GRY
 
 

Jakie herbatki mogą pić niemowlęta?

Herbatki z ziół i owoców są pyszne, zdrowe i pięknie pachną. W dodatku mogą pomóc przy różnych dolegliwościach. Koperkowa, rumiankowa, miętowa - czy wiesz, dlaczego są lepsze dla niemowlęcia niż czarna herbata?

pić, dziecko, butelka, herbatka
Niemowlęta i maluszki nie powinny pić zwykłej, czarnej herbaty. Głównie ze względu na zawartość teiny, która pobudza podobnie jak kawa, może sprawić, że dziecko stanie się rozdrażnione i nie będzie mogło spać. W dodatku czarna herbata pogarsza wchłanianie żelaza, dlatego dziecko, które pije jej dużo, może mieć anemię. Bezpieczniejsze są herbatki z ziół i owoców. Z apteki oraz te wyprodukowane z myślą o najmłodszych.

Wybór herbatek dla niemowląt jest duży

Ziołowych i owocowych herbatek dla niemowląt est ich mnóstwo. Poza swojskimi, znanymi od lat (np. miętową czy lipową) są i mniej znane, jak np. herbatka z passiflory. Jest w czym wybierać. Wszystkie są pełne witamin (m.in. C, A, B1, B2) i soli mineralnych. Wszystkie świetnie gaszą pragnienie. A na co pomagają?
• Na brzuszek
  1. Herbatka z kopru włoskiego. Pomaga przy bólach brzuszka, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia, pomaga przy kolce. Można ją podawać dzieciom od pierwszych dni życia.
  2. Herbatka rumiankowa. Działa rozkurczowo. Można ją podawać nawet noworodkom.
  3. Herbatka miętowa. Pobudza trawienie, działa przeciwskurczowo, łagodzi bóle brzuszka. Działa również przeciwzapalnie. Po szóstym miesiącu.
• Na gorączkę
  1. Herbatka malinowa i lipowa. Działają napotnie, obniżają gorączkę, pomagają przy przeziębieniach. Od szóstego miesiąca.
  2. Herbatka z czarnego bzu. Takie herbatki warto podawać, jeśli dziecko ma niewysoką gorączkę (do 38°C). Pomagają również przy przeziębieniach, działają uspokajająco, regulują trawienie. Po szóstym miesiącu.
  3. Herbatka z dzikiej róży. Bogata w witaminę C, dlatego warto ją podawać przy przeziębieniach (i po chorobie). Działa wzmacniająco. Po czwartym miesiącu.
  4. Herbatka z jeżówki purpurowej. Mobilizuje układ odpornościowy, działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwalergicznie. Od piątego, szóstego miesiąca życia.
  5. Herbatka rumiankowa. Działa rozkurczowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Od pierwszych dni życia.
• Na sen
  1. Herbatka z melisy. Działa uspokajająco, pomaga zasnąć, łagodzi kolkę. Po czwartym miesiącu.
  2. Herbatka z passiflory. Działa podobnie jak herbatka z melisy. Od piątego miesiąca.
Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.

Jak parzyć ziołowe i owocowe herbatki dla dzieci?

Herbatki ziołowe powinno się zaparzać około 10 minut. Najlepiej podawać je niesłodzone, ewentualnie tylko z odrobiną cukru lub glukozy. Dziecku powyżej roku można posłodzić je miodem.

A co z gotowymi herbatkami dla niemowląt?

Poza herbatkami do zaparzania dobre są te granulowane, przeznaczone dla niemowląt, oraz gotowe herbatki w butelkach. Mogą być jedno- lub wieloskładnikowe, bo z ziół i owoców tworzy się różne kompozycje (np. tymianek + koper + mięta + anyż). Warto podawać je niemowlętom, ale i nieco starszym maluszkom. Na ciepło, ale też na zimno. Zanim wybierzesz konkretną herbatkę dla dziecka, przeczytaj etykietę i sprawdź skład - lepiej , żeby nie było w nim cukru.

Lepiej nie słodzić herbatek

Zdarza się, że nawet całkiem małe dzieci mają ząbki zniszczone przez tzw. próchnicę butelkową. Dlatego lepiej nie słódź herbatek, a przynajmniej niezbyt mocno, i nigdy nie pozwalaj maluszkowi zasypiać z butelką słodkiego napoju. A przede wszystkim naucz maluszka pić z kubeczka!

Czy to na pewno herbatka malinowa? 

Uważnie czytaj informacje na opakowaniach. Napis „Herbata z malin” może oznaczać zarówno herbatkę z suszonych owoców, jak i zwykłą, czarną herbatę z dodatkiem aromatu malinowego.

Zobacz też: Ziołowe napary lepsze niż czarna herbat. Wywiad z zielarką
 

Od kiedy normalna herbata dla dziecka?
• Czarna.
Ze względu na teinę lepiej nie podawać jej dzieciom do trzeciego roku życia. Starszym można, ale słabą i nie na co dzień.
• Zielona. Ma mniej teiny niż czarna. Można ją podawać po pierwszym roku życia.
• Biała. Również ma mniej teiny niż czarna i podobnie jak zieloną można ją podawać po pierwszym roku życia.
• Czerwona (rooibos). Ma bardzo mało teiny i od niej można zacząć. Po pierwszym roku życia.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!