Mamy z 500 plus nie chcą pracować
fot. Adobe Stock

Kobietom dostającym 500 plus nie chce się...iść do pracy

Najnowsze badania Głównego Urzędu Statystycznego kolejny raz potwierdzają to, że mamy otrzymujące 500 plus nie są chętne do pracy.
Agnieszka Majchrzak
Mamy z 500 plus nie chcą pracować
fot. Adobe Stock
500 plus miało zachęcić Polki do rodzenia więcej dzieci. Statystyki pokazują, że ten zabieg nie wyszedł - nie przybywa Polaków. Na pewno natomiast przybywa mam siedzących w domu.

500 plus rozleniwiło kobiety?

Jedynie 54,3 proc. matek pobierających świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko decyduje się na podjęcie pracy zawodowej – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS. Aktywność zawodowa rodziców korzystających ze świadczenia jest znacznie niższa niż tych, którzy nie dostają 500 plus.

W drugim kwartale 2018 roku było ok. 3,4 mln rodziców niekorzystających z 500 plus, oraz ok. 5,2 mln pobierających świadczenie. Badanie Ekonomiczne Ludności (BAEL) pokazało, że blisko 90 proc. rodziców nieotrzymujących 500 plus chodzi do pracy lub jej szuka. Wśród rodziców niepracujących jedynie 80 proc. jest aktywnych zawodowo. Dysproporcja  jest jeszcze większa, jeżeli weźmie się pod uwagę wyłącznie kobiety: mamy niekorzystające ze świadczenia w ok. 84 proc. chodzą do pracy, mamy dostające 500 plus – jedynie w 64 proc.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Z jednym dzieckiem nie opłaca się pracować

Badanie pokazało, że najmniej aktywną zawodowo grupą są matki otrzymujące 500 plus na pierwsze dziecko – jedynie 54,3 proc. z nich podejmuje się pracy zawodowej. Obecnie 500 plus na jedyne dziecko pobiera aż 900 tys. rodziców. Tylko ok. 67 proc. z nich chodzi do pracy.
  [content:0_25213,0_24921,1_3265,2_1105:PsychologicalTest]

Nie pobierają 500 plus, chociaż mogłyby, ale...

Blisko 300 tys. osób z dwojgiem lub więcej dzieci nie pobiera 500 plus. Powód? Po zmianie przepisów konieczne jest przedstawienie wyroku sądu w sprawie alimentów także w przypadku drugiego dziecka, a wiele samotnych matek nie ma uregulowanej sytuacji alimentacyjnej.

Rynek pracy niekorzystny dla matek? 

Jak ten stan rzeczy tłumaczą ekonomiści? Dlaczego kobiety nie są chętne do pracy, chociaż stopa bezrobocia jest najniższa w historii? - Obecnie jest wiele możliwości zatrudnienia, ale matki szukają nie tylko dobrze płatnej pracy, ale także takiej, którą można by pogodzić z opieką nad dzieckiem – odpowiedziała w „Gazecie Wyborczej” dr Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Napiszcie w komentarzach, jakie jest wasze zdanie na temat 500 plus? Czy obserwując własne środowisko, także zauważacie, że to świadczenia nie zachęca kobiet do aktywności zawodowej?

Zapraszamy do internetowej szkoły rodzenia:


Źródło: Newsweek

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy