Fotolia
Grzybica pochwy w ciąży ma związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży. W tym szczególnym czasie zmienia się też pH w pochwie. To sprawia, że jest ona bardziej narażona na różne dolegliwości, w tym infekcje bakteryjne i grzybicze. Niestety ich objawy są dość nieprzyjemne. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć problemy z grzybicą pochwy w ciąży.

Spis treści:
Grzybica pochwy w ciąży
Grzybica pochwy w ciąży - objawy
Grzybica pochwy w ciąży - przyczyny
Inne infekcje pochwy - dolegliwości
Grzybica pochwy w ciąży - leczenie
PH pochwy - o czym świadczy?

Grzybica pochwy w ciąży

Grzybicy pochwy w ciąży sprzyja mniejsza odporność ciężarnej oraz przekrwienie śluzówki pochwy. W tym czasie w pochwie jest też często podwyższona temperatura i znacznie więcej niż zwykle śluzu, a to doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Odpowiednia higiena nie zawsze chroni przed powstawaniem infekcji grzybiczych, ale nie można o niej zapominać, szczególnie jeśli grzybica pochwy już raz zaatakowała. Ta infekcja bardzo lubi nawracać. Grzybicę pochwy w ciąży leczy się zazwyczaj globulkami, leki doustne nie zawsze są wskazane i można je stosować wyłącznie na polecenie lekarza ginekologa.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Grzybica pochwy w ciąży - objawy

Najczęstsze objawy grzybicy pochwy to:
 
 • swędzenie,
 • pieczenie pochwy 
 • charakterystyczne upławy

Upławy są przeważnie gęste, o barwie białej i żółtej oraz serowatej konsystencji. 
Ponadto możliwe jest pojawienie się dolegliwości związanych z układem moczowym, np.
 
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • uczucia niecałkowicie opróżnionego pęcherza,
 • częstszego niż zwykle odwiedzania toalety
 • oddawanie moczu częściami.

Grzybica pochwy w ciąży - przyczyny

Grzybica pochwy w ciąży może być wywołana przez:
 • przyjmowanie antybiotyków
 • wysoki poziom cukru we krwi (często u diabetyczek)
 • otyłość,
 • przyjmowanie sterydów
 • dieta uboga w żelazo

Rozwojowi grzybicy pochwy w ciąży sprzyja także noszenie dopasowanych strojów i zbyt obcisłej bielizny ( zwłaszcza wyprodukowanej z materiałów nieprzepuszczających powietrza). Sztuczne tkaniny zwiększają wilgoć i temperaturę, a więc przyczyniają się do rozwoju infekcji. Grzybica pochwy ma to do siebie, że powraca. Zwłaszcza jeśli ignoruje się  zalecenia lekarza lub przerywa leczenie zaraz po ustąpieniu objawów.
 

Inne infekcje pochwy w ciąży. Jakie są dolegliwości?

Oprócz grzybicy pochwy, w ciąży może doskwierać ci także suchość pochwy albo różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Powinnaś udać się do lekarza prowadzącego ciążę z podejrzeniem infekcji intymnej, jeśli zauważasz:
 • ból pochwy;
 • swędzenie, pieczenie pochwy;
 • brązową, zielonkawą lub żółtą wydzielinę z pochwy;
 • nieprzyjemny zapach z pochwy.   
 

Grzybica pochwy w ciąży - leczenie

Aby wyleczyć grzybicę pochwy niezbędna jest wizyta u ginekologa, który powinien wykonać niezbędne badania, w tym wymaz i posiew z pochwy i po postawieniu diagnozy, zleci odpowiednie leczenie. To ważne, by wszelkie infekcje pochwy leczyć jak najszybciej, ponieważ im trwają dłużej, tym stanowią większe zagrożenie dla rozwoju ciąży
W leczeniu grzybicy, bardzo ważne jest konsekwentne stosowanie odpowiedniego preparatu przeciwgrzybiczego. Najpopularniejszym lekiem jest Klotrimazol (Clotrimazolum) w maści lub w postaci globulek dopochwowych, dostępny także bez recepty. Jeżeli infekcja jest w ostrym stadium lekarze przepisują antybiotyk przeciwgrzybiczy – Nystatynę.

Warto wiedzieć, że grzybica pochwy w I trymestrze ciąży wiąże się z bezwzględnym zakazem stosowania leków przeciwgrzybiczych, dlatego że jest to czas kształtowania się narządów wewnętrznych dziecka.
Wymienione leki mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia płodu. 

PH pochwy w ciąży

Ciąża to czas, w którym wiele zmienia się w organizmie kobiety. Burza hormonów wpływa między innymi na to, że pH w pochwie z kwaśnego staje się zasadowe. Kwaśne pH, czyli takie poniżej 4,5, utrudnia namnażanie się bakterii w pochwie. Ponieważ w ciąży odczyn pH jest często bliski 6, 7, a nawet wyższy, bakterie mają dużo dogodniejsze warunki do rozwoju. Warto więc stosować specjalne płyny do higieny intymnej o kwaśnym odczynie pH. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy