Hospicjum perinatalne
fot. Adobe Stock

Hospicjum perinatalne – co to jest? [LISTA HOSPICJÓW PERINATALNYCH W POLSCE]

Hospicjum perinatalne to miejsce, które medycznie, psychologicznie i duchowo wspiera rodziców spodziewających się dzieci z wadami zdiagnozowanymi prenatalnie. Wyjaśniamy, jak wygląda opieka oferowana przez tego typu placówki i gdzie ich szukać.
Aleksandra Zaborowska
Hospicjum perinatalne
fot. Adobe Stock
Hospicjum perinatalne to miejsce, do którego mogą zgłosić się rodzice, których nienarodzone dzieci obarczone będą poważnymi wadami wrodzonymi (wadami letalnymi) – prowadzącymi do zgonu noworodka podczas porodu lub wkrótce po nim. O hospicjach perinatalnych stało się głośno w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego. W tego typu placówkach kobieta, która decyduje się na kontynuację ciąży obarczonej poważnymi wadami wrodzonymi, może liczyć na opiekę medyczną oraz psychologiczną.
 
Mowa tu o wadach letalnych, które objęte są zakazem przerwania ciąży według obecnych przepisów, takich jak np. zespół Edwardsa czy zespół Patau. W 90 proc. przypadków, dzieci obarczone wadami letalnymi umierają w przeciągu pierwszego roku życia.

Hospicjum perinatalne – jaką pomoc oferuje?

Hospicja tego typu oferują tzw. perinatalną opiekę paliatywną. Aby móc skorzystać z pomocy hospicjum perinatalnego, konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza mającego podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W dokumentacji musi być zawarta informacja o letalnej wadzie płodu. Usługi hospicjów perinatalnych są bezpłatne, a placówki te utrzymują się w dużej mierze z darowizn.

Jaką pomoc może zaoferować hospicjum perinatalne?
  • Omówienie specyfiki wady płodu, jej rokowania oraz możliwe scenariusze,
  • Profesjonalną pomoc psychologiczną i duchową dla obojga rodziców (od momentu uzyskania diagnozy aż po przejście żałoby po utracie dziecka),
  • Przygotowanie pomieszczenia ze sprzętem niezbędnym do opieki nad noworodkiem po porodzie.

Z hospicjami perinatalnymi współpracują lekarze pediatrzy, psychologowie, genetycy oraz ginekolodzy-położnicy.

Hospicja perinatalne w Polsce [LISTA]

Poniżej przedstawiamy listę obecnie funkcjonujących hospicjów perinatalne w Polsce:
Zobacz też:
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy