dziecko z alergią
fot. Fotolia

Co to jest histamina?

Histamina to jeden z terminów, który na samym początku muszą poznać rodzice małych alergików. O wyjaśnienie go poprosiliśmy doświadczonego alergologa z Collegium Medicum w Bydgoszczy prof. Mieczysławę Czerwionkę-Szaflarską.
dziecko z alergią
fot. Fotolia
Rodzice dzieci, które są alergikami, muszą poznać bardzo dużo nowych słów związanych właśnie z uczuleniami. Znaczenie jednego z nich - histamina - wyjaśnia prof. dr n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog z Katedry i Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Co to jest histamina?

Histamina to substancja uwalniana przez komórki układu odpornościowego, kiedy organizm uczulonego dziecka zetknie się z alergenem, np. z pyłkiem trawy, sierścią kota lub białkiem mleka. W efekcie pojawia się katar, kaszel, świąd. Są to właśnie objawy uczulenia.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Czy leki antyhistaminowe leczą alergię? 

Leki antyhistaminowe hamują wydzielanie histaminy, czyli substancji wydzielanej przez organizm jako reakcja na alergen, dlatego są bardzo ważne w leczeniu objawów alergii. W ten sposób znosimy objawy chorobowe, natomiast nie leczymy samej przyczyny, dlatego po odstawieniu leku przy kontakcie z alergenem objawy mogą wrócić. Za najbezpieczniejsze leki uważa się desloratadynę czy lewocytyryzynę. Dziecko może je długo przyjmować.

Zobacz też: Co to jest wstrząs anafilaktyczny?
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy