Herbata z liści malin w ciąży

Herbata z liści malin: na PMS i na skurcze porodowe

Herbata z liści malin to idealna ziołowa herbata dla kobiet. Ale w ciąży nie powinnaś jej pić bez zalecenia lekarza.
Małgorzata Wódz
Herbata z liści malin w ciąży
Herbata z liści malin jest od dawna znana w medycynie ludowej. Polecano ją kobietom przy bolesnym miesiączkowaniu, a w medycynie tybetańskiej – również przy infekcjach i neurozach. Z liści malin przyrządzano także okłady i maści na problemy ze skórą. Do dziś znana jest jako napój dla kobiet w ciąży, który ma ułatwić poród. Wokół picia naparu przez przyszłe mamy narosło sporo kontrowersji. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Herbata z liści malin dla kobiet

Liście maliny właściwej (Rubus idaeus) zawierają dużo cennych dla zdrowia składników – witaminy z grupy B, witaminę C, potas, magnez, cynk i fosfor. Napar jest polecany przy problemach z miesiączką, ponieważ:
 • wzmacnia błonę mięśniową macicy
 • normalizuje cykl i skurcze macicy (sprawia, że są mniej bolesne)
 • dostarcza żelaza, którego może brakować przy obfitych krwawieniach
 • zmniejsza objawy PMS.

Napar z liści malin poleca się też na:
 • poprawę trawienia
 • przewlekłe biegunki 
 • bóle żołądka
Redakcja poleca: Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno? [WIDEO]
Masz ochotę na pyszny sernik na zimno, ciastka z kremem a może domowy majonez? Każda z tych potraw może zawierać surowe jajka. Sprawdź, czy w ciąży możesz sobie pozwolić na ich zjedzenie.

Herbata z liści malin w ciąży

Napar z liści malin słynie z tego, że może ułatwiać i skracać poród. Choć bywa polecany w szkołach rodzenia, lekarze do jego picia przez ciężarne podchodzą z dużą ostrożnością. Herbatę z liści malin polecają tylko w określonych sytuacjach i ilościach, których nie należy przekraczać (zobacz: Maliny w ciąży – opinie ginekologów.).

Herbata z liści malin i skurcze

Liście maliny usprawniają pracę macicy. Zawierają związek roślinny, który ułatwia jej napinanie się, czyli przygotowuje macicę do skurczów porodowych. Istnieje obawa, że herbata z liści malin, pita w niewłaściwy sposób (zbyt wcześnie, w dużych ilościach), może wywołać skurcze i przedwczesny poród.

Z tego względu ginekolodzy polecają napar z liści malin od 32 lub 35 tygodnia ciąży – zaczynając od 1 filiżanki na dobę i stopniowo zwiększając ilość do maksymalnie trzech porcji dziennie. Jeśli po wypiciu herbaty poczujesz silne skurcze przepowiadające, musisz zrezygnować z dalszego przyjmowania.

Herbata z liści malin – przeciwwskazania

Chociaż nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwe działanie herbaty z liści malin w ciąży, nie powinnaś jej pić jeśli:
 • urodziłaś dziecko przed terminem
 • czeka cię planowana cesarka (lub już ją miałaś)
 • w ciąży miałaś krwawienie z pochwy
 • masz mięśniaki lub endometriozę
 • ktoś w rodzinie miał raka piersi lub jajnika
 • pojawiło się u ciebie nadciśnienie
 • urodzisz bliźnięta
 • pojawiły się inne komplikacje ciążowe
 

Herbata z liści malin a poród po terminie

Zastanawiasz się, ile naparu z malin wypić, żeby przyspieszyć poród? Nawet jeśli termin porodu minął, wystarczy, że zaparzysz sobie jedną filiżankę. Wypicie większej ilości herbaty może sprawić, że skurcze staną się gwałtowne i poród będzie stresujący dla dziecka.
Zapamiętaj:
1. Pij herbatę z liści malin tylko po konsultacji z lekarzem.
1. Herbata z liści malin może sprawić, że macica będzie wydajniej pracować podczas porodu, a poród nie będzie trwał długo. 
2. Herbaty z liści malin nie należy stosować do wywołania skurczów porodowych. Picie dużych ilości naparu, gdy minął termin porodu, może sprawić, że skurcze będą bardzo silne, a dziecko przeżyje większy stres związany z narodzinami.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy