Higiena intymna

Infekcje są teraz szczególnie niebezpieczne, ponieważ stanowią zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i zdrowia maluszka.
Stany zapalne sromu są teraz szczególnie niebezpieczne, ponieważ stanowią zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. Dlatego higiena intymna ma w tym okresie ogromna znaczenie.

Pod wpływem hormonów zmienia się pH pochwy, która staje się teraz bardziej podatna na infekcje grzybicze i bakteryjne. Ich powikłaniem może być przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego oraz przedwczesny poród. Ryzyko jest większe w przypadku niewłaściwej higieny intymnej. Nie tylko brak higieny jest groźny ale i jej nadmiar - częste używanie detergentów może bowiem zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy i sromu i w efekcie również prowadzić do rozwoju choroby. W ciąży absolutnie zabronione jest przeprowadzanie irygacji pochwy i wszelkie nie skonsultowane z lekarzem zabiegi.

Jak się podmywać?
Najlepiej podmywać się dwa razy dziennie używanym dotychczas łagodnym płyn do higieny intymnej. Zrezygnuj z detergentów, które mogą wpływać na zmianę flory bakteryjnej krocza i pochwy. To nieprawda, że w ciąży nie wolno się kąpać! Kąpiel działa teraz bardzo relaksująco! Dbaj jednak o to, by nie była to gorąca kąpiel, która podniesie temperaturę Twojego ciała, bo to może być potencjalnie niebezpieczne dla przebiegu ciąży. By do tego nie doszło, lepiej nie rozgrzewać w wannie brzucha i nie siedzieć w wodzie dłużej niż 10-15 minut.

Bielizna bawełnana
Noś wygodną ciążową bieliznę albo przynajmniej dbaj o to, by majtki wykonane były z naturalnych włókien. Jeśli używasz wkładek higienicznych, zmieniaj je kilka razy dziennie, by nie doprowadzić do rozwoju grzybicy.

Kiedy do lekarza?
Jeśli w okolicy krocza czujesz swędzenie lub pieczenie, zauważysz niepokojące upławy, konicznie udaj się do ginekologa, który postawi diagnozę i przepisze potrzebne leczenie.
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy