Infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy w ciąży

Pochwa w ciąży narażona jest znacznie bardziej niż zwykle na infekcje bakteryjne i grzybicze. PH w pochwie na skutek zmian hormonalnych zmienia odczyn z kwaśnego na zasadowy, a to sprzyja rozmnażaniu się bakterii i grzybów. Pieczenie i nieprzyjemny zapach z pochwy to tylko niektóre objawy wskazujące na te problemy.
Milena Oszczepalińska
Problemy z pochwą w ciąży
fot. Fotolia
Ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży, zmienia się też pH w pochwie. To sprawia, że jest ona bardziej narażona na różne dolegliwości, w tym infekcje bakteryjne i grzybicze. Niestety ich objawy są dość nieprzyjemne. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć problemy z pochwą w ciąży

Dolegliwości, na jakie narażona jest pochwa w ciąży

W ciąży może doskwierać ci suchość pochwy albo różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Powinnaś udać się do lekarza prowadzącego ciążę z podejrzeniem infekcji intymnej, jeśli zauważasz:
  • ból pochwy;
  • swędzenie, pieczenie pochwy;
  • brązową, zielonkawą lub żółtą wydzielinę z pochwy;
  • nieprzyjemny zapach z pochwy.
Ginekolog wykonana niezbędne badania, w tym wymaz i posiew z pochwy i po postawieniu diagnozy, zleci odpowiednie leczenie. To ważne, by wszelkie infekcje pochwy leczyć jak najszybciej, ponieważ im trwają dłużej, tym stanowią większe zagrożenie dla rozwoju ciąży
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Grzybica pochwy w ciąży

Infekcjom grzybiczym pochwy w ciąży sprzyja mniejsza odporność ciężarnej oraz przekrwienie śluzówki pochwy. W tym czasie w pochwie jest też często podwyższona temperatura i znacznie więcej niż zwykle śluzu, a to doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Odpowiednia higiena nie zawsze chroni przed powstawaniem infekcji grzybiczych, ale nie można o niej zapominać, szczególnie jeśli grzybica już raz zaatakowała. Ta infekcja bardzo lubi nawracać. Grzybicę w ciąży leczy się zazwyczaj globulkami, leki doustne nie zawsze są wskazane i można je stosować wyłącznie na polecenie lekarza ginekologa.

PH pochwy w ciąży

Ciąża to czas, w którym wiele zmienia się w organizmie kobiety. Burza hormonów wpływa między innymi na to, że pH w pochwie z kwaśnego staje się zasadowe. Kwaśne pH, czyli takie poniżej 4,5, utrudnia namnażanie się bakterii w pochwie. Ponieważ w ciąży odczyn pH jest często bliski 6, 7, a nawet wyższy, bakterie mają dużo dogodniejsze warunki do rozwoju. Warto więc stosować specjalne płyny do higieny intymnej o kwaśnym odczynie pH. 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy