GRY
 
 

Higiena i pielęgnacja jamy ustnej

Jama ustna niemowlaka narażona jest na wiele niebezpieczeństw.

mycie pierwszych ząbków
fot. Materiały prasowe: Jordan
Jama ustna niemowlaka narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Przykre dla maluchy problemy może wywołać chociażby ząbkowanie.
Niemowlę narażone jest również na pleśniawki i zakażenie jamy ustnej. Sprawdź jak zadbać o higienę jamy ustnej niemowlaka.

– Staraj się, by dziecko nie brało do buzi brudnych przedmiotów. Ale to oczywiście nie znaczy, że malec nie może bawić się na dywanie.

– Maluchowi, który nie ma ząbków, po nakarmieniu piersią, mlekiem z butelki lub po innym posiłku daj do wypicia (zwłaszcza przed snem) dwie, trzy łyżeczki wody, która przepłucze buzię z resztek pokarmu.

– Gdy dziecko ma ząbki, czyść je delikatnie wodą. Rób to specjalną gumową szczoteczką nakładaną na palec lub palcem owiniętym zmoczoną w przegotowanej wodzie gazą. Przyzwyczajaj malca do mycia ząbków po każdym posiłku.

– W pierwszym roku życia możesz używać pasty (bez fluoru), ale pod warunkiem, że malec pozwala sobie dokładnie oczyścić buzię z jej resztek.

– Jeśli ząbkowanie jest bolesne, możesz maluszkowi trzy razy dziennie smarować bolące dziąsełka żelem przeciwbólowym

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska
Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-CHazan Pediatra neonatolog; od 26 lat leczy najmłodszych pacjentów. Przez wiele lat pracowała w Klinice Neonatologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj