Hemoroidy - najbardziej wstydliwy problem po porodzie

Każda wizyta w toalecie po porodzie przyprawia cię o ból. Boli przy oddawaniu stolca, a czasem nawet pojawia się krew. Hemoroidy to najbardziej wstydliwy problem po porodzie. Dobra wiadomość jest taka, że można je wyleczyć.
hemoroidy
fot. Panthermedia

Hemoroidy często pojawiają się w ciąży, ale jeszcze częściej - po porodzie. To jeden z bardzo wstydliwych problemów po ciąży. Zamiast jednak wstydzić się hemoroidów, trzeba z nimi sobie poradzić. Zaniedbanie i nieleczenie hemoroidów prowadzi do poważnych problemów.

Co to są hemoroidy

Podczas ciąży żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, stają się obrzmiałe i mają słabsze ścianki. Cała okolica odbytu uciążliwie piecze i swędzi. Lekceważenie objawów hemoroidów może doprowadzić do stanu zapalnego, którego sygnałem jest pojawienie się bólu i krwawienia podczas wydalania. Dolegliwości nasilają się z powodu długotrwałego siedzenia w jednym miejscu, a także podczas kolejnych wizyt w toalecie. Powstałe guzki mogą pękać i krwawić.

Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Dlaczego powstają u ciężarnych?

Bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów jest zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego. Duży wpływ na powstawanie hemoroidów mają złe nawyki żywieniowe: jedzenie ciężkostrawnych potraw i niespożywanie pokarmów bogatych w błonnik. Do tego dochodzi siedzący tryb życia: podczas siedzenia jelita są nienaturalnie obciążone, a naczynia krwionośne nadmiernie uciskane. Hemoroidy często pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży i po porodzie.

Hemoroidy - w ciąży i po porodzie

Ciąża to okres, kiedy często pojawiają się problemy z wypróżnianiem, jelita pracują wolniej i mniej wydajnie. Często wysilasz się podczas wydalania, a to sprawia, że wzrasta ciśnienie krwi w okolicach odbytu. Rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Również podczas porodu może dojść do zaciskania się naczyń krwionośnych odbytu i powstania hemoroidów.

Jak im zapobiegać w ciąży i po porodzie

Aby nie dopuścić do pojawienia się hemoroidów:

 • Jedz dużo produktów bogatych w błonnik: warzywa, owoce, gruboziarniste kasze, pieczywo z pełnego ziarna. Błonnik usprawnia pracę jelit, sprzyjając regularnym wypróżnieniom i zapobiegając zaparciom.
 • Pij dużo wody. Zapobiega to powstawaniu zaparć.
 • Chodź na długie spacery, staraj się być aktywna fizycznie.
 • Staraj się jak najmniej czasu spędzać w pozycji siedzącej.
 • Gdy wypoczywasz, staraj się leżeć z uniesionymi w górę nogami. 

Jak złagodzić dolegliwości powstałe przez hemoroidy

Jeżeli hemoroidy już się pojawiły, zrób wszystko, by złagodzić dolegliwości. Ważne jest właściwa higiena intymna po porodzie.

 1. Zadbaj o regularne wypróżnianie. Strach przed krwawieniem i uczuciem pieczenia może doprowadzić do powstania błędnego koła: odwlekasz wizytę w łazience, co prowadzi do zaparć, a to z kolei jest przyczyną powstawania następnych guzków.
 2. Po każdym pobycie w toalecie delikatnie przemywaj bolące miejsce chłodną wodą i mydłem z neutralnym Ph.
 3. Wieczorem swędzące okolice przemywaj naparem z kory dębu, który działa przeciwzapalnie. Możesz też stosować płyn do higieny intymnej zawierający składniki kory dębowej. Nie stosuj jednak nasiadówek.
 4. Skutecznym sposobem złagodzenia hemoroidów jest okład z ciepłej herbaty – tanina, zawarta w herbacie, hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy.
 5. Podczas wypoczynku unoś nogi powyżej tułowia.
 6. Dbaj o aktywność fizyczną. Ruch nie tylko pozwala się zrelaksować, ale także zapobiega problemom trawienia.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza z takim problemem

Jeśli hemoroidy nie znikają, zaczynają krwawić, konieczna jest wizyta u lekarza. Może polecić czopki i kremy przeciw hemoroidom. Zwykle zawierają one środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz ściągające.

Lekarz powinien zbadać okolice odbytu. Jeśli choroba jest zbyt zaawansowana, aby pomogły maści i czopki, lekarz może zalecić leczenie zabiegowe. Stosuje się np. skleroterapię (czyli wykonanie minizastrzyków pod skórę wokół chorego guzka.), założenie specjalnych gumek zaciskowych wokół guzka albo koagulację promieniami podczerwonymi albo ultrafioletowymi. Jeśli to nie pomaga, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.
Musisz pamiętać, że podstawą leczenia hemoroidów jest jednak właściwa dieta podczas połogu.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy