GRY

Infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy w ciąży

Pochwa w ciąży narażona jest znacznie bardziej niż zwykle na infekcje bakteryjne i grzybicze. PH w pochwie na skutek zmian hormonalnych zmienia odczyn z kwaśnego na zasadowy, a to sprzyja rozmnażaniu się bakterii i grzybów. Pieczenie i nieprzyjemny zapach z pochwy to tylko niektóre objawy wskazujące na te problemy.

Problemy z pochwą w ciąży
fot. Fotolia
Ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży, zmienia się też pH w pochwie. To sprawia, że jest ona bardziej narażona na różne dolegliwości, w tym infekcje bakteryjne i grzybicze. Niestety ich objawy są dość nieprzyjemne. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć problemy z pochwą w ciąży

Dolegliwości, na jakie narażona jest pochwa w ciąży

W ciąży może doskwierać ci suchość pochwy albo różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Powinnaś udać się do lekarza prowadzącego ciążę z podejrzeniem infekcji intymnej, jeśli zauważasz:
  • ból pochwy;
  • swędzenie, pieczenie pochwy;
  • brązową, zielonkawą lub żółtą wydzielinę z pochwy;
  • nieprzyjemny zapach z pochwy.
Ginekolog wykonana niezbędne badania, w tym wymaz i posiew z pochwy i po postawieniu diagnozy, zleci odpowiednie leczenie. To ważne, by wszelkie infekcje pochwy leczyć jak najszybciej, ponieważ im trwają dłużej, tym stanowią większe zagrożenie dla rozwoju ciąży
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Grzybica pochwy w ciąży

Infekcjom grzybiczym pochwy w ciąży sprzyja mniejsza odporność ciężarnej oraz przekrwienie śluzówki pochwy. W tym czasie w pochwie jest też często podwyższona temperatura i znacznie więcej niż zwykle śluzu, a to doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Odpowiednia higiena nie zawsze chroni przed powstawaniem infekcji grzybiczych, ale nie można o niej zapominać, szczególnie jeśli grzybica już raz zaatakowała. Ta infekcja bardzo lubi nawracać. Grzybicę w ciąży leczy się zazwyczaj globulkami, leki doustne nie zawsze są wskazane i można je stosować wyłącznie na polecenie lekarza ginekologa.

PH pochwy w ciąży

Ciąża to czas, w którym wiele zmienia się w organizmie kobiety. Burza hormonów wpływa między innymi na to, że pH w pochwie z kwaśnego staje się zasadowe. Kwaśne pH, czyli takie poniżej 4,5, utrudnia namnażanie się bakterii w pochwie. Ponieważ w ciąży odczyn pH jest często bliski 6, 7, a nawet wyższy, bakterie mają dużo dogodniejsze warunki do rozwoju. Warto więc stosować specjalne płyny do higieny intymnej o kwaśnym odczynie pH. 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Lato w ciąży

Sezon na witaminy