Posiadanie brata bliźniaka wpływa na dziewczynkę
fot. AdobeStock

Posiadanie brata bliźniaka ma duży wpływ na dziewczynkę. I to już w brzuchu mamy!

Według najnowszych badań rozwój dziewczynki w łonie mamy wraz z bratem bliźniakiem jest nieco zaburzony przez męskie hormony. Jaki ma to wpływ na jej późniejsze życie? Możesz być zdziwiona!
Milena Oszczepalińska
Posiadanie brata bliźniaka wpływa na dziewczynkę
fot. AdobeStock
Ciąża bliźniacza dla wielu przyszłych mam jest sporym zaskoczeniem. Zawsze wiąże się ona z większym ryzykiem powikłań, ale też jest podwójną radością. A kiedy z badania USG wynika, że w macicy rozwijają się chłopiec i dziewczynka, wydaje się, że to już pełnia szczęścia. Okazuje się jednak, że taka ciąża jest też nieco mniej korzystna dla rozwijającej się dziewczynki. Otóż hormony męskie, które są tak ważne dla rozwoju chłopca, mają wpływ również na nią. A zmiany, jakie u niej wywołują, są nieodwracalne.

Siostra bliźniaczka ma więcej testosteronu

Według badaczy z Northwestern University w Norwegii płód płci żeńskiej rozwijający się w towarzystwie płodu męskiego różni się od płodów żeńskich rozwijających się samotnie lub w towarzystwie tej samej płci. Ma on więcej męskich hormonów, szczególnie testosteronu. Nie jest to jednak znacząca różnica. Zmiany w gospodarce hormonalnej takich dziewczynek są subtelne. Nie da się spojrzeć na jakąś dziewczynkę czy kobietę i określić na tej podstawie, że ma brata bliźniaka.
Zobacz też: Nienarodzone bliźnięta reagują na bicie serca mamy [wideo]
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Dorosłe życie sióstr bliźniaczek

Norweskie badania pod kierownictwem dra Krzysztofa Karbownika wykazały też inną zależność. Okazuje się, że 30-letnie kobiety, które mają braci bliźniaków, rzadziej mają wyższe wykształcenie, posiadają mniej dzieci i mniej zarabiają niż ich rówieśniczki wychowywane z bliźniaczymi siostrami. Nie jest to jednak stała zależność, występuje u ok. 10 proc. przypadków.
Zobacz też: Co musisz wiedzieć, gdy spodziewasz się bliźniąt?

Dorastanie z bratem czy wpływ hormonów prenatalnych?

Co decyduje o tym, że dziewczynki wychowujące się z braćmi bliźniakami są inne niż te nieposiadające rodzeństwa płci męskiej w tym samym wieku? Czy na te różnice wpływają właśnie męskie hormony z okresu prenatalnego, czy może dorastanie wspólnie z chłopcami? Tę kwestię również badali naukowcy z Northwestern University. Aby tego dokonać, szukali do analizy dziewczynek, których bracia bliźniaki zmarli w dzieciństwie. Na tej podstawie mogli sprawdzić, co rzeczywiście miało wpływ na późniejsze życie tychże dziewczynek i okazywało się, że sam fakt posiadania brata w okresie łonowym, a nie w późniejszym życiu, decydował o tym, że były one inne od rówieśniczek.
Zobacz też: Jak wychowywać bliźniaki?

Badanie norweskich naukowców nie jest pierwszym, które wskazuje na negatywny wpływ posiadania brata bliźniaka dla dziewczynek już w życiu łonowym. Badania przeprowadzone w 2007 r. przez uczonych z University of Sheffield wykazały, że dziewczęta z bliźniaczymi braćmi miały o 25 proc. mniejsze szanse na posiadanie dzieci. Podejrzewano wówczas, że ekspozycja na testosteron w łonie matki może uszkodzić płodność u dziewcząt.

Źródło: iflscience.com​ [content:0_23706,0_19446,0_19405,0_25269:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy