Hipercholesterolemia rodzinna
fot. StockAdobe

Czym jest hipercholesterolemia rodzinna i jakie są skutki tej choroby?

Jeśli twoi dziadkowie lub rodzice cierpieli z powodu wysokiego poziomu cholesterolu, ty również możesz mieć do tego predyspozycje i cierpieć na hipercholesterolemię. Dlaczego szybka diagnoza jest tak ważna? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Hipercholesterolemia rodzinna
fot. StockAdobe
Według statystyk aż 99 procent chorych na hipercholesterolemię rodzinną nie ma o tym świadomości. To bardzo poważny problem, ponieważ ta choroba dziedziczna jest w stanie skrócić życie nawet o 20-30 lat. Jak ją rozpoznać i leczyć, by uniknąć powikłań? Podpowiadamy!

Czym jest hipercholesterolemia rodzinna?

Hipercholesterolemia rodzinna to zbyt wysoki poziom cholesterolu, który jest uwarunkowany genetycznie. Obecnie w Polsce ma to schorzenie ok. 200 tysięcy osób, ale zdiagnozowanych jest jedynie ok. 1 procenta. Skutki hipercholesterolemii mogą być bardzo poważne, powoduje ona nie tylko miażdżycę, lecz także takie następstwa,  jak:
  • udary mózgu,
  • zawały serca,
  • przedwczesne zgony.
Redakcja poleca: Czy jajka podnoszą poziom cholesterolu?
Jajka słyną ze swoich wartości odżywczych, ale czasem można usłyszeć, że nie należy ich jeść zbyt często. Pytamy eksperta, czy rzeczywiście jajka mają wpływ na poziom cholesterolu w organizmie.

Przyczyny zbyt wysokiego cholesterolu

W przypadku hipercholesterolemii rodzinnej za zbyt wysoki poziom cholesterolu odpowiadają geny. Można pozornie wyglądać bardzo zdrowo, być szczupłym, zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia i mieć przy tym bardzo wysoki poziom cholesterolu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań sprawdzających poziom cholesterolu, nawet u dzieci, gdyż one także mogą być obciążone genetycznie, a jedynie szybka diagnoza i wszczęcie leczenia farmakologicznego (najlepiej jeszcze przed pojawieniem się miażdżycy u chorego) jest w stanie zabezpieczyć pacjenta przed zawałem czy udarem.

Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej

Chorzy na hipercholesterolemię rodzinną mogą liczyć w ramach refundacji na:
  • terapię statynową,
  • terapię skojarzoną statyn z ezetimibem,
  • zabiegi LDL-aferezy.
– Istnieją natomiast jeszcze inne ważne leki, jak inhibitory PCSK9, ale one nie są jak na razie refundowane w Polsce. Terapia nimi jest bardzo droga, a przy tym trwa do końca życia, dlatego niewiele osób może sobie na nią pozwolić  – twierdzi dr hab. n. med. Marlena Broncel z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Dieta przy hipercholesterolemii rodzinnej

Hipercholesterolemia rodzinna z racji tego, że jest chorobą dziedziczoną, nie jest zależna od stylu życia, w tym żywienia. Zawsze warto jednak stosować dietę, która nie powoduje podwyższania się poziomu cholesterolu, dlatego zamiast tłustych mięs i wędlin, masła, tłustej śmietany, pieczywa pszennego, białego ryżu, słodyczy czy fast foodów lepiej jest wybierać chude mięso i ryby, rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, warzywa i owoce.

Na podstawie materiałów prasowych Newsrm.tv​

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy