GRY
 
 

Hemoroidy - czy po porodzie musi być gorzej?

Jesteś w ciąży i dokuczają ci hemoroidy. Martwisz się co z twoją dolegliwością będzie później. Sprawdź, czy poród musi pogorszyć sytuację.

Skąd się biorą hemoroidy w ciąży?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są dość częstą i dokuczliwą dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn. Może spowodować je niewłaściwa dieta, częste zaparcia i siedzący tryb życia. Z ich powodu cierpi wiele kobiet w ostatnich miesiącach ciąży.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 20. tygodniu ciąży? [WIDEO]
To już półmetek ciąży - jesteś dokładnie w połowie oczekiwania na swoje wytęsknione maleństwo. Co się z nim właśnie teraz dzieje? A czego ty sama możesz spodziewać się po swoim organizmie? Zobacz koniecznie.


Jak sobie radzić z hemoroidami w ciąży?

Leczenie warto zacząć od najprostszych metod, a więc od zdrowego odżywiania w ciąży. W diecie przyszłej mamy powinno znaleźć się dużo błonnika, który zawiera pieczywo gruboziarniste, świeże warzywa czy owoce. Jedzenie tych produktów poprawi perystaltykę jelit. Na ich pracę korzystnie wpływa także ruch, np. codzienne spacery. Aby zmniejszyć dyskomfort, który wywołują hemoroidy, można stosować czopki i kremy, które działają przeciwzapalnie i zmniejszają świąd. Na użycie tych leków, podobnie jak i na zażywanie leków przeciwbólowych w ciąży powinien wyrazić zgodę ginekolog, który się tobą opiekuje.


Co robić z hemoroidami po porodzie?

Po narodzinach dziecka, w okresie połogu, problem hemoroidów, może się nasilić. Warto zastosować takie samo leczenie, jak to, które zalecane jest w ciąży. Po kilku tygodniach dolegliwości powinny zmniejszyć się lub ustąpić. Jeśli do tego nie dojdzie, potrzebna będzie konsultacja u lekarza, który zaleci dalsze postępowanie.

Hemoroidy bywają wymieniane jako jedna z głównych dolegliwości jakie nasilają się po porodzie. Ale to nie jedna zmiana, jakiej podlega ciało po ciąży. Część z nich zniknie, część zostanie na zawsze.
Doładuj
Przeładuj