kobieta, ciąża, brzuszek, uśmiech

Ile w ciąży i przy porodzie zawdzięczamy oksytocynie? – wyjaśnia ginekolog endokrynolog

To oksytocyna przyczynia się do tego, że będziesz mieć dziecko, a potem pomaga je urodzić. I to nie ta, którą podłącza się na sali porodowej. Razem z dr Katarzyną Skórzewską z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, wyjaśniamy jak działa ten hormon na kobietę w ciąży i podczas porodu.
Małgorzata Wódz
kobieta, ciąża, brzuszek, uśmiech
Oksytocyna to hormon znany przede wszystkim z sali porodowej. W szpitalach rodzącym kobietom często podaje się kroplówkę z oksytocyną, nazywaną fachowo wlewem dożylnym, która ma wywołać poród lub go przyspieszyć. Wtedy mamy jednak do czynienia ze sztucznym hormonem. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) syntetyczna oksytocyna przy porodzie jest podawana zbyt często. Sztuczna oksytocyna nie jest obojętna dla rodzącego się dziecka – może spowodować zaburzenia rytmu serca, żółtaczkę albo nawet silne reakcje uczuleniowe. Jej podanie jest wskazane, gdy poród trzeba przyspieszyć dla dobra dziecka lub gdy doszło do zatrucia ciążowego u mamy. A co się dzieje z naturalną oksytocyną – hormonem, który produkuje nasz mózg? Kiedy się wydziela, dlaczego czasem jest jej za mało. Sprawdź, jak wpływa na twój organizm nie tylko podczas porodu, ale również w ciąży.

1. Wydziela się, gdy jesteś bezpieczna

Zasługą oksytocyny są silne skurcze macicy, które powodują odruch wypierania płodu. Na początku jej poziom jest niski (wtedy skurcze są słabsze), a potem rośnie wraz z postępem akcji porodowej. Aby ten naturalny mechanizm zadziałał, poród musi przebiegać bez zakłóceń. Wystarczy, że na początku za bardzo się przejmiesz sytuacją, będzie ci zbyt chłodno, za jasno, poczujesz się skrępowana obecnością obcych ludzi, aby nad oksytocyną górę wzięła adrenalina – hormon walki i ucieczki. Mobilizuje on organizm w chwilach zagrożenia, a podczas porodu może przerwać skurcze i przedłużyć akcję porodową.
Jeśli podczas porodu nie jesteś zmuszona do leżenia, możesz się swobodnie poruszać, masz możliwość jedzenia i picia. To działa równie efektywnie jak podanie kroplówki z oksytocyną. Jeśli kobieta na sali porodowej czuje się bezpiecznie, ma zapewnioną intymność, mózg uwalnia oksytocynę i poród postępuje bez przeszkód. Podobnie jest w naturze – samica nie urodzi, dopóki odczuwa zagrożenie. 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

2. Wpływa na miłość i zazdrość

Nie bez powodu nazywana jest hormonem miłości i przywiązania. Mózg wytwarza ją, gdy się kochasz – to oksytocyna uruchamia wyrzut męskiego nasienia i sprawia, że twój organizm przyjmuje je podczas orgazmu. A gdy wyjdziesz z łóżka i przeniesiesz się do nakrytego stołu – tu też będzie działać. Pod jednym warunkiem – że jesz w towarzystwie, bo oksytocyna uwalnia się przede wszystkim w sytuacjach społecznych. Według ostatnich badań hormon ten wpływa również na mocniejsze odczuwanie zazdrości... Jednak podczas ciąży i porodu jej działanie ma tylko wymiar pozytywny.

3. Poprawia samopoczucie w ciąży

Choć podczas ciąży oksytocyna największą rolę odgrywa tuż przed porodem i w jego trakcie, w nieznacznej ilości uwalniana jest też przez całą ciążę: pomaga organizmowi przyszłej mamy przyswajać substancje odżywcze i dba o jej dobre samopoczucie. Jesteś teraz spokojniejsza, masz większy dystans do życia – to właśnie zasługa tego hormonu, który pomaga redukować stres. Ale wszechogarniająca ciążowa senność to także jej sprawka – w ten sposób oksytocyna pomaga utrzymać dobrą formę fizyczną.

4. Sprzyja wydzielaniu pokarmu

Im dziecko bliżej wyjścia na świat, tym poziom oksytocyny staje się wyższy. Szczyt osiąga tuż po porodzie, podczas wydalania łożyska, a potem zaczyna stopniowo opadać. Jego dobroczynne działanie trwa jeszcze, gdy pierwszy raz przystawiasz dziecko do piersi – właśnie za sprawą tego hormonu pojawia się pokarm. Od tej pory zawsze gdy będziesz karmić, nastąpi wyrzut oksytocyny do krwi. Tym samym karmienie dla niektórych mam stanie się bardzo przyjemnym, niemal erotycznym doznaniem.

5. Pojawia się we krwi noworodka

Pierwsze chwile po porodzie, kiedy poziom oksytocyny u mamy jest jeszcze wyjątkowo wysoki, sprzyjają początkom miłości macierzyńskiej. We krwi noworodka też jest wtedy dużo tego hormonu. Będzie go jeszcze więcej, gdy przytulisz dziecko skóra do skóry i popatrzysz na nie. Prof. Ruth Feldman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu sprawdzała, jak poziom oksytocyny wpływa na przywiązanie do dziecka. Okazało się, że im więcej tego hormonu we krwi, tym uczucie jest silniejsze.

6. Chroni przed stresem  

Ekspert od oksytocyny prof. Kerstin Uvnas Moberg ze szwedzkiego Instytutu Karolinska, dowiodła, że:
  • Mamy, które karmiły piersią przez ponad siedem tygodni, były spokojniejsze, gdy ich dzieci miały sześć miesięcy, niż te, które wcale nie karmiły piersią. To efekt relaksującego działania tego hormonu, który pozwala łatwiej wejść w nową życiową rolę mamy.
  • Poród i karmienie zmieniają mózg kobiety na zawsze, powodując, że jest lepiej chroniona przed stresem. Jak widać, efekty działania oksytocyny nie są tylko czasowe.
Konsultacja: dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog endokrynolog, adiunkt w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy