mężczyzna u urologa
fot. Adobe Stock

Mężczyźni też mogą zarazić się HPV? To się zdarza

Wirusem HPV zakażają się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Dla kobiet jest groźniejszy, ale i mężczyźni nie mogą lekceważyć zagrożenia. Czy łatwo się wyleczyć?
Aleksandra Sobieraj
mężczyzna u urologa
fot. Adobe Stock
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, którym zakażonych jest 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn na pewnym etapie swojego życia. Odpowiada m.in. za ponad 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet, ale, choć rzadko się o tym mówi, jest niebezpieczny również dla panów, bo może być przyczyną raka miejsc intymnych. Co warto wiedzieć o HPV u panów? 

HPV u mężczyzn – zakażenie

Do zarażenia dochodzi przez kontakty seksualne. Ryzyko wzrasta w przypadku prowadzenia bogatego życia seksualnego i posiadania wielu partnerek. A jest nawet kilkunastokrotnie wyższe wśród panów homoseksualnych i biseksualnych niż heteroseksualnych. Mężczyźni najczęściej zakażają się wirusem HPV między 18. a 24. rokiem życia. W dużej mierze, niestety, to właśnie oni przyczyniają się potem do roznoszenia wirusa wśród kobiet. 
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Objawy brodawczaka ludzkiego u mężczyzn

Zakażenie tym wirusem u mężczyzn najczęściej przebiega bezobjawowo. Zwykle układ odpornościowy radzi sobie z wirusem i po jakimś czasie (zwykle w ciągu około 2 lat) zakażenie ustępuje samoistnie. Warto pamiętać, że w tym czasie osoba zakażona może nieświadomie zarazić swojego partnera.
U około 1% aktywnych seksualnie mężczyzn wirus HPV może być jednak przyczyną trudnych do wyleczenia schorzeń, m.in.: 
  • brodawek narządów moczowo-płciowych (w tym kłykcin kończystych) na penisie, w odbycie, na mosznie, pod napletkiem
  • raka penisa i odbytu.
Okazuje się, że za 90 proc. przypadków raka odbytu odpowiadają infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego, podobnie jak za 40 proc. przypadków raka prącia.

Leczenie HPV u panów

Jeśli mężczyzna zauważy u siebie objawy zakażenia powinien pójść do urologa. Po badaniu lekarz zdecyduje o dalszej diagnostyce lub sposobie leczenia. Obecnie nie ma żadnej terapii ani leków, które pozwoliłyby na pozbycie się HPV. Natomiast są znane metody leczenia chorób wywoływanych przez tego wirusa. Zależnie od choroby stosuje się leczenie farmakologiczne, zabiegi operacyjne lub kriochirurgię (wymrażanie). Stosowana jest też m.in. laseroterapia, elektrokoagulacja. Jeśli jest to rak, stosuje się leczenie chirurgiczne, jak również radio- i chemioterapię.  

Zapobieganie zarażeniu

Tak. Aby uniknąć zakażenia wirusem brodawczaka najlepsza jest wierność jednej partnerce seksualnej. Zaleca się też zmniejszenie liczby kontaktów i partnerek oraz używanie prezerwatyw. Jednak nawet prawidłowo stosowana prezerwatywa nie daje 100-procentowej ochrony, a jedynie zmniejsza ryzyko zakażenia (wirusem mogą być zakażone także miejsca na skórze, których prezerwatywa nie chroni).  
W profilaktyce zakażeń HPV, także u mężczyzn, dużą rolę odgrywają szczepienia przeciwko HPV. Są najskuteczniejsze. Oczywiście najbardziej w przypadku chłopców, którzy nie rozpoczęli jeszcze współżycia i nie są zainfekowani brodawczakiem, bo wtedy szczepienie uchroni ich przed zakażeniem. Jednak szczepienie aktywnych seksualnie mężczyzn też ma sens, bo mimo wszystko mogą nie być zakażeni. A nawet jeśli się z nim zetknęli, to być może nie z najgroźniejszy,m rakotwórczym typem wirusa, więc dzięki szczepionce staną się na niego odporni. 
Dzięki szczepieniom chłopcy, chronią nie tylko siebie, ale także swoje przyszłe partnerki. Podobnie jest w przypadku zaczepionych na HPV mężczyzn. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy