Hipnoporód
fot. AdobeStock

Hipnoporód: jak wygląda poród w hipnozie i czy faktycznie mniej boli?

Hipnoporód może być dobrym rozwiązaniem dla ciężarnych, które odczuwają paraliżujący strach przed porodem. Zdaniem Karoliny Piotrowskiej, psycholożki, hipnotyzerki i instruktorki programu „Cud narodzin”, hipnoza w porodzie pomaga pokonać lęk, relaksuje ciało i uwalnia umysł.
Aneta Grinberg
Hipnoporód
fot. AdobeStock
„Hipnoporód to zastosowanie technik hipnozy i autohipnozy w czasie porodu. Dodatkowo niektóre programy hipnozy do porodu pozwalają przygotować się na narodziny dziecka również od strony psychologicznej, zawierają ćwiczenia relaksacyjne oraz psychologiczno-coachingowe” – wyjaśnia  Karolina Piotrowska, psycholog z uprawnieniami do stosowania hipnozy na terenie Unii Europejskiej, autorka programu „Cud Narodzin”. Specjalistka tłumaczy, czy poród w hipnozie naprawdę mniej boli i kto może z niego skorzystać, a kto nie powinien.

Hipnoporód pomaga pokonać lęk przed porodem

Kobiety, które nigdy nie rodziły, a słyszały przerażające opowieści sióstr, mam i przyjaciółek, tak bardzo boją się bólu podczas porodu, że często decyzję o macierzyństwie odkładają na później albo decydują się na cesarskie cięcie na życzenie. Z kolei wiele kobiet, które już urodziły, ma tak wielką traumę związaną z bólem przy narodzinach, że długo nie chce słyszeć o drugim dziecku, a ból porodowy zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najgorszych przeżyć w ich życiu.

W takich przypadkach autohipnoza może pomóc kobiecie uporać się z lękiem przed porodem, zrelaksować ciało i uwolnić umysł. A wszystko po to, by w następnym etapie móc w pełni sił zmierzyć się z bólem porodowym. „Autohipnoza to nic innego jak sztuka wprowadzenia siebie w stan głębokiej relaksacji, co pozwala na panowanie nad odczuciami płynącymi z ciała oraz nad emocjami” – wyjaśnia Karolina Piotrowska i dodaje: „Dzięki znajomości zastosowania technik relaksacyjnych kobiece ciało będzie współpracować z naturalną siłą porodu, dzięki czemu poród będzie bardziej komfortowy. Zamiast stresu bądź paniki rodząca mama będzie doświadczać odprężenia i poczucia bezpieczeństwa”.
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.

Hipnoza przyspiesza poród

Wysoki poziom adrenaliny negatywnie wpływa na ciążę i poród. Strach wyzwala reakcję chemiczną kobiecego ciała, która spowalnia poród i czyni go bardziej bolesnym. Nauka autohipnozy pomaga osiągnąć stan głębokiego relaksu – utrzymanie niskiego poziomu adrenaliny i pobudzenie produkcji naturalnego znieczulenia w naszym organizmie, czyli endorfin.

Zobacz także: Tokofobia: objawy, konsekwencje i leczenie strachu przed porodem

Poród w hipnozie łagodzi ból

Nie ma badań potwierdzających, że autohipnoza znacznie obniża ból porodowy. Jednak w krajach zachodnich, gdzie stosowanie hipnoporodu jest bardziej rozpowszechnione, zaobserwowano, że korzystanie z niego ogranicza konieczność podawania znieczulenia farmakologicznego.  
Ciekawostka: Położnik R. August w ciągu 3 lat przyjął 850 porodów, stosując hipnozę. Tylko 36 kobiet z tej grupy wymagało dodatkowych środków chemicznych, a pięć z nich zastosowania cesarskiego cięcia. Z kolei W. Werner, ginekolog i położnik, stwierdził, że w 175 porodach prowadzonych przez niego przy zastosowaniu hipnozy ani razu nie zaszła konieczność zastosowania środków znieczulających, a ponadto żadne dziecko nie urodziło się w zamartwicy. Dzieje się tak, gdyż zahipnotyzowana matka oddycha swobodnie, a ruchy parte wykonuje spokojnie i w sposób skoordynowany.

Przygotowanie do hipnoporodu

Istnieje kilka sposobów umożliwiających przygotowanie się do hipnoporodu. Można zapisać się na warsztaty z hipnoterapeutą specjalizującym się w tym zagadnieniu. To trochę przypomina szkołę rodzenia. Drugą metodą jest zakup nagranego programu z ćwiczeniami i instruktażem, aby przyswoić materiał samodzielnie w domu.

„Kobieta, która nie przygotowywała się do porodu w hipnozie, może w czasie narodzin słuchać nagrań hipnotycznych i razem z nimi się relaksować. Wskazane jest jednak przećwiczenie technik błyskawicznego wchodzenia w stan odprężenia (czyli autohipnozy) jeszcze w czasie ciąży” – mówi Karolina Piotrowska. Warto już w okresie ciąży zadbać o relaks ciała i umysłu, by później móc w czasie porodu panować nad emocjami, które często utrudniają prawidłowe wykonywanie poleceń położnej.

Przeciwwskazania do hipnoporodu 

„Hipnoporód szczególnie może być pomocny dla kobiet zmagających się z nerwicą lub depresją ciążową oraz dla kobiet po trudnych (traumatycznych) doświadczeniach z przeszłych porodów” – mówi ekspertka.

Przeciwskazaniem do stosowania hipnoporodu jest natomiast:
  • epilepsja,
  • choroba afektywna dwubiegunowa,
  • schizofrenia.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy