herbata
fot. Fotolia

Tych herbat nie pij w czasie karmienia piersią

W herbacie jest teina, która działa pobudzająco, podobnie jak kofeina z kawy. Jeśli chcesz, by dziecko było spokojne, w czasie karmienia piersią nie pij niektórych herbat. Których?
Katarzyna Pinkosz
herbata
fot. Fotolia
Herbata: czarna, zielona, biała zawiera teinę: alkaloid, który działa podobnie jak kofeina zawarta w kawie. Jednak w zależności od rodzaju herbaty i sposobu jej parzenia teiny jest albo więcej albo mniej. To ważne w czasie karmienia piersią, gdyż teina przenika do kobiecego mleka.

Rodzaje herbat a zawartość teiny

Teina ma działanie pobudzające i psychostymulujące. W dodatku pogarsza wchłanianie żelaza, co może prowadzić do anemii. Ważny jest jednak rodzaj herbaty i sposób zaparzenia – od tego też zależy zawartość teiny.
  • Herbata czarna.  Zawiera najwięcej teiny: ok. 40 mg na kubek. Jeśli jest parzona dłużej niż 3 minuty (herbata liściasta) zawartość teiny spada, gdyż jest ona neutralizowana przez garbniki, które przedostają się z liści do naparu.
  • Herbata zielona. To ta sama herbata, co czarna, ponieważ jednak nie została ona poddana procesowi fermentacji, to zawiera mniej teiny za to więcej substancji przeciwutleniających, czyli likwidujących szkodliwe wolne rodniki. Zieloną herbatę parz dłużej niż 3 minuty: wtedy będzie w niej więcej przeciwutleniaczy i garbników.
  • Herbata biała. To również ten sam rodzaj herbaty, co zielona i czarna, jednak są to nie liście rośliny, tylko pączki, pokryte białym nalotem (stąd nazwa biała herbata). Nie jest ona poddawana fermentacji, a zawartość przeciwutleniaczy jest jeszcze większa niż w zielonej, zaś teiny – mniejsza. Po to, by herbata miała działanie uspokajające, najlepiej ją parzyć powyżej 3 minut.
  • Herbata czerwona (rooibos). Otrzymuje się ją z afrykańskich czerwonokrzewów. Zawiera bardzo małe ilości teiny. Również lepiej ją parzyć długo.
Czytaj też: Co to są dopalacze i dlaczego szkodzą bardziej niż klasyczne narkotyki
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Jakich herbat nie pić w czasie karmienia piersią

W czasie karmienia piersią najlepiej nie pić herbaty czarnej, krótko parzonej, z torebek. Zawiera najwięcej teiny.
W czasie karmienia piersią lepiej też unikać czarnych herbat, zawierających aromaty i barwniki, mogą one również działać pobudzająco (zwłaszcza barwniki).
Najlepsza do picia jest woda, herbatki owocowe, napary z ziół, herbata zielona i biała: parzone 3 minuty i dłużej.

Czytaj też: Lista produktów zalecanych w czasie karmienia piersią
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy