Herbata z cytryną
fot. Fotolia

Herbata z cytryną jest szkodliwa? Zobacz kiedy!

Lubisz herbatę z cytryną? To bardzo dobrze! Ale trzeba ją odpowiednio zaparzyć.
Aleksandra Sobieraj
Herbata z cytryną
fot. Fotolia

Herbata zawiera minimalne ilości glinu, czyli aluminium - pierwiastek ten naturalnie przenika do jej liści z gleby, bo tam, gdzie rośnie, gleby są bardzo bogate w aluminium. Nadmiar glinu w ludzkim organizmie może być zaś szkodliwy – substancja ta odkłada się w tkankach, trwają badania nad tym, czy może przyczynić się do rozwoju Alzheimera. Jednak zagrożeniem nie jest sama herbata, tylko herbata z cytryną.

Kiedy herbata z cytryną jest szkodliwa?

Zastanów się, kiedy dodajesz do herbaty cytrynę. Już po zaparzeniu czy w trakcie parzenia, kiedy torebka z fusami (lub same fusy) wciąż jest jeszcze w kubku? Ten drugi sposób jest niewłaściwy, bo gdy razem z fusami w kubku moczy się cytryna, wytwarza się duża ilość cytrynianu glinu, którego nadmiar może być groźny za człowieka.
W doświadczeniu, które przeprowadził dr Krzysztof Łabuzek, specjalista chorób wewnętrznych, farmakologii klinicznej i diabetologii, na antenie TVN, okazało się, że zawartość glinu w herbacie wygląda następująco:​
 

Glin w herbacie
rodzaj herbaty zawartość glinu
herbata parzone bez cytryny 1,6 mg/l glinu
herbata parzona z cytryną 6,1 mg/l glinu
herbata zaparzona, do której dodano cytrynę po wyjęciu fusów 2 mg/l glinu


Aby uniknąć wytworzenia się dużej ilości cytrynianu glinu w herbacie, wystarczy dodać cytrynę już po zaparzeniu herbaty i wyjęciu z niej torebki lub fusów. Cytryna nie może po prostu mieć jakiegokolwiek kontaktu z herbacianymi fusami. Przepis na zdrową herbatę jest więc prosty:

  1. Torebkę (herbaciane liście) zalej wrzątkiem.
  2. Zaparz herbatę i wyjmij torebkę z herbatą (fusy).
  3. Dodaj cytrynę i ciesz się smakiem herbaty z cytryną.


Gdy dodaje się cytrynę już po usunięciu fusów (czy też torebki z herbatą), napój nie ma już groźnych właściwości. Pamiętaj jednak, że małe dzieci nie powinny pić herbaty – ani czarnej, ani zielonej, ani żadnej innej.


Źródło: zdrowie.tvn.pl

Zobacz też:

Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy