Gwiazda betlejemska: czy jest trująca?
fot. AdobeStock

Gwiazda betlejemska jest trująca dla dzieci i zwierząt

Gwiazda betlejemska - trująca, choć piękna roślina, która uprzyjemnia okres Bożego Narodzenia. Należy wyjątkowo uważać, ponieważ zarówno dziecko, jak i zwierzaki domowe, mogą poważnie otruć się tym kwiatem: grozi im nawet oparzenie skóry lub czasowa ślepota!
Milena Oszczepalińska
Gwiazda betlejemska: czy jest trująca?
fot. AdobeStock
Gwiazda betlejemska jest trująca dla dzieci i zwierzaków, a mimo to ta roślina domowa często zdobi domy, zwłaszcza w okresie świątecznym. Przed zakupem należy jednak mieć pełną świadomość zagrożenia, które może stanowić. Gwiazda betlejemska, nazywana także poinsecją, stanowi piękną świąteczną ozdobę, a jej mocny, czerwony kolor nadaje wyjątkowy klimat każdemu wnętrzu - zawsze musi być jednak stawiana poza dostępem dzieci i zwierząt domowych.

Spis treści:

Gwiazda betlejemska (poinsecja) - roślina trująca

Poinsecja zawiera w swoich tkankach biały sok mleczny, który jest trujący (to od niego roślina nazywana jest też wilczomleczem nadobnym). Sok ten składa się z kwasu euforbinowego, euforbiny i związków cyjanogennych. Kontakt z tymi substancjami może wywołać poparzenie lub zapalenie skóry oraz stan zapalny śluzówek. W przypadku dostania się kwasu mlecznego do oczu, można nawet czasowo oślepnąć.

Czy liście gwiazdy betlejemskiej są trujące?

Trujące substancje znajdują się zarówno w korzeniu, łodydze, jak i w liściach gwiazdy betlejemskiej.

Gwiazda betlejemska a dziecko

Maluchy poznają świat wszystkimi zmysłami. Często gdy coś uchwycą rączkami, od razu wkładają to do buzi. Zjedzenie fragmentu liścia, łodygi czy kwiatu poinsecji może wywołać u nich zatrucie objawiające się nudnościami i wymiotami. Na szczęście zwykle te zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie są zbyt  intensywne i szybko mijają, jednak aby uchronić przed nimi dzieci, należy stawiać gwiazdę betlejemską poza zasięgiem ich małych rączek i uważać na to, by np. odłamana gałązka zawierająca trujące soki nie znalazła się na podłodze lub w innym dostępnym dla dziecka miejscu.

Co zrobić, gdy dziecko zje kawałek poinsecji?

W takim przypadku nie należy czekać na objawy zatrucia, tylko od razu udać się z dzieckiem do lekarza rodzinnego. Warto wziąć ze sobą część rośliny, by pokazać specjaliście, co połknął malec. Lekarz ustali, jak pomóc dziecku. Spróbowanie małego fragmentu gwiazdy betlejemskiej nie powinno wywołać ciężkiej reakcji u malucha, natomiast zjedzenie dużej ilości rośliny może wywołać na tyle poważne skutki, że konieczna będzie hospitalizacja.

Poinsecja trująca dla kota i psa

Zwierzęta domowe, a zwłaszcza koty, które wszędzie się wspinają, również narażone są na ryzyko kontaktu z trującym sokiem mlecznym znajdującym się w gwieździe betlejemskiej. Zjedzenie kwiatu może wywołać u nich biegunkę i wymioty, doprowadzając tym samym do odwodnienia organizmu. Może również podrażnić błony śluzowe, powodując ból.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy