GRY

Encyklopedia zdrowia dziecka

Grzybica stóp

Grzybica stóp to zakażenie, które atakuje przede wszystkim skórę pomiędzy i pod palcami stóp, ale może też zaatakować paznokcie. To choroba zakaźna, którą należy leczyć.

Przyczyny grzybicy stóp

Grzybicę stóp wywołują te same grzyby, które są odpowiedzialne za grzybicę skóry, czyli grzyby z grupy dermatofitów. Zakażenie grzybicą stóp następuje zwykle podczas chodzenia boso w ogólnodostępnych miejscach, np. salach gimnastycznych i na basenach, w których przebywały osoby zakażone grzybicą. Stan ten pogarsza jeszcze pocenie się stóp, ponieważ grzyby chorobotwórcze rozwijają się najlepiej w ciepłych, wilgotnych warunkach.

Zobacz też: Pierwszy raz z dzieckiem na basenie

Najczęstsze objawy grzybicy stóp

  • białe pęcherze na skórze pomiędzy i pod palcami stóp
  • świąd skóry między palcami stóp
  • pękanie skóry między palcami stóp
  • suchość skóry na stopach
  • łuszczenie się skóry stóp
Grzybica stóp zaczyna się od zaczerwienienia skóry między palcami stóp, potem dopiero widać drobne pęcherzyki (wielkości czubka szpilki), pojawia się obrzęk, swędzenie i pieczenie. Jeśli choroba nie jest leczona, zakażona skóra może zacząć pękać i łuszczyć się.

Możliwe objawy grzybicy stóp

  • zgrubiałe żółte paznokcie u stóp
Pożółkłe zniekształcone paznokcie to objaw tego, że grzyby oprócz skóry między palcami zaatakowały również paznokcie.

Kiedy do lekarza?

W przypadku zmian skórnych, które niepokoją, lub jeżeli podejrzewasz grzybicę stóp u dziecka, idź z nim do lekarza dermatologa. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. W zależności od stopnia zaawansowania grzybicy stóp, stosuje się leczenie doustne lub miejscowe (maść lub aerozol aplikowane bezpośrednio na zmiany).

Zobacz też: Kiedy iść z dzieckiem do dermatologa?

Leczenie i pielęgnacja dziecka z grzybicą stóp

W większości przypadków wystarcza stosowanie leczenia miejscowego (maść lub lek w aerozolu), zazwyczaj dwa razy dziennie przez okres od2 do 4 tygodni. Leczenie doustne stosuje się, gdy zmiany są bardzo rozległe. Konieczne jest codzienne zakładanie dziecku świeżych skarpetek, najlepiej bawełnianych, i o ile pogoda na to pozwala, buty dziecka powinny być niezakryte, przewiewne. Należy też pilnować, by dziecko nie chodziło boso, dopóki zakażenie grzybicze nie zostanie wyleczone, a jego ręcznik należy codziennie prać i pilnować, by nie używał go nikt inny.

Zapobieganie grzybicy stóp

Niezwykle ważne jest przestrzeganie prawidłowej higieny stóp. Stopy dziecka należy wycierać do sucha, dziecko powinno nosić wygodne, przepuszczające powietrze (najlepiej skórzane) obuwie. Korzystając z miejsc publicznych, np. kąpielisk, basenów, sal gimnastycznych, trzeba pamiętać, by dziecko nosiło klapki oraz korzystało wyłącznie ze swojego ręcznika.

Zobacz też: Jak wybrać dobre buty dla dziecka? 5 najważniejszych cech

Tekst: Aleksandra Sobieraj
dr n. med. Joanna Brett-Chruściel
Konsultacja: dr n. med. Joanna Brett-Chruściel

dr n. med. Joanna Brett-Chruściel, pediatra, Grupa LUX MED