GRY
 
 

Na czym polega hipoterapia dla dzieci?

Hipoterapia to jedna ze skutecznych metod rehabilitacji dzieci. Kontakt ze zwierzętami, w tym przypadku z koniem, działa leczniczo na różne schorzenia, na które cierpią najmłodsi.

hipoterapia, dziecko, koń, alergia
Hipoterapia jest nie tylko jednym ze sposobów leczenia osób z przewlekłymi chorobami, ale również metodą przywracania do zdrowia po przebytych chorobach czy urazach.

Komu pomaga hipoterapia?

Hipoterapia pomaga nie tylko pacjentom, którzy mają problemy z napięciem mięśniowym. Poprawia również koordynację wzrokowo-ruchową, pomaga w relaksacji, wyciszeniu i zmniejszeniu nadpobudliwości, a także w korygowaniu wad postawy. Można ją stosować u dzieci już od trzeciego roku życia (wtedy maluch jeździ na koniu razem z opiekunem). Ponieważ jest to metoda lecznicza, konieczne jest skierowanie od lekarza, a później wypełnienie specjalnej karty kwalifikacyjnej. Przed zajęciami trzeba też sprawdzić, czy dziecko nie ma żadnych innych przeciwwskazań – ortopedycznych czy okulistycznych.

Zobacz też: Dlaczego warto podarować dziecku zwierzaka?
Redakcja poleca: Czy AZS idzie zawsze w parze z alergią?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat AZS, to zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak szukać hipoterapeuty?

Hipoterapeuty najlepiej szukać poprzez Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne – wtedy będziemy mieć pewność, że jest to osoba o właściwych kwalifikacjach i pracuje z przygotowanymi do terapii zwierzętami. Hipoterapię stosuje się także u dzieci fizycznie zdrowych, ale niepełnosprawnych intelektualnie lub z zaburzeniami emocjonalnymi. Na zajęciach hipoterapii dzieci uczą się nawiązywać kontakty z innymi, pozbywają się nieśmiałości, przełamują lęki, oswajają się ze światem.

Informacje o hipoterapii:
www.hipoterapia.info.pl, www.hipoterapia.org, www.pthip.org.plwww.hippoland.pl

Konsultacja: Magdalena Szczęsna, hipoterapeutka i fizjoterapeutka z Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego
Doładuj
Przeładuj