hipnoza podczas porodu
fot. Fotolia

Poród w hipnozie: jak to działa?

W hipnoporodzie nikt rodzącej kobiecie nie macha wahadełkiem przed oczami – to tylko dziecięce wyobrażenie hipnozy. Ta prawdziwa hipnoza, stosowana od lat w psychologii, pomaga zrelaksować się podczas porodu i skupić na sygnałach płynących z ciała.
hipnoza podczas porodu
fot. Fotolia
 

Co to jest hipnoza?

Stan hipnozy to inaczej stan głębokiego relaksu. Jest on naturalny dla naszego organizmu i… znasz go doskonale. Bywasz w nim przynajmniej raz na dobę. W tym stanie mózg pracuje na określonej częstotliwości fal mózgowych, to moment przejścia między jawą a snem. Zwykle trwa zaledwie chwilę, jednak specjalista od hipnozy potrafi go przedłużyć.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Jak działa umysł podczas hipnozy?

W tym wyjątkowym stanie wewnętrzny umysł jest szczególnie podatny na sugestie. Korzystając z metod relaksacji i odpowiednich technik lingwistycznych, można sprowokować podświadomość, by porzuciła stare, niesłużące Ci przekonania i zastąpiła je nowymi, dobrymi dla Ciebie, działającymi na Twoją korzyść. To bardzo ważne – sugestie hipnotyczne muszą się zgadzać z Twoją wolą, inaczej umysł je odrzuci (dlatego np. dzięki hipnozie nie rzuci palenia ktoś, kto nie chce go rzucić).

W czym może Ci pomóc hipnoza do porodu?

Hipnoza do porodu działa wielowymiarowo:
  • Po pierwsze ukoi Twoje nerwy i znacząco zmniejszy lęk przed porodem. To bardzo ważne, gdyż w ten sposób zmniejsza się ilość stresu, któremu poddana jest matka i dziecko jeszcze w czasie ciąży. Przekłada się to również na sam akt rodzenia – usuwając lęk i stres, kobieta w czasie porodu nie rozprasza się. Akceptuje sytuacje i swoje doznania, jest otwarta, dzięki czemu może działać jej naturalna oksytocyna i endorfiny.
     
  • Hipnoza pomoże Ci uporać się z traumą z poprzednich porodów. Niestety jest tak, że po doświadczeniu trudnego porodu bardzo trudno się otworzyć na kolejne narodziny. Z materiałem hipnozy i ćwiczeń psychologicznych odzyskasz wewnętrzną równowagę, dzięki temu spojrzysz na nadchodzący poród w zupełnie inny sposób, dasz sobie nową szansę.
     
  • Hipnoza pomoże Ci w łagodzeniu bólu. Techniki hipnotycznego znieczulenia stosowane są przy wyrywaniu zębów czy też w walce z chronicznym bólem bądź bólem pacjentów onkologicznych, gdy morfina przestaje przynosić już efekty. To skuteczne i zarazem proste metody, dzięki którym umysł uczy się nowej interpretacji bodźców dostarczanych przez ciało. W czasie hipnozy do porodu nie znosi się u kobiety doznań ucisku – rodząca czuje rytmiczne fale i płynie wraz z nimi. Dzięki temu wie, że poród postępuje, ale zachowuje przy tym spokój i rozluźnienie.
Czytaj także: Jak wygląda poród naturalny?

Jak powinno wyglądać przygotowanie do porodu w hipnozie?

„Stara szkoła” wyglądała w ten sposób, iż hipnotyzer wchodził na salę porodową i towarzyszył kobiecie. Niestety, okazało się, że ten model raczej wpływał na zaćmienie wspomnień o bólu, niż na rzeczywistą skalę odczuwalności doznań porodowych. Bazując na tych doświadczeniach, powstał nowy sposób przygotowywania do porodu w hipnozie. Udostępnia się kobietom w ciąży odpowiednio skonstruowane nagrania wraz z podręcznikiem – w ten sposób poznają one techniki głębokiej relaksacji, trenują wchodzenie w stan autohipnozy oraz pracują w ćwiczeniach psychologicznych i coachingowych nad świadomą zmianą swojego nastawienia do porodu. Osobne nagranie przygotowane specjalnie na czas porodu towarzyszy kobietom  w wielkim wydarzeniu – to nagranie pozwala pozostać zrelaksowaną, przypomina o wcześniej wyuczonych technikach i sposobach ich stosowania.

 Tu możesz pobrać i zobaczyć darmową wersje demo do programu: Cud-narodzin.pl

Inną opcją przygotowania się do porodu w hipnozie jest wizyta u hipnoterapeuty (warto zwrócić uwagę aby posiadał wiedzę o przebiegu porodu oraz dysponował odpowiednim nagraniem na sam czas porodu) bądź udział w specjalnej „szkole rodzenia z hipnozą”.

W efekcie więc można mówić o tym, że hipnoza do porodu to tak naprawdę materiały relaksacyjne na czas ciąży wzbogacone o przygotowanie do porodu w stanie głębokiej relaksacji.

„Chcę pamiętać narodziny mojego dziecka” – czy hipnoza zaciera wspomnienia?

W Polsce hipnoza ciągle jest mało znaną techniką pracy, dlatego ciągle można usłyszeć wiele mitów na jej temat. Połączenie hipnozy z porodem wydaje się być podwójnie tajemnicze. Główne lęki kobiet odnośnie hipnozy do porodu związane są z niepewnością o wspomnienia z narodzin dziecka. Hipnoza do porodu skonstruowana jest tak, by w czasie aktu rodzenia pomóc kobiecie utrzymywać się w stanie przyjemnego relaksu i odprężenia. Nie wpływa zaś na pamięć czy świadomość. Matka uczy się jeszcze w czasie ciąży jak wejść samodzielnie w stan relaksu i jednocześnie mieć otwarte oczy, chodzić, rozmawiać – dzięki temu pozostaje przytomna i świadoma przez cały czas trwania porodu, choć jej ciało jest w tym samym czasie bardzo zrelaksowane.  

Komu metody hipnoporodu są szczególnie polecane?

Można powiedzieć, że z programu hipnozy do porodu mogą korzystać właściwie wszystkie kobiety w ciąży – dzięki niemu nauczą się relaksacji, odprężenia, technik naturalnego łagodzenia bólu (do wykorzystania nie tylko w czasie porodu), przygotują się od strony psychologicznej do nowej roli w życiu. Uwaga! Od tej zasady są trzy główne wyjątki: kobiety cierpiące na zaburzenia afektywne dwubiegunowe powinny pozostać pod stałą kontrolą psychologa w trakcie korzystania z materiałów hipnotycznych, podobnie kobiety cierpiące na schizofrenię i epilepsję muszą najpierw uzyskać zgodę lekarza prowadzącego ciążę.

Jednak z drugiej strony jest też grupa kobiet, dla których doświadczenie hipnotycznego przygotowania do porodu może być szczególnie cenne. Są to kobiety, które doświadczyły już traumy okołoporodowej bądź nadużycia/molestowania seksualnego, kobiety, które w swoim życiu cierpiały na depresję bądź zaburzenia lękowe i nerwice.

Autor: Karolina Piotrowska – psycholog, seksuolog, hipnoterapeuta, doula, autorka programów z serii "Cud Narodzin", organizatorka akcji Lepszyporód.pl

Czytaj też: Hipnoza - czy każdy człowiek jest na nią tak samo podatny?
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy