fot. Fotolia.pl

Hipnoporód lekiem na porodowy strach i ból?

Boisz się porodu? Na myśl o nim paraliżuje cię strach tak duży, że zbliżające się narodziny zamiast powodować radość sprawiają, że masz kłopoty z zasypianiem. Skorzystaj z autohipnozy na porodówce – radzi Karolina Piotrowska, psycholożka, hipnotyzerka, instruktorka programu „Cud narodzin”.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Do niedawna w Polsce niewiele osób słyszało o rodzeniu za pomocą autohipnozy. Kiedy poszły w świat wieści z Cambridge, że księżna Kate zastanawia się nad skorzystaniem z tej metody podczas porodu, w naszym kraju coraz więcej kobiet zaczęło sprawdzać co to jest i na czym polega hipnoza na porodówce.

Czym jest hipnoporód?

 Hipnoza podczas porodu? Brzmi niepokojąco? Niepotrzebnie. Nie chodzi o całkowite przejście w inny stan świadomości. Przecież wszystkie mamy chcą być całkowicie świadome, kiedy na świat przyjdzie upragnione maleństwo.
Hipnoporód  to zastosowanie technik hipnozy i autohipnozy w czasie porodu. Dodatkowo, niektóre programy hipnozy do porodu pozwalają przygotować się na narodziny dziecka również od strony psychologicznej, zawierają ćwiczenia relaksacyjne oraz psychologiczno-coachingowe – wyjaśnia  Karolina Piotrowska, psycholog z uprawnieniami do stosowania hipnozy na terenie Unii Europejskiej, autorka programu "Cud Narodzin".  – Autohipnoza to nic innego jak sztuka wprowadzenia siebie w stan głębokiej relaksacji, co pozwala na panowanie nad odczuciami płynącymi z ciała oraz nad emocjami.

Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży? – Zobacz video.
Planujesz potomstwo lub już jesteś w ciąży? – To idealny moment, by zadbać o kondycję i odprężyć umysł. Joga to dobry sposób, by poprawić sylwetkę, rozluźnić się i przygotować ciało do porodu.

Hipnoporód niweluje ból i strach przy narodzinach dziecka?

Kobiety, które nigdy nie rodziły a słyszały przerażające opowieści sióstr, mam i przyjaciółek tak bardzo boją się bólu podczas porodu, że często decyzje o macierzyństwie odkładają na później, albo decydują się na cesarskie cięcie. Z kolei wiele kobiet, które już urodziły po pierwszym porodzie mają tak wielką traumę związaną z bólem przy narodzinach, że długo nie chcą słyszeć o drugim dziecku a ból porodowy zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najgorszych przeżyć w ich życiu.
W takich przypadkach autohipnoza ma pomóc kobiecie uporać z lękiem przed porodem, zrelaksować ciało i uwolnić umysł. A wszystko po to, by w następnym etapie móc w pełni sił zmierzyć się z bólem porodowym.
– Dzięki znajomości zastosowania technik relaksacyjnych kobiece ciało będzie współpracować z naturalną siłą porodu, dzięki czemu poród będzie bardziej komfortowy. Zamiast stresu bądź paniki rodząca mama będzie doświadczać odprężenia i poczucie bezpieczeństwa. – mówi Karolina Piotrowska.

Zobacz też:  10 pozycji, w których ból porodowy będzie łagodniejszy.
 

 Hipnoza ogranicza skok adrenaliny czym przyspiesza poród

Współczesna nauka uświadamia jak wysoki poziom adrenaliny negatywnie wpływa na ciążę i poród. Strach wyzwala reakcję chemiczną kobiecego ciała, która spowalnia poród i czyni go bardziej bolesnym. Nauka autohipnozy pomaga osiągnąć stan głębokiego relaksu - utrzymanie niskiego poziomu adrenaliny i pobudzenie produkcji naturalnego znieczulenia w naszym organizmie, czyli endorfin.
- Hipnoza zmienia sposób postrzegania czucia podczas porodu – mówi autorka programu Cud Narodzin. - Techniki relaksacyjne pozwalają większości przyszłych mam, z którymi pracujemy, doświadczać raczej ucisku lub skurczy niż osłabiającego bólu.

Autohipnoza łagodzi ból

Nie ma badań potwierdzających, że autohipnoza znacznie obniża ból porodowy. Jednak w krajach zachodnich, gdzie stosowanie hipnoporodu jest bardzo rozpowszechnione zaobserwowano, że korzystanie z hipnoporodu ogranicza liczbę kobiet, którym podawane jest znieczulenie farmakologiczne.  

Położnik R. August w ciągu 3 lat przyjął 850 porodów stosując hipnozę. Tylko 36 kobiet z tej grupy wymagało dodatkowych środków chemicznych, a pięć z nich zastosowania cesarskiego cięcia. Z kolei W. Werner, ginekolog i położnik, stwierdził, że w 175 porodach prowadzonych przez niego przy zastosowaniu hipnozy ani razu nie zaszła konieczność zastosowania środków znieczulających, a ponadto żadne dziecko nie urodziło się w zamartwicy. Dzieje się tak, gdyż zahipnotyzowana matka oddycha swobodnie, a ruchy parte wykonuje spokojnie i w sposób skoordynowany.

Jak można przygotować się do hipnoporodu?

Istnieje kilka sposobów umożliwiających przygotowanie się do metody hipnoporodu. Można zapisać się na warsztaty z hipnoterapeutą specjalizującym się w tym zagadnieniu. To trochę przypomina szkołę rodzenia. Drugą metodę jest nabycie nagranego programu z ćwiczeniami i instruktażem, aby przyswoić materiał samodzielnie w domu.

 Tu możesz pobrać i zobaczyć darmową wersje demo do programu: Cud-narodzin.pl

 - Kobieta, która nie przygotowywała się do porodu w hipnozie może w czasie narodzin słuchać nagrań hipnotycznych i razem z nimi relaksować się. Wskazane jest jednak przećwiczenie technik błyskawicznego wchodzenia w stan odprężenia (czyli autohipnozy) jeszcze w czasie ciąży - mówi Karolina Piotrowska. - Dzięki realizacji programu do hipnoporodu w ciąży kobieta przygotowuje się do spokojnych narodzin od strony świadomej i podświadomej, wielopłaszczyznowo. W efekcie, gdy trafia na salę porodową potrafi zachować spokój, wejść w głęboki relaks i dalej podążać w zgodzie i akceptacji za rytmem swojego ciała- dodaje psycholożka i hipnotyzerka.
Warto więc już w okresie ciąży zadbać o relaks ciała i umysłu, by móc w czasie porodu panować nad emocjami, które często utrudniają wykonywanie zadań – czyli poleceń położnej.

 Kto nie może skorzystać z hipnoporodu a kto powinien?

Przeciwskazaniem do stosowania hipnoporodu jest epilepsja, choroba afektywna dwubiegunowa, czy schizofernia.
- Hipnoporód szczególnie może być pomocny dla kobiet zmagających się z nerwicą lub depresją przed ciąża i w czasie ciąży oraz dla kobiet po trudnych (traumatycznych) doświadczeniach z przeszłych porodów – mówi Karolina Piotrowska, autorka programu Cud Narodzin.

Polecamy: Naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Ciążowe zakupy