GRY
 
 

Prawdy i mity o antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna jest skuteczna, wygodna, ale wokół niej narosło kilka mitów. Przeczytaj, które są prawdą, a które nie.

Hormony a waga, hormony a uroda, hormony a owłosienie
fot. Fotolia
Czy hormony powodują tycie, ograniczają owłosienie, poprawiają wygląd cery? Czy warto stosować tabletki antykoncepcyjne, by złagodzić objawy PMS? Czy plastry może przykleić sobie dziewczyna intensywnie uprawiająca sport? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
 

Hormony nie są dla zapominalskich?

PRAWDA/MIT Wszystko zleży od metody. Jeśli bierzesz tabletkę antykoncepcyjną, to w ciągu miesiąca masz szansę 21 razy zapomnieć o niej i tylko kilka godzin (do 12), by sobie o niej przypomnieć.

Plaster przyklejasz trzy razy w miesiącu (co tydzień plus tydzień przerwy) i jesteś uwolniona od codziennej konieczności pamiętania o antykoncepcji. A gdy zapomnisz o plastrze, jesteś jeszcze chroniona przez 24 godziny.

Czytaj: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji.
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!


Dobrze dobrane pigułki łagodzą PMS?

PRAWDA Jeśli jesteś osobą, która dość burzliwie przeżywa PMS, antykoncepcja hormonalna może rozwiązać twój problem (sprawdź inne metody na PMS, jak złagodzić PMS). Na humory przed okresem działają tabletki trójfazowe (spytaj swojego ginekologa na przykład o Triminulet lub Triquilar). Takie pigułki naśladują naturalne wahania hormonów w trakcie całego cyklu w organizmie kobiecym.

Uwaga! Źle dobrane doustne środki antykoncepcyjne mogą też powodować obniżenie nastroju, przygnębienie i płaczliwość. Dlatego tak istotne jest, aby o wszystkim informować swojego ginekologa. On dobierze środek antykoncepcyjny o optymalnej dla ciebie proporcji hormonów, na który twój organizm będzie dobrze reagował.
 

Czytaj też: Pigułka jednoskładnikowa

Hormony wzmagają ochotę na seks?

MIT/PRAWDA Z jednej strony – mit, bo pigułki blokują owulację (szczyt wydzielania estrogenów), stąd u niektórych z nas zmniejsza się ochota na seks (więcej: pigułki a seks). W takiej sytuacji zaleca się stosowanie pigułek trójfazowych, które naśladują naturalny cykl miesięczny.

Z drugiej strony – dziewczyna stosująca pigułkę czy plaster jest niemal pewna, że nie zajdzie w ciążę. Kiedy jest bardziej zrelaksowana i beztroska, nabiera większej ochoty na miłosne igraszki.
 

Jeśli uprawiasz sport, nie możesz stosować plastrów antykoncepcyjnych?

MIT Ani pot wydzielany podczas wysiłku, ani kąpiel czy prysznic nie mają wpływu na trwałość i skuteczność Evry. Jedna uwaga: stosuj balsam dopiero po przyklejeniu plasterka.
 

Gdzie najbezpieczniej przykleić plaster antykoncepcyjny, czytaj: z plastrem pod prysznic.

 

Doładuj
Przeładuj