Gwiazda betlejemska: czy jest trująca?
fot. AdobeStock

Gwiazda betlejemska trująca dla dzieci i zwierząt. Na co uważać?

Gwiazda betlejemska zwana również poinsecją należy do rodziny roślin wilczomleczowatych i, jak wszystkie one, zawiera substancje trujące. Jakie skutki może wywołać kontakt z trującym sokiem?
Milena Oszczepalińska
Gwiazda betlejemska: czy jest trująca?
fot. AdobeStock
Poinsecja popularnie nazywana gwiazdą betlejemską to roślina, która gości w naszych domach w okresie bożonarodzeniowym. Stanowi piękną świąteczną ozdobę stołu, a jej mocny, czerwony kolor nadaje wyjątkowy klimat każdemu wnętrzu. Nie dziwne, że jest tak chętnie kupowana. Jednak poinsecja może być niebezpieczna, zwłaszcza dla małych dzieci i zwierząt, dlatego powinna być stawiana zawsze poza ich zasięgiem. Wiedzieliście o tym?

Gwiazda betlejemska jest trująca

Ten okazały kwiat zawiera w swoich tkankach biały sok mleczny, który jest trujący (to od niego roślina nazywana jest też wilczomleczem nadobnym). Sok ten składa się z kwasu euforbinowego, euforbiny i związków cyjanogennych. Kontakt z tymi substancjami może wywołać poparzenie lub zapalenie skóry oraz stan zapalny śluzówek. W przypadku dostania się kwasu mlecznego do oczu, można nawet czasowo oślepnąć.

Trujące substancje znajdują się zarówno w korzeniu, łodydze, jak i w liściach gwiazdy betlejemskiej.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Gwiazda betlejemska niebezpieczna dla dzieci

Maluchy poznają świat wszystkimi zmysłami. Często gdy coś chwycą, od razu wkładają to do buzi. Zjedzenie kawała poinsecji może wywołać u nich zatrucie objawiające się nudnościami i wymiotami. Na szczęście zwykle te zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie są zbyt  intensywne i szybko mijają, jednak aby uchronić przed nimi dzieci, należy stawiać roślinę poza zasięgiem ich małych rączek i uważać na to, by np. odłamana gałązka zawierająca trujące soki nie znalazła się na podłodze lub w innym dostępnym dla dziecka miejscu.

Co zrobić, gdy dziecko zje kawałek poinsecji?

W takim przypadku nie należy czekać na objawy zatrucia, tylko od razu udać się z dzieckiem do lekarza rodzinnego. Warto wziąć ze sobą część rośliny, by pokazać specjaliście, co połknął malec. Lekarz ustali, jak pomóc dziecku. Spróbowanie małego fragmentu kwiatu nie jest szczególnie groźne, natomiast zjedzenie dużej ilości rośliny może wywołać na tyle poważne skutki, że konieczna będzie hospitalizacja.

Zobacz też: Jak leczyć zatrucie pokarmowe u dziecka?

Poinsecja zagraża również zwierzętom

Zwierzęta domowe, a zwłaszcza koty, które wszędzie się wspinają, również narażone są na ryzyko kontaktu z trującym sokiem mlecznym znajdującym się w gwieździe betlejemskiej. Zjedzenie kwiatu może wywołać u nich biegunkę i wymioty, doprowadzając tym samym do odwodnienia organizmu. Może również podrażnić błony śluzowe, powodując ból.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy