GRY
 
 

Grzyby nie są dla dzieci!

- Dzieci do 7. roku życia w ogóle nie powinny jeść grzybów! Starsze mogą jedynie odrobinę i od wielkiego dzwonu - mówi dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog.

edipresse.kosz_rozne grzyby (2).jpg
fot. Edipresse
Grzyby duszone w śmietanie czy pachnąca lasem grzybowa to potrawy, na które mogą być niebezpieczne dla dzieci.

Dzieci nie powinny jeść grzybów, bo grzyby są ciężkostrawne

Grzyby są smaczne i dodają potrawom aromatu, ale na tym kończą się ich zalety.
  • Grzyby mają niewielką wartość odżywczą (zawierają niepełnowartościowe białko, trochę tłuszczów i węglowodanów, więc nie ma powodu, by podawać je dzieciom. 
  • Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne. – Ścianki ich komórek zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki owadów. Równie dobrze moglibyśmy zaserwować pociechom kolację z chrząszczy – wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog.
  • Dzieci gorzej niż dorośli gryzą i żują pokarm, więc już pierwsza faza jego „obróbki” jest mało dokładna. Nie rozdrobnione jak należy grzyby trafiają do żołądka, który nie bardzo wie, co z nimi począć. Jeśli dziecko nie zwymiotuje, wędrują dalej, a potem długo zalegają w jelitach. Efekt? Wzdęcia, bóle brzucha, biegunka.
To wszystko dotyczy także pieczarek, kurek i boczniaków – wyjaśnia lekarz.

Przeczytaj także: Biegunka może być groźna
Redakcja poleca: Uwaga na zatrucia grzybami! Przez cały rok! [WIDEO]
Grzybami można się zatruć nie tylko jesienią. Trzeba być czujnym przez cały rok! Zwłaszcza w święta Bożego Narodzenia wzrasta ryzyko. Jemy więcej tradycyjnych potraw zawierających grzyby. Niestety nawet wytrawny grzybiarz, może pomylić się tylko raz...

Podawanie dzieciom grzybów wiąże się z ogromnym ryzykiem

O tragiczną pomyłkę podczas grzybobrania jest bardzo łatwo, o czym przekonujemy się każdego roku.

- Z powodu zatruć grzybami  umiera w Polsce  kilkadziesiąt osób rocznie. Ofiarami są niestety także dzieci. Mają o wiele mniejsze szanse niż dorośli. Przy silnej biegunce dochodzi do odwodnienia, straty płynów sięgają 4-8 litrów na dobę, co w przypadku kilkulatka może oznaczać utratę jednej trzeciej masy ciała – ostrzega dr Stawarski.

Zobacz także: Nie podawaj dziecku grzybów, to zbyt ryzykowne!


Doładuj
Przeładuj