Encyklopedia zdrowia dziecka

Higiena jamy ustnej

Zdrowe, białe i równe zęby to kapitał nie do przecenienia. Ale żeby w niego wyposażyć swoje dziecko, należy od początku dbać o jego zęby i jak najwcześniej wprowadzić nawyk systematycznego ich mycia. Walkę z próchnicą – chorobą czyniącą spustoszenie w zębach – należy zacząć zanim jeszcze pojawi się pierwszy mleczak. Od pierwszych dni życia dziecka powinnaś dwa razy dziennie przemywać mu dziąsła przegotowaną wodą lub lekkim naparem z rumianku. Najlepiej użyć do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy.

Czego się wystrzegać?
Nawet jeśli masz wszystkie zęby wyleczone, powstrzymaj się od całowania maluszka w usta, próbowania jego łyżeczką posiłków, oblizywania smoczka przed podaniem go dziecku. Hołdowanie tym niehigienicznym zwyczajom sprawia, że do jamy ustnej dziecka wprowadzane są wraz ze śliną innej osoby dwa rodzaje bakterii wywołujących próchnicę: pałeczki kwasu mlekowego i odmiana streptokoków. Na wzrost liczby tych bakterii wpływa także nieodpowiednia dieta z dużą zawartością cukru rafinowanego (białego) – słodycze, zwłaszcza lizaki i twarde cukierki, ale też mocno słodzone napoje.

Gdy wyrzynają się ząbki
Zwykle niemowlęta źle znoszą ząbkowanie. Dziąsła stają się bolesne, więc rodzice często odstępują w tym czasie od zabiegów higienicznych, by nie zwiększać cierpienia dziecka. Nie jest to właściwa postawa. Jeśli dziąsła malca są obrzmiałe, można je posmarować maścią łagodzącą, np. Dentinox-gel, Bobodent, Solcoseryl lub Calgel, a zabieg czyszczenia przeprowadzić pół godziny później.
Pojawienie się pierwszych mleczaków jest sygnałem, że gazik należy zastąpić specjalną szczoteczką dla niemowląt. W tym okresie nie należy jeszcze używać pasty do zębów, wystarczy szczotkowanie i dokładne przemywanie zębów i dziąseł naparem z rumianku lub przegotowaną wodą. Wtedy też należy złożyć pierwszą wizytę u stomatologa, aby sprawdzić czy wyrznięte ząbki są zdrowe i prawidłowo ustawione.

Jak szczotkować?
Już półtoraroczne dziecko można uczyć szczotkowania. Właściwy zabieg należy przeprowadzić samemu, ale malec może asystować mamie lub tacie, gdy oni myją zęby, i naśladować ich ruchy, posługując się suchą (bez pasty) szczoteczką. To najlepszy sposób na wdrożenie dziecka w codzienną pielęgnację jamy ustnej. Niezwykle ważne jest, aby dziecko miało własny kubeczek. Zmniejsza to ryzyko powstania u niego próchnicy, którą może przenosić wspólna szklanka.
Dziecko powinno także myć zęby w przedszkolu po każdym posiłku. W dobrej, nastawionej na prawidłowy rozwój dzieci placówce jest to normą. Trzylatek lub czterolatek, o ile oczywiście został wcześniej przygotowany, potrafi już prawidłowo szczotkować zęby.

Czym czyścić zęby?
Wybierając pastę z napisem „dla dzieci” lub „junior”, dokładnie przeczytaj etykietę. Niektóre pasty są przeznaczone dla dzieci dopiero od pewnego wieku, np. od szóstego roku życia. Pasty należy używać z umiarem. Idealna „porcja” ma wielkość ziarna grochu. Kładź ją na środku szczoteczki (nie spadnie przy próbie włożenia do ust).
Szczoteczką można czyścić trzy z pięciu powierzchni zęba, dlatego prócz pasty i szczoteczki kilkulatek powinien używać nici dentystycznych. Służą one do usuwania resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych i płytki nazębnej z powierzchni stycznych.

Zobacz także:
Próchnica
Ząbkowanie

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra