GRY

Zdrowo je, a ma wysoki cholesterol? To może być hipercholesterolemia

Hipercholesterolemia to uwarunkowany genetycznie podwyższony poziom cholesterolu. Wydaje się, że tylko dorośli cierpią z tego powodu, a to nieprawda. Hipercholesterolemia może dotykać także dzieci!
Hipercholesterolemia u dzieci
fot. StockAdobe
Czy regularnie badasz swojemu dziecku poziom cholesterolu? Jeśli nie, a skończyło ono już 5 lat, zacznij to robić. Okazuje się, że nawet zdrowo wyglądające dzieci mogą mieć znacznie podwyższony cholesterol całkowity, np. z powodu hipercholesterolemii. Brak leczenia może skutkować miażdżycą, udarem mózgu lub zawałem serca, a nawet przedwczesną śmiercią. Nie bagatelizujmy tego!

Jak rozpoznać hipercholesterolemię u dziecka?

Hipercholesterolemia jest to nieprawidłowość metaboliczna, która powoduje znaczne podwyższenie poziomu cholesterolu, niezależnie od stylu życia, jaki się prowadzi. Ma ona podłoże genetyczne. To znaczy, że może się zdarzyć, że dziecko jest pozornie zdrowe, bo ma prawidłową dietę i jest aktywne fizycznie, a tak naprawdę będzie ono miało bardzo wysoki cholesterol.

Aby wykryć, czy dziecko cierpi na hipercholesterolemię, czyli odziedziczyło wysoki cholesterol po przodkach, należy wykonać badanie krwi. Badanie to nazywane jest lipidogramem, pozwala na ocenę stężenia w osoczu krwi:
  • cholesterolu całkowitego,
  • cholesterolu LDL,
  • cholesterolu HDL,
  • triglicerydów.
Profil lipidowy powinno się badać u wszystkich dzieci powyżej 5. roku życia, a u tych, które są obciążone hipercholesterolemią rodzinną nawet już po 2. roku życia (zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii).
Redakcja poleca: Czy jajka podnoszą poziom cholesterolu?
Jajka słyną ze swoich wartości odżywczych, ale czasem można usłyszeć, że nie należy ich jeść zbyt często. Pytamy eksperta, czy rzeczywiście jajka mają wpływ na poziom cholesterolu w organizmie.

Przyczyny wysokiego cholesterolu u dziecka

Jeśli dziecko cierpi na hipercholesterolemię rodzinną, wówczas cholesterol przekraczający górną normę odziedziczyło po rodzicach lub dziadkach. Inne przyczyny tej nieprawidłowości to skumulowanie takich czynników, jak:
  • zła dieta, bogata w tłuszcze i produkty wysoko przetworzone;
  • nadwaga;
  • zbyt mała aktywność fizyczna.
Jeśli cholesterol u dziecka będzie znacznie przekraczał normy, może w przyszłości przyczynić się do powstania miażdżycy, udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału serca lub nawet zgonu.

Jak leczyć hipercholesterolemię u dziecka?

Ze względu na to, że jest to hipercholesterolemia rodzinna jest dziedziczona, jedyną skuteczną formą leczenia jest farmakoterapia. Dziecko otrzymuje statyny, czyli te same leki, co dorośli cierpiący na wysoki cholesterol. Oprócz tego warto wspomagać leczenie odpowiednią ilością aktywności fizycznej i, co bardzo ważne, prawidłowymi nawykami żywieniowymi. Im wcześniej zadbamy o to, by dziecko miało zdrową dietę, bogatą w warzywa, pełne ziarna, kasze, chude mięso i owoce, tym w znacznym stopniu zmniejszymy zagrożenie zachorowania przez nie w przyszłości na miażdżycę.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha