GRY
 
 

Halloween dla dzieci – obchodzić czy nie?

Organizacja i obchodzenie Halloween w Polsce nadal nie do końca jest popularne - ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. A co wy na to, żeby się po prostu pobawić bez dorabiania ideologii?

halloween dla dzieci
fot. Fotolia

Jesień to czas, który kojarzy się z kolorowymi drzewami, ciepłą herbatą z imbirem, którą można wypić pod kocem, a także z dynią, która jest przecież główną bohaterką tego święta pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Halloween dla dzieci jest atrakcyjnym pomysłem na spędzenie ostatniego wieczora października, choć nie wszyscy lubią to święto. My proponujemy nie denerwować się, że Halloween nie należy do naszej tradycji i potraktować je z przymrużeniem oka i uśmiechem – to chyba jeszcze nikomu nie zaszkodziło? :)

Skąd święto Halloween?

Halloween to nic innego jak święto związane z maskaradą, przebieraniem się (szczególnie przez dzieci) i zabawami związanymi z duchami, czarnymi kotami, czarownicami i wszechobecnymi dyniami, które są głównym elementem ozdób na Halloween. Huczne obchody mają miejsce 31 października i poprzedzają Święto Zmarłych. W Polsce Halloween pojawiło się po raz pierwszy w latach 90. i coraz bardziej zadomawia się w naszej kulturze. 

Redakcja poleca: Balonowy duch na Halloween
Jak zrobić balonowego ducha na Halloween.

Czy jest sprzeczne ze Świętem Zmarłych?

Często można spotkać się z opiniami, że Halloween jest pochodzenia pogańskiego i jest sprzeczne z naszą polską tradycją. Dodatkowo kłóci się z ideą Święta Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych, które obchodzimy w kolejne dni po Halloween, czyli 1 i 2 listopada. Niewiele osób jednak wie, że jego nazwa pochodzi od Święta Zmarłych – „All Hallows' Eve" po angielsku oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Ja osobiście jestem zdania, że nie powinniśmy tego traktować aż tak poważnie – Halloween nie jest nawet świętem urzędowym, dlaczego więc nie potraktować go z przymrużeniem oka i po prostu pobawić się razem z dziećmi, zamiast się denerwować? 

Dynia na Halloween

Całą jesień jest u nas obecna dynia, z której możemy zrobić pyszną zupę dyniową, ale możemy ją też wykorzystać jako ozdobę – lampion na Halloween, ale nie tylko. Możecie wspólnie z dzieckiem spróbować wyciąć jakiś wzór, np. szczerbaty straszny uśmiech (zobacz, jak krok po kroku wyciąć razem z dzieckiem dynię), ale równie dobrze możecie stworzyć jakiś piękny wzór niezwiązany z Halloween – wypróbujcie zwykłe kropki, z których utworzy się rozświetlony lampion robiący niesamowite wrażenie. 


fot. screen beafunmum.com

Organizacja imprezy halloweenowej

Coraz częściej popularne staje się u nas chodzenie dzieci w przebraniach od domu do domu i zbieranie cukierków. Przygotuje się na taką ewentualność, bo być może twoi mali sąsiedzi zechcą przyjść i nastraszyć cię w stroju uroczego duszka :) A może twoje dzieci mają na osiedlu przyjaciół i chcą razem wziąć udział w takie zabawie? Porozmawiaj o pomyśle z innymi rodzicami i podejdźcie do tematu zabawowo. Przygotuje wspólnie przekąski, zróbcie coś nie wymagającego mnóstwa pracy, to przecież ma być zabawa! Możecie wspólnie zrobić dekoracje z dyni, zorganizować seans bajek dla dzieci na halloween (niekoniecznie muszą być straszne, wystarczy, że jakoś nawiążą do tematu). Możecie też skorzystać z motywu Harrego Pottera – przecież czarodzieje to również element halloweenowej zabawy! A kto nie chciałby przebrać się za Harrego czy chociażby wyciąć na dyni jakiś motyw związany z małym czarodziejem?

Stroje i zabawy na Halloween dla dzieci

Kluczowym elementem zabawy na halloween dla dzieci są przebrania, maski i przekąski, które będą straszyć, nawiązywać do duchów, czarownic i rozświetlonych dyń. Wypróbujecie nasze pomysły na stroje na Halloween dla dzieci oraz przysmaki na imprezę halloweenową. Możecie wykorzystać nawet zwykły ręcznik czy prześcieradło by stać się czarownicą w pelerynie czy śmiesznym duszkiem. Jeśli zależy wam na profesjonalnym przygotowaniu stroju na Halloween dla dziecka, wykorzystaj to, co dostępne jest w sklepach tuż przed końcem października. W różnych dyskontach i marketach można znaleźć ofertę halloweenową, w której dostępne są stroje wampirów, czarownic i innych strasznych postaci. A jeśli nie w sklepach, polecamy skorzystać z internetu, istnieje wiele stron, które specjalizują się w sprzedaży lub wypożyczaniu strojów dla dzieci, które są również idealne na bale przebierańców (popularne w czasie karnawału).
Obchodzenie Halloween jest fajnie jeszcze pod jednym względem. Dzieciaki mają okazję do przebrania się i puszczenia wodzy fantazji – tematyka tego święta wymaga nieco zaangażowania w przygotowanie stroju na Halloween. Dodatkowo świetne jest to, że nie trzeba się przebierać za księżniczkę, bo tak będą ubrane wszystkie koleżanki córki (tak zazwyczaj jest przy okazji balu karnawałowego w przedszkolu). Dziecko może przekonać się, że nie zawsze trzeba być Barbie czy superbohaterem, a stroje nawiązujące do okropieństw uczą malucha dystansu do siebie. 

Makijaż na Halloween

Oddzielnym elementem budowania atmosfery Halloween jest makijaż czy malowanie buzi przez dzieci. Zazwyczaj makijaż będzie dopasowany do stroju, dlatego proponujemy kupić farby do malowania buzi, które dostaniecie w każdym sklepie papierniczym lub sklepie z zabawkami/akcesoriami dla dzieci. Postawcie na motywy zwierzątek czy duszków. Możecie też stworzyć coś przerażającego, jak np. szeroki uśmiech pełen białych zębów. W internecie jest mnóstwo propozycji i porad, jak wykonać proste makijaże na Halloween dla dzieci – skorzystajcie z gotowych wzorów i wskazówek.

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj