hodowla mrówek
Adobe Stock
Czas wolny

Hodowla mrówek: jak to zrobić

Hodowla mrówek w domu jest bezzapachowa, nie uczula i wymaga niewiele zachodu. Może też być prawdziwą przygodą dla dzieci zainteresowanych przyrodą.

Nie chcesz dziecku kupować psa, kota, papugi czy chomika, ale chcesz, aby pociecha miała w domu jakieś zwierzę? Przemyśl założenie hodowli mrówek. Pamiętaj jednak, że choć mrówki nie mają futerka, merdają ogonem, nie da się ich przytulić, to nadal są żywymi stworzeniami, o które będzie trzeba dbać – na szczęście nie jest to tak absorbujące i kosztowne, jak posiadanie innego pupila.

Hodowla mrówek dla początkujących:

To jest potrzebne do założenia fermy mrówek

Żeby założyć hodowlę mrówek potrzebujesz w wersji minimum dwóch rzeczy: formikarium i zapłodnionej królowej. Jedno i drugie możesz kupić oddzielnie lub w komplecie. Wielką przygodą jest założenie kolonii od zera, czyli schwytanie latem zapłodnionej królowej i umieszczenie jest w formikarium – na start wystarczy nawet probówka zatkana korkiem, a od zamkniętej strony wypełniona wodą i zatkana watą.

Gdzie znaleźć królową mrówek

W ciepłe, bezwietrzne dni szukaj na chodniku dużej mrówki z okrągłym odwłokiem. Często ma jeszcze skrzydła po locie godowym, ale wkrótce się ich pozbędzie. Znaleziona na ziemi czy chodniku królowa jest już zapłodniona.

Jakie formikarium wybrać

Formikarium to takie terrarium dla mrówek. Jest to miejsce, gdzie wasze mrówki założą kolonię, będą szukać jedzenia, jeść, wynosić śmieci i dbać o nowe pokolenia.

Na początek wystarczy małe formikarium. Jego koszt to kilkadziesiąt złotych (poniżej 100). Cena zależy od urody terrarium, jego wielkości i materiałów, z jakich je wykonano. Ważne jest, aby wybrać takie, które umożliwia obserwację mrówek zarówno w gnieździe (tu mieszka królowa, składa jaja, a robotnice czy opiekunki dbają o nie), jak i na arenie (tu mrówki szukają jedzenia i wynoszą śmieci).

Rodzaje formikariów

Na rynku jest kilka rodzajów terrariów dla mrówek. Podpowiadamy, które warto kupić, a które lepiej sobie odpuścić.
 

Formikarium korkowe

Bardzo lekkie i przyjazne zarówno dla mrówek, jak i dla oka ich hodowcy. Najczęściej korek wykorzystywany jest do budowli najmniejszych formikariów – to w nim będzie gniazdo. Korek stanowi tylko część formikarium. Arena może być szklana, ale można ją wyłożyć żwirkiem lub piaskiem i ozdobić mchem czy patyczkami.
 

Formikarium betonowe

Jest sporo cięższe, ale przy dobrej konstrukcji ułatwia obserwację – mrówki lepiej widać na jednolitym szarym tle. Tak, jak w przypadku korka, to w betonie powstanie gniazdo. Arena tez może być betonowa. Całość schowana jest pod szkłem.
 

Formikarium akrylowe

Zdecydowanie najbezpieczniejsze w przypadku dzieci – nic się tu nie stłucze. Mogą być w całości wykonane z idealnie przezroczystego akrylu (i gniazdo i arena) albo łączyć akryl z tworzywem lub korkiem, w którym mrówki będą miały gniazdo.
 

Formikarium z żelem

Nie zapewnia różnorodności wilgotności, mrówki żyją w jedzeniu (przez pewien czas mrówki będą żywić się żelem, który zapewnia im część substancji odżywczych, ale nie białko), nie będą furażować (poszukiwać i zdobywać jedzenia). Żel nie stwarza warunków do rozwoju kolonii. Owszem mrówki będą w nim kopać tunele, co ładnie widać, ale trzymanie w takim terrarium mrówek nie ma nic wspólnego z ich hodowlą. Jednym słowem: nie nadaje się do hodowli mrówek!

Wszystkie formikaria mogą mieć różną wielkość. Na początek wystarczy małe, ale jeśli kolonia będzie się rozrastać, z czasem będzie trzeba zafundować mrówkom większy dom.

Jakie mrówki hodować

Zdecydowanie polecamy gatunek Lasius niger, czyli hurtnicę czarną. Jest to mrówka występująca powszechnie w naszym kraju, więc gdy hodowanie mrówek znudzi się dziecku, będzie można spróbować przenieść mrówki np. do lasu.
Hurtnica czarna chętnie się mnoży i nie jest wymagająca. Królowa ma prawe centymetr długości, a pozostałe mrówki w kolonii są dużo mniejsze – mają 4 mm i nie różnią się między sobą, więc nie widać gołym okiem, do jakiej kasty należy mrówka. Ponieważ są malutkie, ich budowle nie są okazałe.

Drugą propozycją jest gatunek Messor barbarus, czyli mrówka żniwiarka. Królowa ma do 13 mm długości, samiec 10-12 mm, a robotnica – 5-13 mm. Oznacza to, że gołym okiem widać, że kolonia składa się z różnych mrówek. Ten gatunek też nie jest specjalnie wymagający.

Jak dbać o hodowlę mrówek

Po pierwsze i najważniejsze: mrówki muszą jeść. Podstawa diety mrówek są węglowodany i białko. Hurtnicy na początek wystarczy woda i miód (dosłownie kropla!), z czasem należy podawać też martwe owady.
Żniwiarka z kolei nie lubi miodu, za to preferuje nasiona zbóż. Potrzebuje też białka, a więc owadów.

Co jedzą mrówki w domowej hodowli

Poniżej podajemy, czym można karmić mrówki:

  • miód,
  • owoce,
  • nasiona,
  • żółtko,
  • muszki owocówki,
  • mączniki,
  • świerszcze,
  • drewnojady,
  • karaczany,
  • surowe mięso.


Owady powinny być martwe, a najlepiej pocięte na kawałki. To dość okrutne i w przypadku małych dzieci może być dla nich drastyczne. Z drugiej jednak strony tak działa przyroda – jeden zjada drugiego, prawda? W ostateczności owady można zastąpić mięsem.

Porcje powinny być małe, ale dostosowane do wielkości kolonii. Podawanie zbyt dużych porcji spowoduje, że pokarm zacznie gnić, stwarzając niekorzystne warunki do życia mrówek – kto lubi żyć w smrodzie psującego się jedzenia? Mrówki tez tego nie lubią :)

Krople miodu muszą być malutkie albo rozsmarowane na powierzchni, np. talerzyka zrobionego z folii aluminiowej. W dużych kroplach małe mrówki mogą się utopić.

Wilgotność powietrza w formikarium

Na początek rada: lepiej żeby w formikarium było trochę za sucho niż za wilgotno. Nadmiar wilgoci sprzyja psuciu się pokarmu i sprzyja chorobom mrówek.

Do utrzymania wilgoci w formikarium wystarczy regularne nawadnianie części areny lub gniazda, wstawienie do formikarium probówki z wodą i zatkanej watą. Można też kupić specjalne poidełko.

Sprzątanie odpadków

Mrówki to czyste stworzenia. Samodzielnie uprzątają odpadki i śmieci, wynosząc je w wybrane miejsce na arenie. I stamtąd trzeba te odpadki regularnie usuwać – a to robota twoja lub dziecka.

Czy mrówki mogą uciec?

Jasne, że tak! Należy jednak odróżnić ucieczkę od niekontrolowane spaceru. Przy każdej okazji robotnice wyjdą poza formikarium, ale jeśli nie znajdą nic ciekawego, wrócą do gniazda – to będzie niekontrolowany spacer. Jeśli robotnice stwierdzą, że znalazły poza formikarium lepsze miejsce dla kolonii, cała kolonia opuści formikarium.

Dlatego warto dbać, aby mrówkom było dobrze w formikarium – nie uciekną. Pojedyncze robotnice poza formikarium mogą szukać jedzenia, ale jeśli nie znajdą np. niedojedzonej kanapki czy ogryzka jabłka, wrócą do kolonii.

Co robić, gdy dziecko się znudzi hodowlą mrówek

Cóż, w takiej sytuacji jest kilka możliwości. Pierwsza: ty przejmujesz formikarium i opiekę nad mrówkami i kontynuujesz hodowlę. Druga możliwość – wystawiasz hodowlę na sprzedaż albo oddajesz ją za darmo temu, kto będzie chciał ją przejąć. Trzecia możliwość: jeśli hodujecie mrówki Lassius niger, jest wiosna lub lato, możecie zabrać formikarium do lasu i tam je zostawić otwarte. Jest szansa, że mrówki przeniosą się do naturalnego środowiska. Trzeba dać im na to ok. 48 godzin. Jeśli tego nie zrobią, pozostaje opcja nr 2.

Zobacz także:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
7% rabatu na 700 największych... więcej»
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
+
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
Online

7% rabatu na 700 największych marek kosmetyków i perfum. Oferta dostępna na ezebra.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-20% wybrany asortyment
-20% wybrany asortyment
20% zniżki na asortyment znajd... więcej»
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
+
-20% wybrany asortyment
Online

20% zniżki na asortyment znajdujący się z w zakładce Szaleństwo Zakupów na www.sleeplessinwarsaw.com. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA