Zakaz handlu w niedzielę być może zostanie zniesiony
fot. AdobeStock

Handel w niedzielę zostanie przywrócony? Senat przegłosował nowelizację ustawy

Senat przyjął większością głosów nowelizację ustawy ws. zniesienia zakazu handlu w niedzielę na okres epidemii oraz 90 dni po jej zakończeniu. Teraz prace nad nią przejmie Sejm.
Milena Oszczepalińska
Zakaz handlu w niedzielę być może zostanie zniesiony
fot. AdobeStock
Właśnie skończyły się dyskusje w Senacie nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Senatorowie przyjęli nowelizację. W głosowaniu wzięło udział 88 senatorów. 45 opowiedziało się za projektem, a 43 przeciw. Teraz nowela ustawy trafi do Sejmu. Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej będzie reprezentował stanowisko Senatu podczas prac sejmowych. Jeżeli posłowie również zagłosują za tymczasowym zniesieniem zakazu handlu w niedziele, być może już wkrótce będziemy mogli robić zakupy 7 dni w tygodniu.

Senat chce zniesienia zakazu handlu w niedzielę

Projekt nowelizacji ustawy ws. zniesienia zakazu handlu w niedziele zakłada „zniesienie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni, zakazu handlu w niedziele, wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele”.

Zobacz także: Kiedy skończy się pandemia? Eksperci podali daty!

Autorzy projektu nowelizacji podkreślają, że takie rozwiązanie mogłoby poprawić sytuację finansową sektora handlowego, która obecnie, w związku z wprowadzeniem czerwonej strefy w całym kraju i licznymi obostrzeniami, nie jest najlepsza. Dzięki temu, że sklepy byłyby otwarte przez cały tydzień, łatwiej byłoby zachować miejsca pracy, a klientom zapewniłoby to większe bezpieczeństwo zdrowotne i możliwość zachowania odpowiedniego dystansu społecznego. W noweli znajduje się też zapis mówiący o tym, że pracownikowi będzie przysługiwało prawo do wolnych 2 z 4 następujących po sobie niedziel.

Jeżeli Sejm również przegłosuje ustawę ws. zniesienia zakazu handlu w niedzielę, wejdzie ona w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.
Redakcja poleca: Świąteczne prezenty dla dziecka wybierz w Hamleys! [WIDEO]
Szukasz oryginalnych pomysłów na gwiazdkowe prezenty dla dzieci? Zajrzyj koniecznie do pierwszego w Polsce sklepu z zabawkami Hamleys, w którym od 250 lat spełniają się marzenia dzieci!

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 2018 roku

Ograniczenie działalności sklepów w niedziele wprowadzono dwa lata temu. Nie od razu jednak był to całkowity zakaz handlu – początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela. Z czasem jednak ich liczba rosła. W 2020 roku mamy tylko 7 niedziel, w których możemy zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych. Najbliższa niedziela handlowa będzie dopiero 13 grudnia, czyli w okresie przedświątecznym.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy