Herbata z cytryną
fot. Fotolia

Herbata z cytryną jest szkodliwa? Zobacz kiedy!

Lubisz herbatę z cytryną? To bardzo dobrze! Ale trzeba ją odpowiednio zaparzyć.
Aleksandra Sobieraj
Herbata z cytryną
fot. Fotolia

Herbata zawiera minimalne ilości glinu, czyli aluminium - pierwiastek ten naturalnie przenika do jej liści z gleby, bo tam, gdzie rośnie, gleby są bardzo bogate w aluminium. Nadmiar glinu w ludzkim organizmie może być zaś szkodliwy – substancja ta odkłada się w tkankach, trwają badania nad tym, czy może przyczynić się do rozwoju Alzheimera. Jednak zagrożeniem nie jest sama herbata, tylko herbata z cytryną.

Kiedy herbata z cytryną jest szkodliwa?

Zastanów się, kiedy dodajesz do herbaty cytrynę. Już po zaparzeniu czy w trakcie parzenia, kiedy torebka z fusami (lub same fusy) wciąż jest jeszcze w kubku? Ten drugi sposób jest niewłaściwy, bo gdy razem z fusami w kubku moczy się cytryna, wytwarza się duża ilość cytrynianu glinu, którego nadmiar może być groźny za człowieka.
W doświadczeniu, które przeprowadził dr Krzysztof Łabuzek, specjalista chorób wewnętrznych, farmakologii klinicznej i diabetologii, na antenie TVN, okazało się, że zawartość glinu w herbacie wygląda następująco:​
 

Glin w herbacie
rodzaj herbaty zawartość glinu
herbata parzone bez cytryny 1,6 mg/l glinu
herbata parzona z cytryną 6,1 mg/l glinu
herbata zaparzona, do której dodano cytrynę po wyjęciu fusów 2 mg/l glinu


Aby uniknąć wytworzenia się dużej ilości cytrynianu glinu w herbacie, wystarczy dodać cytrynę już po zaparzeniu herbaty i wyjęciu z niej torebki lub fusów. Cytryna nie może po prostu mieć jakiegokolwiek kontaktu z herbacianymi fusami. Przepis na zdrową herbatę jest więc prosty:

  1. Torebkę (herbaciane liście) zalej wrzątkiem.
  2. Zaparz herbatę i wyjmij torebkę z herbatą (fusy).
  3. Dodaj cytrynę i ciesz się smakiem herbaty z cytryną.


Gdy dodaje się cytrynę już po usunięciu fusów (czy też torebki z herbatą), napój nie ma już groźnych właściwości. Pamiętaj jednak, że małe dzieci nie powinny pić herbaty – ani czarnej, ani zielonej, ani żadnej innej.


Źródło: zdrowie.tvn.pl

Zobacz też:

Redakcja poleca: USG 30 tydzień ciąży: po co wykonuje się to badanie? [WIDEO]
Podczas tzw. USG w 30 tygodniu ciąży bada się dokładnie to samo, co podczas USG połówkowego. Ginekolog sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo i jakie jest jego ułożenie do porodu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy