choroba Hashimoto a ciążą
Adobe Stock
Starania o dziecko

Choroba Hashimoto a ciąża – zajście w ciążę, leczenie, badania, dieta

Choroba Hashimoto może utrudniać zajście w ciążę, a jeśli dojdzie do zapłodnienia, zwiększać ryzyko poronienia. Ponieważ praca układu odpornościowego jest zaburzona, organizm zaczyna traktować płód jak ciało obce i go odrzuca. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, koniecznie zrób badania tarczycy. Odpowiednie leczenie Hashimoto pozwoli uniknąć problemów.

Ciąża przy chorobie Hashimoto jest znacznie bardziej ryzykowna. Choroba może skutkować przedwczesnym porodem, pęknięciem łożyska, krwotokiem. Hashimoto może również rozwinąć się dopiero w ciąży. Wówczas może doprowadzić do urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową oraz z niskim ilorazem inteligencji. Dziecko może urodzić się także z wadami genetycznymi lub chorobą autoimmunologiczną. 

Spis treści: 

Hashimoto – na czym polega choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest to choroba z autoagresji, która powstaje na skutek błędnie działającego układu immunologicznego (organizm zwraca się przeciwko sobie). Układ immunologiczny rozpoznaje, a następnie niszczy białka tarczycowe. Zostaje w ten sposób upośledzona aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy.

Najczęstszymi objawami choroby Hashimoto są obfite miesiączki, sucha skóra, ciągłe zmęczenie oraz wysoki poziom cholesterolu. Leczenie Hashimoto polega na usuwaniu skutków choroby, a nie jej przyczyn.

Hashimoto a planowanie ciąży 

Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Kobieta ma wówczas problem:

  • z nieregularnymi miesiączkami
  • z ustaleniem, kiedy występują dni płodne
  • z wysokim poziomem progesteronu, który obniża libido. 

 

Kobieta chorująca na Hashimoto, a także podejrzewająca u siebie tę chorobę, przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania:

  • Badanie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. To hormon produkowany przez przysadkę, stymuluje tarczycę do pracy.
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy: fT3 i fT4.
  • Badanie aTPO, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.


Podczas starań o dziecko konieczne jest kontynuowanie przyjmowania leków zaleconych przez lekarza. Jeśli dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia się komórki jajowej, przyszła mama nadal musi brać leki i kontrolować poziom hormonów. Zgodnie z zaleceniami badania poziomu hormonów powinno się wykonywać co 4 tygodnie w pierwszej połowie ciąży i co najmniej raz pomiędzy 26 a 32 tygodniem ciąży. To konieczność, bo tylko leczona choroba Hashimoto pozwala na urodzenie zdrowego dziecka. 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca rutynowe oznaczanie stężenia TSH u kobiet planujących ciążę.
Niedoczynność tarczycy może utrudniać zajście w ciążę lub negatywnie wpływać na rozwój płodu. W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tarczyca płodu nie produkuje jeszcze hormonów, jedynym ich źródłem jest tarczyca matki. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać badanie hormonów tarczycy (z krwi) i określić poziom TSH. Dzięki temu można w porę dostarczyć organizmowi syntetyczny hormon – identyczny z naturalnym. Dawkę zawsze dobiera endokrynolog.

Hashimoto a zajście w ciążę

Czy Hashimoto utrudnia zajście w ciążę? Tak, może być także przyczyną poronień. Jest to spowodowane przewlekłym stanem zapalnym w organizmie, wywołanym chorobą. To naturalna reakcja organizmu, który w sytuacji zagrożenia (choroby) nie chce mieć dodatkowego obciążenia. Niezależnie od tego, czy kobieta planuje ciążę, czy nie, warto profilaktycznie zbadać poziom hormonu tarczycy. 

Wiele kobiet zastanawia się, czy przy Hashimoto można zajść w ciążę, a następnie urodzić zdrowe dziecko. Według specjalistów kobiety chorujące na Hashimoto mogą zajść w ciążę, szczęśliwie ją donosić i urodzić zdrowe dziecko. Ważne, aby odpowiednio wcześnie rozpoczęły leczenie i były pod stałą opieką lekarza. Najważniejsze jest wyrównanie poziomu hormonów. Dlatego w trakcie ciąży należy nadal przyjmować leki i regularnie badać poziom TSH

Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne (PTE) określiło, że górny zakres normy TSH dla poszczególnych trymestrów ciąży wynosi 2,5 mIU/l. Kobiety, które aktywnie starają się o dziecko powinny mieć ten poziom jeszcze niższy.

Hashimoto w ciąży – zagrożenia

Nieleczone autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może prowadzić do następujących powikłań ciąży:

 

Hashimoto może być również jedną z przyczyn poronień. Powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny, co sprawia, że ciążę trudno jest utrzymać. To szczególnie ważne, gdy chorobie towarzyszy zespół antyfosfolipidowy – schorzenie tkanki łącznej, którego efektem jest zakrzepica i związane z nią utrudnienie wzrostu płodu, niewydolność łożyska. Wyniki badań wskazują, że u kobiet z Hashimoto trzykrotnie wzrasta ryzyko poronienia w porównaniu ze zdrowymi kobietami.

Ważne! Jeżeli poziom hormonów tarczycy mieści się w normie, a kobieta jest pod stałą kontrolą ginekologa endokrynologa, to rokowania na zdrową ciążę i poród są dobre. Nie stwierdzono też żadnych charakterystycznych wad rozwojowych lub ich częstszego występowania wśród noworodków urodzonych przez matki chore na Hashimoto.

Hashimoto a ciąża bliźniacza

Poziom hCG jest wyższy u kobiety, która jest w ciąży bliźniaczej w porównaniu do kobiet w ciąży pojedynczej (ciąże bliźniacze wytwarzają wyższe poziomy hCG). Hormon hCG stymuluje tarczycę do wytwarzania większej ilości wolnej tyroksyny, a to z kolei może prowadzić do obniżenia poziomu hormonu tyreotropowego (TSH). Zakresy referencyjne wskaźników związanych z tarczycą (normy) mogą różnić się w ciąży pojedynczej i bliźniaczej w l trymestrze. U kobiety w ciąży mnogiej TSH niekiedy może być tak niskie, że wręcz nieoznaczalne.

Hashimoto w ciąży: dieta

Choroby Hashimoto nie można wyleczyć, ale dzięki podawaniu odpowiednich leków lekarze są w stanie ustabilizować organizm i sprawić, że będzie funkcjonował normalnie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że dobre efekty daje również wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej – bez cukru, laktozy i glutenu. Taki jadłospis zawsze jednak powinien układać dietetyk z uwzględnieniem podwyższonego poziom prolaktyny (wynika on z niedoboru hormonów tarczycy). Przestrzeganie diety to jednak tylko metoda wspomagająca - tak twierdzą lekarze medycyny konwencjonalnej.   

Hashimoto po ciąży

Choroba Hashimoto często ujawnia się lub zaostrza po ciąży. Przybiera wtedy postać poporodowego zapalenia tarczycy. Rozwija się ono u ok. 10 proc. kobiet po porodzie. Poporodowe zapalenie tarczycy objawia się zazwyczaj poprzez wole (przerost gruczołu tarczowego). Dochodzi wtedy również do zaburzeń pracy tarczycy. Zdarza się jednak, że przebiega ono bezobjawowo – w tej sytuacji jedyną metodą, by wykryć zapalenie tarczycy są badania laboratoryjne. Schorzenie to dotyka także kobiet po poronieniu.  

Płodność męska a Hashimoto

Wydaje się, że choroba Hashimoto wpływa przede wszystkim na płodność kobiecą, jest to jednak błędne myślenie. Jeśli na Hashimoto cierpi kobieta, to obydwoje partnerów powinno rozpocząć leczenie, ponieważ to zwiększa szanse na zajście w ciążę. Jeśli jednak to mężczyzna podejrzewa chorobę Hashimoto, najpewniej ma obniżoną jakość plemników (co jest częste przy chorobach związanych z hormonami, należy się o tym upewnić u lekarza). W takim przypadku należy wykonać badania na chorą tarczycę.


Zobacz także: 

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA