dziecko ssie pierś
fot. Fotolia

Czy trzeba myć brodawki po karmieniu dziecka? Wyjaśnia doradca laktacyjny

Higiena sutków budzi emocje wielu mam: myć czy nie myć sutków po nakarmieniu dziecka? Wbrew pozorom sprawa jest prosta. Wątpliwości rozwiewa certyfikowany doradca laktacyjny Joanna Kiełbasińska, która współpracuje z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.
Aleksandra Sobieraj
dziecko ssie pierś
fot. Fotolia
Wiele mam zastanawia się, czy po każdym karmieniu piersią należy umyć sutki wodą i mydłem. A może wystarczy jedynie przetrzeć je mokrą chusteczką? Jak tak naprawdę powinna wyglądać higiena brodawek piersiowych podczas laktacji, wyjaśnia ekspert. 

Jak pielęgnować piersi podczas karmienia?

W czasie karmienia nie trzeba jakoś szczególnie pielęgnować piersi, np. myć ich za każdym razem przed lub po przystawieniu dziecka. Piersi zasiedla fizjologiczna flora bakteryjna mamy, która nie jest groźna dla dziecka. Poza tym na granicy otoczki (różowego lub brązowego obszaru wokół brodawki) są ujścia gruczołów łojowych, tzw. gruczoły Montgomery’ego, które odpowiadają właśnie za naturalne natłuszczenie okolic brodawki, zapobiegając jej wyschnięciu i pękaniu.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Czy warto smarować brodawki specjalnym preparatem?

Piersi pielęgnuje się tylko podczas codziennej kąpieli. Nie należy ich zbytnio rozgrzewać, smarować kremami i balsamami ani pocierać w celu tzw. hartowania. Szczególnej pielęgnacji wymagają tylko, gdy na brodawce pojawią się ranki lub pęknięcia – wtedy należy poradzić się położnej i jak najszybciej sprawić, by się zagoiły. Można wtedy zastosować preparaty z lanoliną lub inne przeznaczone do smarowania brodawek sutkowych.

Zobacz też: Jak dbać o piersi w 1. miesiącu karmienia?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy