Kobieta, higiena intymna, piórko
fot. Fotolia

Jak dbać o higienę intymną na co dzień?

Martwisz się, czy dobrze dbasz o swoje zdrowie intymne? Męczą Cię „kobiece” dolegliwości? Przeczytaj nasz poradnik zdrowia intymnego.
Kobieta, higiena intymna, piórko
fot. Fotolia

Nieprawidłowe zabiegi higieniczne

Wiele problemów ze zdrowiem intymnym ma swoje źródło w źle pojętych zabiegach higienicznych. Czasem stosujemy zbyt ostre środki, nasiadówki, irygacje – to wszystko (a zwłaszcza irygacje pochwy) narusza i niszczy naturalną barierę ochronną pochwy w postaci dobroczynnych bakterii Lactobacillus powodując, że w ciągu najbliższych kilku dni może rozwinąć się jej infekcja.
Miejsca intymne należy myć przynajmniej raz dziennie, najlepiej pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii i grzybów z odbytu w okolice wejścia do pochwy. Do mycia najlepiej używać delikatnych środków do higieny intymnej – mydło może naruszyć kwaśne pH, powodować uczulenia i podrażniać. Uczulające są szczególnie substancje zapachowe używane w mydłach, chusteczkach nawilżających i wkładkach higienicznych.
Bezwzględnie należy zrezygnować z irygacji pochwy jako formy higieny – wyjaławiają one środowisko pochwy nawet na 72 godziny! W tym czasie jest ona szczególnie narażona na atak chorobotwórczych bakterii i grzybów.

Przeczytaj także: Zdrowie po ciąży - wstydliwe problemy, o których nie mówisz
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Wilgotne środowisko - raj dla bakterii i grzybów

Bakterie i grzyby „lubią” wilgotne środowisko, więc jeśli stosujesz wkładki higieniczne, podpaski i tampony, pamiętaj o częstym ich zmienianiu. Lepsze są wkładki zawierające włókna naturalne, tzw. oddychające. Także bielizna powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana lub z innego włókna naturalnego. W przypadku częstych nawrotów infekcji intymnych zamień stringi na klasyczną bieliznę, ponieważ w stringach łatwiej o przenosiny bakterii i grzybów z odbytu w okolice pochwy, częściej też występują otarcia delikatnego naskórka okolic intymnych, co sprzyja jego podrażnieniom.

Zachowaj czujność w miejscach publicznych

Są takie miejsca i sytuacje, w których dla dobra zdrowia intymnego należy zachować „wzmożoną czujność” ;). Do takich miejsc należą np. baseny, toalety publiczne, sauny itp. Staraj się w miarę możliwości nie siadać na sedesach w publicznych toaletach (możesz stosować jednorazowe podkładki) i nie przebywać zbyt długo w wilgotnym kostiumie kąpielowym (przypominamy, że wilgoć i ciepło to ulubione warunki dla chorobotwórczych bakterii i grzybów). W podróży warto mieć ze sobą specjalne nawilżane chusteczki do higieny intymnej.

Bądź rozważna w relacjach intymnych

Jeśli zdarzają Ci się przygodne kontakty seksualne, koniecznie zabezpieczaj się prezerwatywą. Grzybica nie jest wprawdzie klasyfikowana jako choroba przenoszona drogą płciową, ale zarówno w przypadku infekcji wywoływanych przez grzyby, jak i bakterie czy wirusy dobrze jest leczeniem objąć także partnera seksualnego. Jest to wskazane szczególnie w przypadku nawracających uporczywych infekcji.

Strażnicy zdrowia intymnego

Za prawidłową barierę ochronną pochwy odpowiadają nasi „naturalni strażnicy” – pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie Lactobacillus. Jeśli często cierpisz na infekcje układu moczowo-płciowego, to może oznaczać, że masz zbyt mało pałeczek kwasu mlekowego i warto uzupełnić ich brak przyjmując odpowiedni doustny probiotyk ginekologiczny. Właściwie dobrany probiotyk wywiera korzystny wpływ na organizm, m.in. poprzez poprawę i utrzymanie prawidłowej mikroflory pochwy oraz stanowiącego zaporę przez patogenami jej kwaśnego pH.

Polecamy: Poznaj 7 mitów na temat seksu po porodzie

Infekcje - jak je rozpoznać?

Czasami nawet mimo wzmożonej czujności i prawidłowych zasad higieny osobistej „dopadają” nas infekcje intymne. Skąd wiedzieć, jaka to infekcja i kiedy wybrać się do lekarza?
Jeśli odczuwasz swędzenie, okolice intymne są zaczerwienione i towarzyszą temu bezwonne białawe upławy o serkowatej konsystencji, to zapewne oznacza grzybicę. Nie poradzisz sobie z nią domowymi sposobami, trzeba udać się do lekarza ginekologa po odpowiednie leki, wspomagając jednocześnie organizm w trakcie kuracji i po niej odpowiednim probiotykiem ginekologicznym.
Objawy takie jak szarawe upławy o charakterystycznym rybim zapachu najczęściej świadczą o infekcji bakteryjnej. W takiej sytuacji również nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa. Również wskazane jest przyjmowanie probiotyku ginekologicznego, ponieważ zakażenia bakteryjne powodują zmianę w pH pochwy na zasadowe, co z kolei prowadzi do powstawania kolejnych infekcji.

Nie lekceważ objawów

Nieleczona grzybica czy waginoza bakteryjna (BV) stanowi poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia i płodności, a w ciąży może powodować poronienie i przedwczesny poród. Koniecznie należy przeprowadzić całą kurację, nie wolno przerywać stosowania przepisanych przez lekarza preparatów po ustąpieniu pierwszych objawów, ponieważ narażamy się wówczas na nawrót choroby. Natomiast  probiotyk ginekologiczny można stosować jeszcze długo po zakończeniu właściwej kuracji oraz zawsze wtedy, gdy czujemy się osłabione i boimy się pojawienia się infekcji intymnej.

Polecamy: Masz upławy? Zwróć uwagę na ich kolor
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy