Higiena jamy ustnej w okresie ciąży

W okresie ciąży jesteś bardziej narażona na stany zapalne dziąseł i przyzębia. Dowiedz się, jak w czasie ciąży dbać o higienę jamy ustnej i mieć zdrowe zęby!
higiena jamy ustnej
fot. fotolia.com

Próchnica i stany zapalne, czyli witaj w ciąży!


Czy wiesz, że w okresie ciąży jesteś bardziej narażona na ryzyko próchnicy oraz stany zapalne dziąseł i przyzębia? Winne temu są zmiany hormonalne, które wpływają m.in. na zmianę pH śliny i zwiększają jej lepkość. Do tego dochodzi zwiększona ilość posiłków i częste poranne wymioty. Takie warunki sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów w jamie ustnej, a infekcje które przechodzi przyszła mama są także niebezpieczne dla jej dziecka.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!


Przeproś się z dentystą!

Dbanie o zęby w ciąży to, niestety, konieczność. Dla dobra dziecka oraz Twojej urody. Pójdź do dentysty, usuń kamień, w trzecim i siódmym miesiącu zrób przegląd. Dentysta sam oceni, czy masz jakiś ząb, nadający się natychmiast do leczenia, czy tylko do podborowania i założenia lekarstwa do czasu połogu. W czasie ciąży nie ma przeciwwskazań do leczenia i usuwania zębów.
 

W ciąży poświęć zębom więcej uwagi

Rano i wieczorem szoruj przez trzy minuty zęby i dziąsła, by nie dopuścić do zapalenia. Zaleca się również mycie ich po każdym posiłku. Aby zmniejszyć ryzyko, dobrze jest płukać usta specjalnymi płynami o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym lub wodą z solą, naparem z rumianku albo szałwią. Dobre rezultaty przynosi żucie gumy bez cukru, która zmienia pH w ustach oraz oczyszcza zęby. Korzystaj także z nitek dentystycznych.

Czytaj także: choroby dziąseł mogą wywołać przedwczesny poród
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy