Wszystko przez te ciążowe hormony - ale co dokładnie?

Niesmaczne smakuje, to, co denerwowało, jest obojętne, a śmiech łatwo przeradza się w płacz. To tylko niektóre efekty działania hormonów ciążowych.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta w ciąży, krwawienie w ciąży, plamienie w ciąży, dolegliwości ciążowe
fot. Panthermedia
Hormony to substancje, bez których twój organizm nie mógłby funkcjonować. Zależy od nich nie tylko praca wszystkich narządów, ale także myśli i uczucia. Zajście w ciążę zmienia poziom hormonów. Wcześniej wytwarzały je gruczoły dokrewne, takie jak np. tarczyca, a teraz wiele z nich powstaje w łożysku, które znajduje się wewnątrz macicy i zasila dziecko w brzuchu przez łączącą je z nim pępowinę. Po porodzie łożysko jest wydalane, a hormony ciążowe przestają być potrzebne. Zanim to nastąpi, warto oswoić się z nimi, choćby po to, by wiedzieć, jak teraz działają na twój organizm.

Wszechogarniająca senność

W wyniku zmian hormonalnych możesz odczuwać większą potrzebę snu. Czasem bywa ona tak silna, że jesteś w stanie usnąć na dywanie, gdy kładziesz się na chwilę, by wyprostować plecy. Nagłe stany zmęczenia zwykle ustępują pod koniec I trymestru. Środkowy trymestr jest zwykle okresem przypływu energii, której poziom opada wraz ze zbliżaniem się terminu porodu. Wtedy znów może wrócić zmęczenie.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.


Dobry humor przez 9 miesięcy

Zauważyłaś pewnie, że od kiedy jesteś w ciąży, nie przejmujesz się byle czym, masz większy dystans do życia. Choć możesz mieć wiele zastrzeżeń do swojego odbicia w lustrze, pod wpływem ciążowych hormonów raczej optymistycznie patrzysz w przyszłość. I choć dokuczają ci mdłości, spuchnięte łydki czy kłopoty ze snem, z radością czekasz na dziecko. 
  • Co tak działa: To zasługa endorfin, nazywanych również hormonami szczęścia, które produkuje twój mózg. Wpływają one na organizm tak jak substancje przeciwbólowe i uspokajające. Mogą nawet sprawiać, że masz trochę oderwany kontakt z rzeczywistością. Wszystko po to, abyś w lepszej formie znosiła swój odmienny stan. Organizm produkuje endorfiny od początku ciąży. Hormony te największe stężenie osiągają w czasie porodu, duża ilość endforfin jest wtedy potrzebna, aby łagodzić ból i stres związany z narodzinami dziecka.
  • Warto wiedzieć: Przyszła mama może sama wpływać na podwyższenie poziomu endorfin np. słuchając ulubionej muzyki (naukowcom udało się ustalić, że gdy puszczasz sobie płytę, którą lubisz, mózg  zaczyna produkować endorfiny, nie wiadomo jednak, dlaczego tak się dzieje). Innym sposobem jest poddawanie się masażom. Jeśli wykonuje się je podczas porodu, dolegliwości z nim związane są słabsze, a sam poród może trwać krócej. Ale uwaga: niektóre kobiety źle reagują na dotyk, gdy są skupione na rodzeniu.


Mdłości i wymioty

Czasem bywają pierwszym sygnałem ciąży. Te nieprzyjemne objawy najbardziej dokuczliwe są w pierwszym trymestrze, a potem słabną lub całkiem ustępują.
  • Co tak działa: Prawdopodobnie gonadotropina kosmówkowa (hCG). Hormon ten jest produkowany przez organizm od około siódmego dnia po zapłodnieniu. Jego zadaniem jest utrzymywanie funkcji ciałka żółtego utworzonego w jajniku i podtrzymywanie produkcji innego hormonu, progesteronu (patrz niżej).
  • Warto wiedzieć: Gonadotropina kosmówkowa pojawia się w organizmie tylko podczas ciąży, bo produkuje ją zapłodnione jajo, a potem trofoblast, czyli przyszłe łożysko. Jest obecna w organizmie już przed ustaniem miesiączki, więc stwierdzenie jej obecności to sposób na wczesne wykrycie ciąży. Hormon hCG wykrywają np. testy ciążowe.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę