GRY
 
 

Czy trzeba myć brodawki po karmieniu dziecka? Wyjaśnia doradca laktacyjny

Higiena sutków budzi emocje wielu mam: myć czy nie myć sutków po nakarmieniu dziecka? Wbrew pozorom sprawa jest prosta. Wątpliwości rozwiewa certyfikowany doradca laktacyjny Joanna Kiełbasińska, która współpracuje z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.

dziecko ssie pierś
fot. Fotolia
Wiele mam zastanawia się, czy po każdym karmieniu piersią należy umyć sutki wodą i mydłem. A może wystarczy jedynie przetrzeć je mokrą chusteczką? Jak tak naprawdę powinna wyglądać higiena brodawek piersiowych podczas laktacji, wyjaśnia ekspert. 

Jak pielęgnować piersi podczas karmienia?

W czasie karmienia nie trzeba jakoś szczególnie pielęgnować piersi, np. myć ich za każdym razem przed lub po przystawieniu dziecka. Piersi zasiedla fizjologiczna flora bakteryjna mamy, która nie jest groźna dla dziecka. Poza tym na granicy otoczki (różowego lub brązowego obszaru wokół brodawki) są ujścia gruczołów łojowych, tzw. gruczoły Montgomery’ego, które odpowiadają właśnie za naturalne natłuszczenie okolic brodawki, zapobiegając jej wyschnięciu i pękaniu.
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

Czy warto smarować brodawki specjalnym preparatem?

Piersi pielęgnuje się tylko podczas codziennej kąpieli. Nie należy ich zbytnio rozgrzewać, smarować kremami i balsamami ani pocierać w celu tzw. hartowania. Szczególnej pielęgnacji wymagają tylko, gdy na brodawce pojawią się ranki lub pęknięcia – wtedy należy poradzić się położnej i jak najszybciej sprawić, by się zagoiły. Można wtedy zastosować preparaty z lanoliną lub inne przeznaczone do smarowania brodawek sutkowych.

Zobacz też: Jak dbać o piersi w 1. miesiącu karmienia?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!