hemoroidy w ciąży
fot. Adobe Stock

Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.
Sylwia Niemczyk
hemoroidy w ciąży
fot. Adobe Stock

Hemoroidy w ciąży są nieprzyjemną dolegliwością. Hemoroidy zwane w terminologii medycznej guzkami krwawniczymi czy też krwawnicami, są chorobą proktologiczną polegającą na upośledzeniu odpływu krwi z guzków krwawniczych. U kobiet, które zmagają się z hemoroidami w ciąży, dochodzi nie tylko do powiększenia hemoroidów, lecz także przewlekłych stanów zapalnych.

Spis treści:

 1. Hemoroidy w ciąży: przyczyny
 2. Hemoroidy w ciąży: objawy
 3. Hemoroidy w ciąży - kiedy się pojawiają?
 4. Hemoroidy w ciąży: leczenie
 5. Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby
 6. Hemoroidy w ciąży: zapobieganie
 7. Leczenie hemoroidów po ciąży

Hemoroidy w ciąży: przyczyny

Hemoroidy w ciąży powstają, ponieważ:

 • żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego;
 • rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg;
 • w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania mocniej wysila się, to też powoduje, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta;
 • dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej — zwiększone jest stężenie progesteronu, hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie.
Redakcja poleca: Żylaki w ciąży - film
Sprawdź, co robić, aby uniknąć żylaków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby, które możesz stosować na co dzień.

Hemoroidy w ciąży: objawy

Możesz podejrzewać, że masz hemoroidy, jeśli zauważysz u siebie:
 • pieczenie;
 • świąd;
 • śluz w odbycie;
 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia
 • świeżą krew w stolcu
 • dyskomfort w okolicy odbytu
 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia

 

Ważne: Pamiętaj, że skrzepy ciemnej, smolistej krwi w stolcu lub nawet czarny (smolisty) stolec są zwykle oznakami choroby górnej części przewodu pokarmowego i wymagają konsultacji lekarskiej.

Hemoroidy w ciąży — kiedy się pojawiają?

Najczęściej dolegliwości pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy rosnące dziecko, a co za tym idzie, macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Dodatkowo krew w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego ma dużo większe ciśnienie, niż zwykle, a jelita pracują wolniej. Kobieta dużo mniej się rusza, więcej leży, co nie sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu jelit. Wszystko to prowadzi do powstawania guzków, zwanych też żylakami odbytu. Powodują one to, że okolica odbytu swędzi i piecze, a podczas wydalania może pojawić się krew.

Hemoroidy w ciąży — leczenie

Hemoroidy w ciąży według zapewnień specjalistów nie są niebezpieczną chorobą i co pocieszające - zazwyczaj ustępują po porodzie. Niemniej zaleca się, aby w każdym przypadku konsultować je z lekarzem. Odradza się leczenie chirurgiczne, zaś zaleca przede wszystkim zmianę diety na bogatą w błonnik (ciemne pieczywo, zboża, warzywa) i picie dużej ilości płynów. Pamiętaj, że przy leczeniu hemoroidów w ciąży nie można stosować wszystkich leków, ponieważ mogą nie być zalecane w ciąży, dlatego zanim udasz się do apteki, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby

Jeśli w ciąży cierpisz na hemoroidy, ulgę mogą przynieść ci te sposoby:

 • Walcz z zaparciami. Zadbaj przede wszystkim o regularne wypróżnianie. Strach przed krwawieniem odbytu i pieczeniem może doprowadzić do powstania błędnego koła: kobieta odwleka w nieskończoność wizytę w łazience, co prowadzi do zaparcia, a to z kolei jest przyczyną powstawania następnych guzków. Aby nie dopuścić do zaparć, pij dużo wody i jedz jabłka (mają bardzo dużo błonnika). Z drugiej strony nie przesiaduj godzinami w toalecie (to także sprzyja pojawieniu się hemoroidów).
 • Przemywaj obolałe miejsce. Po każdym pobycie w toalecie delikatnie umyj okolice odbytu chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH. Pomoże także przemywanie swędzących okolic naparem z kory dębu, który działa przeciwzapalnie lub płynem do higieny intymnej zawierający wyciąg z niej.
 • Stosuj okłady. Pomoże okład z ciepłej torebki herbaty. Zawarta w niej tanina hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy. Możesz spróbować też okładów z lodu, który zmniejszy obrzęk lub specjalnych nakładek (do kupienia w aptekach), które po schłodzeniu zakłada się w okolicę odbytu.
 • Odpoczywaj z uniesionymi nogami. Wystarczy, że poleżysz chwilę z nogami trochę wyżej niż tułów, a ból i swędzenie powinny być mniej zauważalne.
 • Nie stosuj nasiadówek. Długie kąpiele w gorącej wodzie lub gorące nasiadówki mogą przynieść ulgę tylko na krótką chwilę. Tymczasem gorąca woda powoduje, że naczynia krwionośne jeszcze bardziej rozszerzają się, co sprzyja powstawaniu żylaków. Lepszym wyjściem będzie ciepła, a nawet chłodna kąpiel.
 • Powiedz o hemoroidach ginekologowi. Jeżeli zauważysz u siebie nawet skąpe krwawienie z okolic odbytu, świąd i pieczenie, podczas najbliższej wizyty u lekarza prowadzącego twoją ciążę powiadom o objawach i zapytaj, jakie ziołowe maści lub czopki przeciw hemoroidom możesz stosować. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.

Hemoroidy w ciąży - zapobieganie

Zamiast czekać pojawienie się hemoroidów, warto im zapobiegać już od samego początku ciąży. Tym bardziej że raz powstałe hemoroidy mogą nawracać i powiększać się podczas kolejnych ciąż.
W związku z tym:

 • przejdź na lekkostrawną dietę bogatą w błonnik, opartą na warzywach — poprawi to perystaltykę jelit, sprzyjając regularnym wypróżnieniom i zapobiegając zaparciom.
 • bądź aktywna w ciąży — ruch zapobiega problemom trawienia i poprawia krążenie krwi; jak najczęściej chodź na długie spacery albo pływaj; jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, gimnastykuj się codziennie.
 • noś przewiewną bieliznę — luźne bokserki lub majtki, wykonane w 100% z bawełny.

Leczenie hemoroidów po ciąży

Jeśli choroba jest zbyt zaawansowana, aby pomogły maści i czopki, lekarz może zalecić:

 • skleroterapię (czyli wstrzyknięcie leków, powodujących zwłóknienie guzków),
 • założenie specjalnych gumek zaciskowych wokół guzka,
 • koagulację promieniami podczerwonymi lub ultrafioletowymi.

Z takim leczeniem trzeba poczekać, aż urodzisz – nie stosuje się go w ciąży.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy