hemoroidy w ciąży
fot. AdobeStock

Hemoroidy w ciąży - są na nie sposoby

Hemoroidy to uparte bestie. Same nie znikną, a przeciwnie: będą powiększać się, pękać i krwawić. Na szczęście możesz im skutecznie przeciwdziałać.
Sylwia Niemczyk
hemoroidy w ciąży
fot. AdobeStock

Chociaż hemoroidy to wstydliwy problem, co drugiego dorosłego, to zwłaszcza ciąża sprzyja ich pojawieniu się. Najlepiej zapobiegać im już od samego początku ciąży. To bardzo ważne, bo raz powstałe hemoroidy lubią powracać i powiększać się podczas kolejnych ciąż.

Hemoroidy w ciąży - przyczyny

Hemoroidy (guzki krwawnicze) są nieprzyjemną dolegliwością ciążową. Powstają ponieważ:

 • żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego;
 • rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg;
 • w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania mocniej wysila się, to też powoduje, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta;
 • dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej - zwiększone jest stężenie progesteronu, hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie.


Wszystko to prowadzi do powstawania guzków, zwanych też żylakami odbytu. Powodują one, że okolica odbytu swędzi i piecze, a podczas wydalania może pojawić się krew.

Redakcja poleca: Żylaki w ciąży - film
Sprawdź, co robić, aby uniknąć żylaków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby, które możesz stosować na co dzień.

Żylaki odbytu w ciąży – objawy

O tym, że masz problem z hemoroidami może świadczyć:

 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
 • pieczenie okolic odbytu;
 • świąd;
 • śluz w odbycie;
 • ślady krwi w stolcu;

Hemoroidy w ciąży - kiedy się pojawiają

Najczęściej dolegliwości pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy rosnące dziecko, a co za tym idzie, macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Dodatkowo krew w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego ma dużo większe ciśnienie, niż zwykle, a jelita pracują wolniej. Kobieta dużo mniej się rusza, więcej leży, co nie sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu jelit.

Żylaki odbytu w ciąży - leczenie

W pierwszej fazie choroby zazwyczaj leczenie ogranicza się do zmiany diety na bogatszą w błonnik (ciemne pieczywo, zboża, warzywa) i picie dużej ilości płynów.

1. Walcz z zaparciami

Zadbaj przede wszystkim o regularne wypróżnianie. Strach przed krwawieniem odbytu i pieczeniem może doprowadzić do powstania błędnego koła: kobieta odwleka w nieskończoność wizytę w łazience, co prowadzi do zaparcia, a to z kolei jest przyczyną powstawania następnych guzków. Aby nie dopuścić do zaparć, pij dużo wody i jedz jabłka (mają bardzo dużo błonnika). Z drugiej strony nie przesiaduj godzinami w toalecie (to także sprzyja pojawieniu się hemoroidów).

2. Przemywaj obolałe miejsce

Po każdym pobycie w toalecie delikatnie umyj okolice odbytu chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH. Pomoże także przemywanie swędzących okolic naparem z kory dębu, który działa przeciwzapalnie lub płynem do higieny intymnej zawierający wyciąg z niej.

3. Stosuj okłady

Pomoże okład z ciepłej torebki herbaty, zawarta w niej tanina, hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy. Możesz spróbować też okładów z lodu, który zmniejszy obrzęk lub specjalnych nakładek (do kupienia w aptekach), które po schłodzeniu zakłada się w okolicę odbytu.
 

[content:0_27417,0_27426,1_2593,2_1057:PsychologicalTest] 

4. Odpoczywaj z uniesionymi nogami

Wystarczy, że poleżysz chwilę z nogami trochę wyżej niż tułów, a ból i swędzenie powinny być mniej zauważalne.

5. Nie stosuj nasiadówek

Długie kąpiele w gorącej wodzie lub gorące nasiadówki mogą przynieść ulgę tylko na krótką chwilę. Tymczasem gorąca woda powoduje, że naczynia krwionośne jeszcze bardziej rozszerzają się, co sprzyja powstawaniu żylaków. Lepszym wyjściem będzie ciepła, a nawet chłodna kąpiel.

6. Powiedz o hemoroidach ginekologowi

Jeżeli zauważysz u siebie nawet skąpe krwawienie z okolic odbytu, świąd i pieczenie, podczas najbliższej wizyty u lekarza prowadzącego twoją ciążę powiadom o objawach i zapytaj, jakie ziołowe maści lub czopki przeciw hemoroidom możesz stosować. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.

Jeśli choroba jest zbyt zaawansowana, aby pomogły maści i czopki, lekarz może zalecić skleroterapię (czyli wstrzyknięcie leków, powodujących zwłóknienie guzków), założenie specjalnych gumek zaciskowych wokół guzka albo koagulację promieniami podczerwonymi lub ultrafioletowymi. Z takim leczeniem trzeba poczekać, aż urodzisz – nie stosuje się go w ciąży.

Hemoroidy w ciąży - zapobieganie

Zamiast czekać na ich pojawienie się, warto im zapobiegać już od samego początku ciąży. Tym bardziej że raz powstałe hemoroidy mogą nawracać i powiększać się podczas kolejnych ciąż. W związku z tym:

 • przejdź na lekkostrawną dietę bogatą w błonnik, opartą na warzywach - poprawi to perystaltykę jelit, sprzyjając regularnym wypróżnieniom i zapobiegając zaparciom.
 • bądź aktywna - ruch zapobiega problemom trawienia i poprawia krążenie krwi; jak najczęściej chodź na długie spacery albo pływaj; jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, gimnastykuj się codziennie.
 • noś przewiewną bieliznę - luźne bokserki lub majtki, wykonane w 100% z bawełny.
  [content:0_18528,0_23491,2_1325,1_4232:GALGallery]

 

Doładuj
Przeładuj