Hemoroidy w ciąży? Są na nie sposoby

Hemoroidy to uparte bestie. Same nie znikną, a przeciwnie: będą powiększać się, pękać i krwawić. Na szczęście możesz im skutecznie przeciwdziałać.
Sylwia Niemczyk
hemoroidy w ciąży
fot. Fotolia

Hemoroidy (guzki krwawnicze) są nieprzyjemną dolegliwością ciążową. Nie są niebezpieczne. W ciąży żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, dlatego dochodzi do powstawania guzków. Powodują one, że okolica odbytu swędzi i piecze, a podczas wydalania może pojawić się krew.

Jak zapobiegać hemoroidom w ciąży?

Zamiast czekać na ich pojawienie się, warto im zapobiegać już od samego początku ciąży. Profilaktyka jest bardzo ważna, bo raz powstałe hemoroidy mogą nawracać i powiększać się podczas kolejnych ciąż.
Redakcja poleca: Żylaki w ciąży - film
Sprawdź, co robić, aby uniknąć żylaków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby, które możesz stosować na co dzień.

1. Przejdź na lekkostrawną dietę

Bardzo duży wpływ na kłopoty z hemoroidami ma nie tylko ciąża, ale też nasze złe nawyki żywieniowe: jedzenie ciężkostrawnych potraw i dieta uboga w błonnik (za mało warzyw i owoców). Aby nie dopuścić do powstania hemoroidów w ciąży stosuj zatem lekkostrawną dietę, opartą na warzywach. Zawarty w nich błonnik usprawnia perystaltykę jelit, sprzyjając regularnym wypróżnieniom i zapobiegając zaparciom.

2. Bądź aktywna

Kobiety w ciąży to nie jedyna grupa ryzyka: hemoroidy często nazywane są chorobą pilotów i informatyków. Dlaczego właśnie oni są narażeni na hemoroidy. Ano dlatego, że pracują na siedząco, a podczas siedzenia jelita są nienaturalnie obciążone, a naczynia krwionośne nadmiernie uciskane. Wniosek? Ogranicz liczbę godzin spędzanych w fotelu czy na krześle. Jak najczęściej chodź na długie spacery albo pływaj. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, gimnastykuj się codziennie. Ruch nie tylko pozwala się zrelaksować, ale także zapobiega problemom trawienia i poprawia krążenie krwi.

Obejrzyj porady trenerki fitness: Ćwiczenia na drugi trymestr ciąży - film

3. Noś przewiewną bieliznę

Obcisłe figi albo co gorsza stringi szybko mogą doprowadzić do kłopotów, dlatego przynajmniej do porodu powinny powędrować na dno szafy. A z tego samego dna wyjmujemy luźne bokserki albo majtki, wykonane w 100% z bawełny.

Co robić, kiedy jednak pojawią się hemoroidy w ciąży?

Najczęściej dolegliwości pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży, a kilka miesięcy po porodzie samoistnie zanikają. W pierwszej fazie choroby zazwyczaj leczenie ogranicza się do zmiany diety na bogatszą w błonnik (ciemne pieczywo, zboża, warzywa) i picie dużej ilości płynów.

1. Walcz z zaparciami

Jeżeli nie udało ci się ustrzec hemoroidów, zadbaj przede wszystkim o regularne wypróżnianie. Strach przed krwawieniem odbytu i pieczeniem może doprowadzić do powstania błędnego koła: kobieta odwleka w nieskończoność wizytę w łazience, co prowadzi do zaparcia, a to z kolei jest przyczyną powstawania następnych guzków. W ten sposób możesz tylko sobie zaszkodzić! Aby nie dopuścić do zaparć, pij dużo wody i jedz jabłka (mają bardzo dużo błonnika). Z drugiej strony nie przesiaduj godzinami w toalecie (to także sprzyja pojawieniu się hemoroidów).

2. Przemywaj obolałe miejsce

Po każdym pobycie w toalecie delikatnie przemywaj okolice odbytu chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH. Dobrze też jest przemywać swędzące okolice naparem z kory dębu, który działa przeciwzapalnie lub stosować płyn do higieny intymnej zawierający wyciąg z kory dębowej. Taka higiena chroni też przed zakażeniami okolic intymnych, które często przytrafiają się w ciąży.

3. Stosuj okłady

Skutecznym sposobem na hemoroidy w ciąży jest także okład z… ciepłej torebki herbaty. Tanina, zawarta w herbacie hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy. Możesz spróbować też okładów z lodu, który zmniejszy obrzęk lub specjalnych nakładek (do kupienia w aptekach), które po schłodzeniu zakłada się w okolicę odbytu.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy