Encyklopedia zdrowia dziecka

Grzybica skóry

Grzybicze zakażenie skóry jest poważną i nieprzyjemną chorobą zakaźną i wymaga leczenia. Na szczęście grzybica stóp i paznokci u dzieci jest schorzeniem rzadkim.

Przyczyny grzybicy skóry

Grzybicę wywołują najczęściej grzyby chorobotwórcze, zwykle są to dermatofity i drożdżaki Candida albicans. Dzieci zwykle zarażają się grzybicą od domowników i zwierząt domowych, np. świnek morskich, królików, kotów, lub od innych dzieci. U niemowląt infekcja grzybami z rodzaju Candida albicans powoduje najczęściej pleśniawki.

Najczęstsze objawy grzybicy skóry

  • czerwone lub szare łuszczące się zmiany na skórze
  • na skórze owłosionej głowy ogniska z łysieniem i złamanymi włosami
  • swędzenie skóry
Grzybica objawia się bardzo swędzącymi, czerwonawymi ogniskami na skórze z charakterystyczną obwódką, której brzeg zewnętrzny jest bardziej czerwony i złuszczający się. Swędzenie szczególnie dokucza dziecku w nocy i po gorącej kąpieli. Wraz z rozwojem zakażenia  brzegi ognisk nadal się łuszczą, a środkowa część zmiany skórnej zaczyna wyglądać jak zdrowa skóra, bo grzyb rozszerza się na obwodzie – powstaje obraz pierścienia. Na skórze głowy w miejscach zakażonych grzybem mogą powstawać łyse plamy.

Charakterystyczne zmiany na skórze przy grzybicyKiedy do lekarza?

Szybki kontakt z lekarzem jest konieczny, bo grzybica to choroba zakaźna i szybko się rozszerza na skórze.

Leczenie i pielęgnacja dziecka z grzybicą skóry

Najważniejszą sprawą dla właściwego rozpoznania grzybicy jest tzw. badanie mykologiczne (polega na pobraniu wymazu z zakażonego miejsca, by dowiedzieć się, jaki drobnoustrój zaatakował skórę).
Leczenie grzybicy skóry nieowłosionej polega na smarowaniu zmian maściami przeciwgrzybiczymi i trwa około 4-6 tygodni. Grzybicę skóry głowy potwierdza się badaniem mikroskopowym oraz za pomocą tzw. lampy Wooda oraz dodatkowo leczy za pomocą leków doustnych. Grzybica na skórze ustępuje bardzo szybko, ale leczenie grzybicy głowy trwa kilka tygodni.
W domu, w którym mieszka dziecko chore na grzybicę, trzeba zachować szczególną higienę, żeby nie przenieść zakażenia na resztę rodziny. Zawsze należy sprawdzać, czy dziecko starannie myje ręce po dotknięciu chorych miejsc. Dziecko chore na grzybicę powinno używać osobnych ręczników niż reszta rodziny (nawet do rąk). Po wyleczeniu grzybicy należy wszystkie rzeczy wyprać w temperaturze powyżej  60 stopni, wyrzucić szczotki do włosów i grzebienie, które używało dziecko w czasie choroby, bo środki odkażające nie zniszczą grzybów.

Zobacz też: 5 pomysłów na wyrobienie u dziecka nawyków higienicznych

Powikłania grzybicy skóry

Nieleczona grzybica może rozprzestrzeniać się na większe przestrzenie ciała. Natomiast skóra uszkodzona przez zmiany grzybicze jest bardziej podatna na inne zakażenia, np. bakteryjne.

Zapobieganie grzybicy skóry

Najważniejsza jest higiena: dziecko powinno używać w przedszkolu tylko swoim akcesoriów do włosów, ręczników, często myć ręce. Nie należy pozwalać dzieciom na bezpośrednie kontakty z bezdomnymi zwierzętami, zwłaszcza młodymi kotami, oraz tymi ze sklepów zoologicznych (zwłaszcza z małymi gryzoniami).

Zobacz też: 6 najczęstszych wysypek u dzieci

Tekst: Aleksandra Sobieraj
dr n. med. Joanna Brett-Chruściel
Konsultacja: dr n. med. Joanna Brett-Chruściel

dr n. med. Joanna Brett-Chruściel, pediatra, Grupa LUX MED