kobieta, mama, ciąża, brzuszek

Hormony w ciąży

Od pierwszego dnia ciąży, jeszcze zanim się o niej dowiesz, w twoim organizmie trwa istna rewolucja. To efekt działania hormonów, które mają za zadanie przygotować twoje ciało i twoją psychikę do nowej roli. Roli matki.
kobieta, mama, ciąża, brzuszek
Hormony, produkowane przez twój organizm, są odpowiedzialne za wiele zmian, które już zauważasz albo które wkrótce zauważysz. Niektórych po prostu jest znacznie, znacznie więcej, ale inne pojawiły się w twoim ciele dopiero odkąd spodziewasz się dziecka. Dlatego warto przyjrzeć im się z bliska.

HCG (gonadotropina kosmówkowa)

Nazywa się ją "hormonem ciąży", gdyż pojawia się w momencie zapłodnienia i jest rozpoznawana przez testy z moczu. Stymuluje produkcję progesteronu i wstrzymuje menstruację. Mniej więcej w połowie trzeciego miesiąca jej poziom jest najwyższy, po czym opada, gdy do akcji wkraczają hormony łożyskowe.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

HPL

Jest to hormon łożyskowy (laktogen łożyskowy), odpowiedzialny za piersi i przygotowanie do laktacji. Przydatny do zbadania, czy łożysko pracuje prawidłowo, przygotowując się zaspokojenia potrzeb dziecka.

MSH

Hormon melanotropowy, pigmentacyjny. Choć nasze ciało produkuje go cały czas, jego ilość wzrasta w okresie ciąży. To dlatego ciemnieją otoczki brodawkowe i dlatego mogą pojawić się plamy na twarzy (tzw. ostuda). Zasadniczo wszystkie zmiany pigmentacyjne znikają po porodzie.

Relaksyna

Jak sama nazwa wskazuje, hormon ten ma za zadanie rozluźnić stawy miednicy przed porodem.

Estrogen

Aczkolwiek nasze ciało produkuje go cały czas, podczas ciąży jego działanie odzwierciedla się zarówno w zwiększaniu ilości wody w tkankach, objętości krwi i rozmiaru piersi, jak też w zmianach we włosach, skórze i paznokciach oraz podniesieniu ciepłoty ciała.

Progesteron

Zaraz po poczęciu bardzo wzrasta produkcja progesteronu – hormonu, który zatrzymuje menstruację, pozwalając na przywarcie jajeczka do ścianki macicy. Wspomaga on organizm kobiety w przystosowaniu się do ciąży i jest odpowiedzialny za wiele ze zmian (i dolegliwości), jakie zachodzą na tym etapie.

Przeczytaj także: Dziewięć miesięcy emocji
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy