mycie pierwszych ząbków
fot. Materiały prasowe: Jordan

Higiena i pielęgnacja jamy ustnej

Jama ustna niemowlaka narażona jest na wiele niebezpieczeństw.
mycie pierwszych ząbków
fot. Materiały prasowe: Jordan
Jama ustna niemowlaka narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Przykre dla maluchy problemy może wywołać chociażby ząbkowanie.
Niemowlę narażone jest również na pleśniawki i zakażenie jamy ustnej. Sprawdź jak zadbać o higienę jamy ustnej niemowlaka.

– Staraj się, by dziecko nie brało do buzi brudnych przedmiotów. Ale to oczywiście nie znaczy, że malec nie może bawić się na dywanie.

– Maluchowi, który nie ma ząbków, po nakarmieniu piersią, mlekiem z butelki lub po innym posiłku daj do wypicia (zwłaszcza przed snem) dwie, trzy łyżeczki wody, która przepłucze buzię z resztek pokarmu.

– Gdy dziecko ma ząbki, czyść je delikatnie wodą. Rób to specjalną gumową szczoteczką nakładaną na palec lub palcem owiniętym zmoczoną w przegotowanej wodzie gazą. Przyzwyczajaj malca do mycia ząbków po każdym posiłku.

– W pierwszym roku życia możesz używać pasty (bez fluoru), ale pod warunkiem, że malec pozwala sobie dokładnie oczyścić buzię z jej resztek.

– Jeśli ząbkowanie jest bolesne, możesz maluszkowi trzy razy dziennie smarować bolące dziąsełka żelem przeciwbólowym

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska
Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-CHazan Pediatra neonatolog; od 26 lat leczy najmłodszych pacjentów. Przez wiele lat pracowała w Klinice Neonatologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy